Eşbaşkan maaşıyla Kadın Kooperatifi

Mardin Mazıdağı Belediyesi’nin kadınlara istihdam yaratmak amacıyla kurduğu Sarya Kadın Kooperatifi, ilk ürünlerini vermeye başladı. Eşbaşkanı Nalan Özaydın, ‘Bu çalışmayı tüm arazilerde hayata geçireceğiz’ dedi

Mardin’in Mazıdağı Belediyesi’ne 2016 yılında atanan kayyum, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından geri alındı. Kadınlara dönük herhangi bir çalışma yapmayan kayyum, 3 yıl boyunca da kadınlar için ödenek ayırmadı. Belediyeyi kayyumdan geri alan HDP’li eşbaşkanların ilk işi kadın projelerini hayata geçirmek oldu. Özellikle kadını ekonomik alanda kalkındırmayı hedefleyen Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın, kooperatif çalışmalarına ağırlık verdi. Özaydın’ın ilk projesi istihdam alanı yaratmak amacıyla kurulan Sarya Kadın Kooperatifi oldu. 30 dönümlük araziye yeşil fasulye ekmeye başlayan kooperatifin, birden fazla köye ve yüzlerce kadına ulaşacağını belirten Özaydın, Jinnews’e birkaç ay önce ektikleri ürünleri toplamaya başladıkları bilgisini verdi.

Ürünler satılacak

Topladıkları ürünlerden salça, reçel ve turşu yapacaklarını kaydeden Özaydın, elde ettikleri ürünler için pazar alanı oluşturacaklarını ifade etti. “Bu gördüğünüz çalışmayı sadece burada sınırlı bırakmayacağız” diyen Özaydın, “Mazıdağı’nın tüm arazilerinde hayata geçirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Şu an bizi bekleyen 8 köy ve nokta var. Bu bölge ilk çalışma yaptığımız yer ancak her alanda kadınların emeğini görünür kılacağız. Emek verip ektiğimiz ürünleri bitme aşamasında olan iki dükkanda satışa sunacağız” dedi. Tüm kadınlara çağrıda bulunan Özaydın, “Gelin hep beraber emek vererek bir şeyler üretelim. Şehir dışına çıkıp farklı yerlerde çalışmaktansa ve evde oturmaktansa biz kadınlar el ele vererek bir şeyler var edebiliriz. Kooperatif olarak reçelimizi, turşumuzu kendimiz yapacağız. Pazarlamasını da kendimiz yapacağız. Mazıdağı’nın üzümünden elde ettiğimiz ürünleri de işleyip satışa sunacağız. Belediyeden ya da hiç kimseden bir bütçe almadan bugün bu çalışmayı hayata geçirdik. Ben de hem belediye eşbaşkanı hem de yoldaşları olarak maaş kartımı bir yıllığına kadın kooperatifine verdim” diye belirtti.

‘Tek amacımız istihdam’

Kooperatif çalışmasında yer alan Hamdiye Kapçak, kooperatif çalışmalarına eşbaşkan öncülüğünde başladıklarını dile getirerek, “O günle bugün arasında çok büyük bir fark var. Ektiklerimizin ve verdiğimiz emeğin karşılığını toprak bize katbekat vermeye başladı. Çalışmaya 3 kadınla başladık ama şu an 8 kadınla yolumuza devam ediyoruz. İleriki süreçte fabrikalaşarak kooperatif çalışmamızı daha da büyüteceğimize inanıyoruz. Bizim tek amacımız yüzlerce kadına istihdam alanı oluşturmak. Tüm kadınları bu çalışmalara katılmaya davet ediyoruz” dedi.

‘Hedefimiz yüzlerce kadın’

Kadınlarla birlikte istihdam alanı oluşturmaya çalıştıklarını söyleyen Mazıdağı Meclis üyesi Fehime Hamarat da, “Burada sadece toprak ekmiyoruz birbirimizden destek de alıyoruz. Bu çalışma sayesinde daha da güçleneceğiz. Turşu ve reçel dışında Mardin’in üzümleri meşhurdur. Bağ bozumunda farklı alternatifleri hayata geçireceğiz. Şu an 8 kadınız. Hedefimiz yüzlerce kadını bu çalışmaya katarak evden çıkarmak olacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir