İETT, ihale şartnamelerine idareye karşı eylem yapılması halinde sözleşmeyi tek taraflı fesih ve eyleme teşvik eden personeli işten çıkarma maddeleri koydu.

İETT benzer bir eylemin tekrarlanmaması için ilginç bir önlem aldı. 18 Temmuz 2018 tarihinde yolcusu az olan yeni yerleşim alanlarına toplu taşıma hizmeti götürmek için gerçekleştireceği “Sosyal hatlarda toplu taşıma hizmet alımı” ihalesinin şartnamesine “fesih maddesi” konuldu.

EYLEM YAPMAK YASAK

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, teknik şartnamedeki bu maddeye göre çalışanların, diğer özel toplu taşıma operatörlerini ve çalışanlarını örgütlemesi, idare aleyhine kışkırtmak, toplantı düzenlemek, gösteri yürüyüşü yapmak, idare aleyhine yapılan toplantı veya gösteri yürüyüşlerine katılmak, toplu ulaşım hizmetini yavaşlatmak, durdurmak üzere eylem yapmak veya eylem yapmaya teşvik etmek, organize etmek gibi durumlarda sözleşme fesh edilecek.

Bu durumlardan biri veya birkaçını ayrı ayrı yüklenici veya çalışanları tarafından işlenmesi halinde önceden ihtar etmeye veya süre vermeye gerek kalmadan sözleşme idare tarafından tek taraflı olarak fesih yetkisini kullanacak. Yüklenici tarafından verilmiş teminat da idareye kalacak.

Bu iş kapsamında Avrupa yakasında 8 milyon, Anadolu yakasında 4 milyon km sosyal hatlarda servis alımı hizmeti gerçekleştirilecek. Bir yıllık sürecek hizmet için Avrupa yakasında en az 100, Anadolu Yakası’nda en az 50 araç çalıştırılacak.

PERSONELE CEZA

İETT, 25 Temmuz 2018 tarihinde de “Şehir içi toplu taşıma” ihalesi düzenleyecek. İETT’nin kendi araçlarının kullanılacağı bu iş için hazırlanan teknik şartnamenin “cezalar” maddesinde de “İş arkadaşlarını iş bırakmaya teşvik etme” durumuna 250 kilometre ceza ve “personel feshi” düzenlemesi yapıldı.

SOSYAL HAT, ERGUVAN OTOBÜSLERİNE ALTERNATİF Mİ OLACAK?

CHP’li İBB Meclis Üyesi Tarık Balyalı, “Sosyal Hat” uygulamasının Erguvan otobüslerine alternatif olarak yeni bir yapılanma olduğunu belirterek, “Erguvan otobüslerinin yapmış olduğu kontak kapatma eyleminin İBB ve İETT yöneticilerinin gözünü çok fena korkutmuş. Bu bedenle ‘Sosyal Hat’ adını verdikleri yeni bir yapılanmaya gidiyorlar. Bu yapılanma Erguvan otobüslerine alternatif olacak yeni bir uygulama” dedi.

İETT ÇALIŞANLARI SİNDİRİLİYOR

İhalenin şartnamesine bu hatların nerede olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi bulunmadığına ifade eden Balyalı, “Bu iş için daha önce bir ihale yapıldı ve iptal edildi. İhalenin neden iptal edildiği belirsizliğini koruyor. Bu işte, tekrar Erguvan otobüslerindeki gibi bir eylemle karşılaşmak istemeyen İETT yönetimi önlemini baştan almış ve herhangi bir örgütlenme faaliyeti veya eylem girişiminde bulunan herkesi kapı önüne koyarım demiş. AKP’nin çok bilinen yönetim anlayışı burada da sergileniyor. İETT çalışanları ve taşeronları zorla sindirilmeye çalışılıyor” diye konuştu.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…