EYT’liler Ankara’da: Hakkımızı istiyoruz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın, Tandoğan Meydanı’nda düzenlediği mitinge Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da katıldı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), hükümetin sorunun çözümü için adım atması talebiyle Tandoğan Meydanı’nda miting düzenledi. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve siyasi partilerin destek verdiği mitingde, ‘Emeklilik hakkımız söke söke alırız’, ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları atıldı. Emekçiler, emeklilik haklarına ilişkin düzenleme yapılması talebiyle imza kampanyası da başlattı. Toplanan imzalar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilecek. Emeklilik için sonradan getirilen yaş kuralının kaldırılmasını isteyen emekçiler, farklı illerde kurdukları dernekleri de bir federasyon çatısı altında bir araya getirileceğini açıkladı.

‘EMEKLİLİK YÜK DEĞİL, HAKTIR’

Mitingde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bu topraklarda hak, eşitlik, adalet, demokrasi mücadelesi verdiklerini belirterek, “Bu mücadele ülkemizin geleceğinin mücadelesidir. Bıkmadan usanmadan bu mücadeleyi birlikte büyütüyoruz. DİSK olarak EYT’liler ile omuz omuzayız. Emeklilik bir yük değil temel bir haktır. Hakkımız olanı istiyoruz, kimseden sadaka istemiyoruz. Devletin ve devleti yöneten hükümetlerin görevi ve sorumluluğudur. Ülkeyi yönetenleri EYT’liletin hakkını sağlamak adına adım atmaya çağırıyoruz. Emeklilik hakkımıza, kıdem tazminatına, çocuklarımızın geleceği için memleketimize sahip çıkacağız” dedi.

‘BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ’

Daha sonra konuşan KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik ise EYT’lilerin sorunlarını çözmek için mecliste grubu bulunan siyasi partiler ile temasa geçeceklerini ifade etti. Bozgeyik, “Bir an öce emeklilikte yaşa takılan arkadaşlarımızın yaşadığı sorunların giderilmesi için hep birlikte mücadele edeceğiz. Ve bir kez daha yürütmüş olduğunuz hak, adalet, hukuk ve eşitlik mücadelesinde insanca yaşam mücadelesinde sizler ile birlikte konfederasyonum KESK olarak dayanışma içerisinde olacağız” dedi.

YAVAŞ: PİRİMİNİZİ YATIRACAĞIZ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da EYT’lilerin eylemine destek verdi. 31 Mart seçimleri öncesi EYT’lilerin sigorta primlerine ilişkin söz verdiğini hatırlatan Yavaş, “Seçim öncesi, EYT’lilerin herhangi bir mağduriyeti, Ankara Büyükşehir’den bir talebi olduğunda, ‘nasıl 150 bin kişiye sosyal yardım yapıyorsak onlara da yardım etmek boynumuzun borcudur’ demiştik. Hâlâ Belediye Meclisi’nde soru soruyorlar. Bu sorunun muhatabı Meclis’tir. Sizlere söz verip de bunu yapmayanlardır. 31. 12. 2019’dan itibaren sigorta primleriniz yatırılmazsa Ankara’da yaşayanların genel sağlık sigorta pirimin biz yatıracağız. Ayrıca gerek eğitim gerek başka konularda yardım isteyen olursa da kapımız sona kadar açık. TBMM inşallah bu sese kulak verir” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

 

İlginizi çekebilir