Etlik Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçiler çalışma, yatakhane ve yemekhane koşullarının düzeltilmesi talepleri ile işi durdurdular

Ankara Etlik Şehir Hastanesi inşaatında bir süredir çalışma, yatakhane ve yemekhane koşullarının düzeltilmesi talebinde bulunan inşaat işçileri taleplerinin yerine getirilmemesi üzerine eylem başlattılar. İş durduran ve yönetimle görüşmek isteyen işçiler, yemekhane önünde toplanarak taleplerinin derhal yerine getirilmesini istediler. İşçilerin eylemi üzerine inşaata polis geldi. Amir ve şeflerle tartışmaya giren işçiler, baret ve yeleklerini yaktı. Aylardır değişmeyen yemek koşullarına öfkelenen işçiler, firma amirliğinin olduğu yere giderek camları kırdı. İşçiler firma yetkilerine seslenerek “Yönetim buraya” sloganları attılar. Yaşananlar üzerine polis gelince işçiler eyleme son verdi.

Geçtiğimiz haftadan bu yana işçilerin artan rahatsızlıklarını dillendirmeye başlamasıyla birlikte polisin şantiyede işçilere GBT kontrolü yaptığı, işçilerin kaldığı koğuşları dağıtarak aramalar gerçekleştirildiğini aktaran Devrimci Yapı İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş) Genel Başkanı Özgür Karabulut, işçilerin sindirilmeye çalışıldığını ve biriken öfkenin işçilerin isyanına dönüştüğünü belirtti.

4 kişilik koğuşlarda 8 işçi kalıyor

Şantiyede çalışan yaklaşık 6 bin işçinin insani koşullarda çalışma, barınma ve beslenme koşullarının sağlanması talebinin olduğunu ve sendika olarak bir süredir bu yönde çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Karabulut, “Geçmiş dönemlerde işçiler çeşitli biçimlerde tepkilerini gösterdiler. Yemek boykotları gerçekleştirildi. Seçim sonrası çalışan sayısının arttırılmasıyla birlikte 4 kişilik koğuşlarda 8 işçi kalmaya başladı. Yemekler çok kötü. Dönem dönem kokan etler, kurt çıkan yemekler oluyor. İşçilerin koşullara olan tepkisi bugün eyleme dönüştü. Ancak biz karşımızdaki şirket ve ya şantiye yetkilileri yerine polisi bulduk” dedi.

‘Çözüm örgütlü mücadele’

Şantiyede eylemin sona erdiğini ancak gerginliğin hakim olduğunu aktaran Karabulut, polisin taşeron şirket ve şantiye yetkilileriyle bir toplantı yaptığını ancak sonuçlarını açıklamadığını belirtti ve “Alışılagelmiş bir tavırla karşılaşabiliriz. İşçileri provokatörlükle suçlayarak işten atmakla tehdit edebilirler. Biz Dev Yapı-İş sendikası olarak işçilerin taleplerinin arkasında duracak, işten çıkarmalara sessiz kalmayacak ve talepler karşılanana kadar eylemlerimize devam edeceğiz. Çağrımız, işçileri işten atmak yerine taleplerinin karşılanmasıdır” dedi.

İşçilere çağrıda bulunan Karabulut, “Koşulların düzeltilmesi de işçilerin sendikaları etrafında örgütlenip mücadele etmesiyle olacaktır” dedi.

Kaynak: Siyasihaber ve Evrensel

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…