Eskişehirli kadınlar AKP’ye sokaktan seslendi: Çocuk istismarına evlilik affını aklınızdan geçirmeyin!

Eskişehirli kadınlar çocuk istismarı failine evlilik affı getiren düzenlemeye karşı sokağa çıktı, iktidara “Aklınızdan bile geçirmeyin” diye seslendi

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu, AKP’nin çocuk istismarı failine evlilik affı getiren düzenlemeye karşı Hamamönü’nde sokağa çıktı.

Platform adına basın açıklamasını Şule Yapar okudu.

Karaman ve Adıyaman’daki çocuk istismarlarına, Ensar Vakfı olayına karşı hep mücadele ettiklerini söyleyerek sözlerine başlayan Yapar, “Bugün görüyoruz ki; tecavüz edenlere daha ağır cezai yaptırımlar uygulanmak yerine tecavüzcüleri aklama ve meşrulaştırma yoluna gidiliyor” dedi.

AKP’nin aynı düzenlemeye 2016 yılında bir gece yarısı başvurduğunu ancak o zaman da kadınların sokakları, meydanları, meclisi kuşatarak geri adım attırdığını anımsatan Yapar, çocuğa cinsel istismarın bir insanlık suçu olduğunun altını çizdi.

“Ülkemizde yaratılan bu gerici ve faşizan zihniyetin çocuklar ve toplum üzerindeki tahakkümü kabul edilemez ve dinsel referanslar eşliğinde tecavüzün meşrulaştırılması için ortaya atılan gerekçeler tartışmaya dahi açılamaz” diyen Yapar, kadınlara ve çocuklara reva görülen bu tecavüz düzenini kabul etmeyeceklerini belirtti.

Yapar, açıklamasını “Siyasi iktidara ve muhalefet partilerine sesleniyoruz; Çocuk istismarını hiçbir şart ve koşulda meşrulaştıracak bir düzenlemeyi aklınızdan bile geçirmeyin” diye sonlandırdı.

Kaynak: Sendika.Org/ Eskişehir

İlginizi çekebilir