Eski CHP’li başkandan yeni CHP’li kadın belediye başkanına sözlü ve fiziksel saldırı

İzmir’in Selçuk ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Şirince mahallesindeki etkinliğe katılan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, eski belediye başkanı Hüseyin Vefa Ülgür ve çevresindeki bazı kişilerin sözlü ve fiziksel saldırısına uğradı.

Cumhuriyetin ilanının 96. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, CHP’li ilçe yöneticileriyle birlikte Şirince’deki etkinliğe katıldı. Sengel’e, vatandaşlarla birlikte halay çekerken; eski CHP’li belediye başkanı Hüseyin Vefa Ülgür ve çevresindeki grup tarafından sözlü ve fiziksel saldırıda bulunuldu.

Jandarma ekipleri tarafından müdahale edilen olayda Hüseyin Vefa Ülgür ve çevresindeki grup gözaltına alındı.

Belediye çalışanları yaşanan saldırı protesto etti 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Şirince’de gerçekleşen saldırıyla ilgili Belediye Hizmet Binası önünde basın açıklaması yapıldı. Belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri ve kurum çalışanları yapılan bu saldırıyı kınadı.

 

Kurum çalışanları adına basın açıklamasını okuyan Efes Selçuk Belediye Başkan Yardımcısı Bilgi Keskin, şöyle konuştu:

“29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Şirince mahallesindeki etkinliğe katılan Efes Selçuk’un ilk kadın Belediye Başkanımız Filiz Ceritoğlu Sengel, eski Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür ve yakın çevresi tarafından sözlü ve fiziksel saldırıya uğramıştır. Şirince Köyü’nde vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılanan Belediye Başkanımız Filiz Ceritoğlu Sengel’in yanı sıra bir kadın belediye çalışanı da fiziksel saldırıya uğramıştır.

Şirince köy meydanında vatandaşlar tarafından davul zurna eşliğinde karşılanan Başkan Sengel, çalışma arkadaşları, meclis üyeleri ve vatandaşlarla birlikte halay çekerken; eski belediye başkanı Hüseyin Vefa Ülgür ve çevresindeki grup tarafından sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı. Jandarma ekipleri tarafından müdahale edilen olayda Hüseyin Vefa Ülgür ve çevresindeki grup gözaltına alınırken, olaya sert tepki gösteren Şirince halkı, eski Başkan Ülgür ve yakınlarının gözaltına alınmadan önce köyü terk etmesini istediler.

Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığımız bu büyük günde, bir kadına, üstelik halkımızın büyük desteğiyle seçilmiş bir belediye başkanına ve kadın çalışanlarına yönelik gerçekleşen bu saldırının, temel değerlerinden biri kadına saygı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin güzide bir Cumhuriyet kenti olan İzmir’de yaşanması hepimiz için ayrıca üzücüdür.

Bundan sonraki süreçte de hangi meslek grubundan, hangi sosyal statüden olursa olsun kadına yönelik şiddetin her zaman karşısında olduğumuzu bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz. Ben bir kadın belediye başkan yardımcısı olarak; Efes Selçuk’un ilk kadın belediye başkanına yapılan çirkin saldırıyı tüm belediyesi personeli adına şiddetle kınıyorum. Tüm belediye çalışanlarımız adına böylesine çirkin bir olayın tekrarlanmamasını diliyoruz.”

Kaynak: T24

İlginizi çekebilir