Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Marşı’nın bestecisi, dünyaca ünlü müzisyen Aram Haçaturyan’ın 120’nci yaşı İstanbul’da özel bir etkinlikle kutlanacak. İki gün sürecek etkinliklerde panel ve konserler yapılacak.

Karadeniz Ekomomik İşbirliği Örgütü ve Ermenistan Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği organizasyonu ile yapaılan “Aram Haçaturyan 120” etkinliği, 20-21 Eylül 2023 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek.

20 Eylül günü yapılacak panele, New York’tan özel olarak davet edilen ünlü piyanist Şahan Arzruni de konuşmacı olarak katılacak. Sanatçı, Aram Haçaturyan üzerine hem yorumcu hem de araştırmacı olarak yaptığı çalışmaları panelde sunacak. Etkinlikte, Aram Haçaturyan’la tanışıklığı olan müzisyen Yüksel Koptagel, müzik yazarı Evin İlyasoğlu ve Erivan’dan Aram Haçaturyan Müzesi Müdürü Armine Grigoryan da panelistler arasında olacak. Panelin moderatörlüğünü, İstanbul’da Ermenice yayımlanan Jamanak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ara Koçunyan yapacak.

Panele, sınırlı sayıda kişi özel davetiye ile katılacak.

CEMAL REŞİT REY’DE BÜYÜK KONSER

Panel sonrasında Şahan Arzruni, Cemal Reşit Rey’in tarihi Steinway piyanosuyla Aram Haçaturyan’ın eserlerini çalacak. Ardından Pera Müzesi’nde resepsiyon düzenlenecek.

21 Eylül Perşembe günü saat 19.30’da ise Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda herkesin davetli olacağı bir konser düzenlenecek. Konserden önce Erivan’dan davet edilen Haçaturyan Üçlüsü, ardından da şef Oleksandr Samoylenko yönetiminde İstanbul Filarmoni Derneği Oda Orkestrası sahne alacak. Finalde ise iki ekip, birlikte Haçaduryan’ın ünlü “Kılıçların Dansı” eserini çalacak.

UNESCO’NUN DA TAKVİMİNDE YER ALIYOR

Ayrıca, yapımı Erivan’daki Aram Haçaturyan Müzesi tarafından ait olan, sanatçının turneleri hakkında hazırlanmış animasyon filmin de gösterimi yapılacak. UNESCO’nun da takviminde yer alan jübile için; Pera Müzesi, İstanbul Filarmoni Derneği ve Erivan’dan Aram Haçaturyan Müzesi katkı sunarken, etkinlik salonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından tahsis edildi.

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…