Erkekler Haziran’da 34 kadını öldürdü

Erkekler, Haziran’da en az 34 kadını öldürdü. En az dört kadına tecavüz eden erkekler, 43 kadını da seks işçiliğine zorladı. En az 35 çocuğa cinsel istismarda bulunan erkekler, 34 kadını da taciz etti.

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Haziran’da en az 34 kadını öldürdü. Öldürülen kadınlardan biri transtı.

Erkekler, Haziran’da 72 kadına şiddet uyguladı. Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan ikisi transtı.

Erkekler, 2019’un ilk altı ayında en az 160 kadını öldürdü. Erkekler 2018’in altı ayında en az 120 kadın ve yedi çocuk öldürmüştü; 32 kadına tecavüz etmişti; 102 kadını taciz etmişti; 325 kadına zorla seks işçiliği yaptırmıştı; 189 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmuştu; 212 kadını yaralamıştı.

Haziran’da en az 12 kadın (Hakkari 2, Antep, Sivas, Tekirdağ, Erzincan, Çorum, Kütahya, Malatya, Burdur, Manisa 2) şüpheli bir şekilde yaşamını kaybetti.

En az dört kadının intiharı da (İstanbul 2, Urfa, İzmir) basına “şüpheli” olarak yansıdı.

İki kadın cinayeti de basına “şüpheli cinayet” (Tekirdağ) olarak yansıdı.

Cinayet

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Haziran 2019’da Haziran’da en az 34 kadını öldürdü ve kadınların yanlarındaki üç erkeği de yaraladı. Ayrıca kadınların yanlarındaki bir erkeği de öldürdü. Erkekler, geçen yıl aynı ay, 23 kadını öldürmüştü.

Haziran’da öldürülen kadınlardan biri transtı (Afyon). En az iki kadın koruma kararına rağmen öldürüldü. Bir kadının da koruma talebi kabul edilmemişti. Bir kadını öldüren fail, uzman çavuştu.

Erkeklerin öldürdüğü kadınlar

Aygül G., Defne K., Derya O., Derya Y., Dilek Ö., Elif Ö.U., Emel Y., Fatma A., Fidan A., Filiz K., Filiz S., Firdevs S., Firuza A., Gökşen Ş., Gülnur Y., Gülümser Ö., Habibe Ç., İnayet Ç., Ketevan K.T., Kezban Y., Melekşah Y., Münevver D., Nada B., Nazan K., Nazime B., Perihan D. , Saratuya T., Şener A., Şengül G., Şeyma S., Tuğba E., Tuğba S., Urkiye Ö., Vicdan Ü.

Cinayetlerin işlendiği iller

Afyon (1), Ankara (1), Antalya (1), Aydın (2), Balıkesir (1), Batman (2), Bursa (1), Çorum (2), Diyarbakır (1), İstanbul (8), İzmir (2), Karaman (1), Konya (3), Maraş (1), Mersin (3), Muğla (1), Samsun (1), Tekirdağ (1), Yalova (1).

Erkekler, en az dört kadını, boşanmak/ayrılmak istediği, birini kıskançlık, birini ablası ilişki teklifini kabul etmediği, birini annesinin yerini söylemediği, birini erkeğin sevgili olma teklifini kabul etmediği, birini de para vermediği bahanesiyle öldürdü. Erkeklerin 25 kadını ( en az beşi basına “çıkan tartışma” diye yansıdı) öldürme bahanesi basına yansımadı.

Kadınların yüzde 53’ünü kocası, sevgilisi, eski sevgilisi öldürdü

En az 14 kadını kocası/eski kocası, dördünü sevgilisi/eski sevgilisi/ nişanlısı, iki kadını arkadaşı, iki kadını oğlu, bir kadını babası, bir kadını ablasının arkadaşı, bir kadını eniştesi, bir kadını gelinin eski kocası, bir kadını damadı, bir kadını komşusu, bir kadınıakrabası öldürdü. En az dört kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. Ayrıca, bir kadını öldüren 10 erkeğin de yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 18 kadını ev/ev önünde, üç kadını kamusal alanda (İki sokak, bir boş arazi) öldürdü. Erkeklerin, 13 kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Erkekler, 16 kadını ateşli silahlarla, 11 kadını bıçakla öldürdü. Erkekler, bir kadını iple boğdu, bir kadının kafasını taşla ezdi, bir kadının evini yaktı, bir kadını hem silah hem de bıçakla öldürdü. Erkeklerin üç kadını öldürme şekli basına yansımadı.

Hukuki Süreç

10 fail tutuklandı, 15 fail gözaltına alındı. Beş fail adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İkisi “kaçtı”, en az “11”i intihar etti diye basına yansıdı. Dört failin hukuki süreci basına yansımadı.

Geçmiş tarihlerde erkeklerin işlediği ancak Haziran 2019’da basına yansıyan cinayetler şöyle:

* Mardin’de F.Y. karısı A.Y.’yi evde boğarak öldürdü. 31 Aralık 2014’ye yaşanan olay, haziran ayında vakanın tekrar incelenmeye başlanmasıyla basına yansıdı. Erkek, 2014 yılında karısının balıktan zehirlendiğini iddia etmişti. F.Y. ve sevgilisi A.D. tutuklandı.

* Ankara’da ağabeyleri A.A. ve A.A. ile hala oğulları B.A. ve K.A. ailenin onaylamadığı bir ilişki yürüttüğü gerekçesiyle ve “töre” bahanesiyle Halime A.’yı bıçaklayarak öldürdü. 2012’de yaşanan cinayet, bir kişinin suçu itiraf etmesi ise basına yansıdı. İtirafın ardından baba A.A., ağabey A.A. ve hala oğulları B.A. ile K.A. gözaltına alındı. Diğer ağabey A.A. ise kaçtı.

Çocuk Cinayeti – Çocuğa şiddet

Erkekler, Haziran’da en az bir çocuğu öldürdü. İzmir’de de bir baba iki kız çocuğunu yaraladı. Mardin’de bir baba 11 aylık bebeğini kaçırdı.

Adana’da bir ağabey, kız kardeşini “evlenmek istemediği” bahanesiyle, öldürdü.

Hukuki Süreç

Çocuklarını yaralayan erkek gözaltına alındı. Adana’da kız kardeşini öldüren erkek “kaçtı” diye basına yansıdı.

Mardin’deki çocuk kaçıran fail de “kaçtı” diye yansıdı.

Geçmiş tarihlerde erkeklerin çocuğa yönelik işlediği ancak Haziran 2019’da basına yansıyan şiddet şöyle:

* Zonguldak’ta E.K. (19) Nesrin K.’yı (16) öldürdü. Kız çocuğunun hala kayıp olduğu öğrenildi. Erkek tutuklandı.

2017’de yaşanan olay, erkeğin tutuklanması ile basına yansıdı.

Tecavüz

Haziran’da erkekler en az dört kadına tecavüz etti. Bu sayı, geçen yıl aynı ay, iki idi. Erkekler bir kadına da (İstanbul) tecavüz girişiminde bulundu.

Üç tecavüz vakasında kadınlar kendilerine tecavüz eden dört erkeği tanımıyordu (İki tecavüzde bir kadına birden fazla erkek tecavüz etti). Bir kadına da evine giren hırsız tecavüz etti.

Erkekleri iki kadına evde, iki kadına da sokakta tecavüz etti.
Tecavüzlerin gerçekleştiği iller

Afyon (1), Ankara (1), Samsun (1), Van (1).

Hukuki Süreç

Altı fail tutuklandı, dördü adliyeye sevk edildi, biri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Geçmiş tarihlerde erkeklerin işlediği ancak Haziran 2019’da basına yansıyan tecavüzler şöyle:

* Diyarbakır’da müftü İ.K. bir kuran kursunun sorumlusu olan H.Y.’ye tecavüz etti. Kadının şikayeti üzerine 31 Mayıs’ta gözaltına alınan erkek, Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Kadının tehdit edildiği için şikayetinden vazgeçtiği iddia ediliyor. Mayıs ayından yaşanan olay Haziran ayında basına yansıdı.

* Ankara’da T.K. ve H.İ.K. barda içkisine ilaç karıştırdıktan sonra A.G.R.’ye (22) tecavüz etti. İki erkek adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. “O saatte bara gidip içki içenin başına her şey gelir” diyen savcı, takipsizlik kararı verdi. A.G.R.’nin avukatı, vakaya bakan savcının değiştirilmesini istedi. 6 Mayıs’ta yaşanan olay, haziran ayında basına yansıdı.

*Aydın’da M.Y. (60) üvey kardeşi A.T.’ye (50) 34 yıl önce tecavüz etti. İki yıl önce erkek hakkında suç duyurusunda bulunan kadının davası zaman aşımına uğradı.

Olay, kadının erkeği sokakta darp etmesi ile basına yansıdı. Kadın hakkında “kasten yaralama” suçundan işlem yapıldı.

Seks işçiliğine zorlama

Haziran’da erkekler, 43 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl bu sayı, 45 idi. Kadınlardan, 30’u Türkiye vatandaşı değildi.

Hukuki Süreç

34 fail vardı. 22 fail gözaltına alındı, yedi fail tutuklandı, dört fail adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bir fail basına “kaçtı” diye yansıdı.

Taciz

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Haziran’da en az 34 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 13 idi.

Haziran’da 31 kadını tanımadığı erkekler, bir kadını bakımını yaptığı hasta, bir kadını taksici, bir kadını da kurs hocası taciz etti.

Erkekler kadınların en az 26’ını sözlü/fiziki taciz etti. Erkekler, dört kadının izinsiz videosunu-fotoğrafını çekerek taciz etti. İki kadına sosyal medyadan cinsel içerikli mesajlar göndererek taciz eden erkekler, iki kadını da cinsel organını göstererek taciz etti.

Erkekler, en az 31 kadını, üniversite bahçesi, hastane, sokak, taksi, otobüs gibi kamusal alanlarda, bir kadını evde, iki kadını da sosyal medyada taciz etti. En az iki vakada erkekler kadınları sistematik olarak taciz etmişti.
Erkeklerin kadınları taciz ettiği iller

Adana (1), Aydın (2), Bartın (1), Bolu (1), Düzce (1), İstanbul (11), Kayseri (3), Kocaeli (2), Konya (3), Kütahya (1), Sakarya (3), Samsun (1), Trabzon (1), Urfa (1), Zonguldak (2).

Hukuki Süreç

Toplam 32 fail vardı. Faillerden 11’i gözaltına alındı. Altı fail tutuklandı. İkisi sınır dışı edildi. Üç fail hakkında soruşturma başlatıldı, üç fail hakkında da suç duyurusunda bulunuldu. Birine hiçbir yaptırım uygulanmadı.

Birine de ev hapsi verildi. Bir fail serbest bırakıldı, biri de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bir faili taciz ettiği kadının oğlu, birini de kocası öldürdü. Bir kadını taciz eden failin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Geçmiş yıllarda yaşanan ancak bu ay basına yansıyan erkek tacizi şöyle:

* İstanbul’da bir erkek, evlenmek istemediği gerekçesiyle S.Y.’ye taciz ve tecavüz etti. Rize’de babası ise erkekler ile arkadaşlık ettiği gerekçesiyle şiddet uyguladı. 12 yaşından 24 yaşına kadar birçok erkek tarafından tacize, tecavüze ve şiddete maruz kaldığını belirten kadının bir gazeteye yaşadıklarını anlatması ile olay basına yansıdı.

Ayrıca S.Y., Rize’deyken babasının annesini seks işçiliğine zorladığını anlattı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Haziran’da aralarında erkek çocukların da olduğu en az 35 çocuğa cinsel istismarda bulundu. Geçen yıl, aynı ay bu sayı 84 idi.

Çocukların dördünü tanımadığı erkekler, üçünü akraba/kuzenleri, birini muavin, birini kurs öğretmeni, birini öğretmeni istismar etti. 25 çocuğu istismar edenlerin yakınlık derecesi basına yansımadı.

İstismarlardan biri çocuğun hamile kalması, bir istismar da çocuğun kendisini istismar edenle zorla evlendirilmek istenmesiyle ortaya çıktı.

Erkeklerin çocukları cinsel istismar ettiği iller

Adana (1), Ağrı (1), Amasya (1), Ankara (1), Antalya (2), Antep (1), Aydın (1), Bartın (1), Burdur (1), Çorum (1), Edirne (3), İstanbul (4), Kayseri (4), Kocaeli (4), Malatya (2), Manisa (4), Nevşehir (1), Samsun (2).

Hukuki Süreç

Toplam 36 fail vardı. 17 fail tutuklandı, sekiz fail gözaltına alındı. Bir fail serbest bırakıldı. Dört faile yaptırım uygulanmadı.

İkisini çocuğun yakınları öldürdü. Dört failin hukuki süreci basına yansımadı.

Geçmişte yaşanan ancak bu ay basına yansıyan çocuk istismarı şöyle:

* Antep’te M.A.A. karısının yeğeni G.R.’yi (14) kaçırarak istismar etti, seks işçiliğine zorladı. Erkek tutuklandı. Kız çocuğunun üç aydır kayıp olduğu belirtilen olay, erkeğin televizyon programına çıkartılması ile basına yansıdı

Şiddet / Yaralama

Erkekler, Haziran’da en az 72 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 27 idi. Kadınlardan ikisi transtı.

Kadınlardan 41’ine koca/eski koca/dini nikâhlı kocası, altı kadına da sevgili /eski sevgilisi şiddet uyguladı. En az beş kadına akrabaları, üç kadına oğulları, üç kadına otel sahibi şiddet uyguladı. Bir kadına tedavi ettiği hastası, bir kadına bindiği aracın şoförü, bir kadına ablasının sevgilisi şidet uyguladı. En az 11 kadına şiddet uygulayan failin durumu da basına “tanımadığı erkek” ya da “bir erkek” olarak yansıdı.

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, dört kadına barışma teklifini reddettiği/ayrılmak istediği, üç kadına para vermediği/eski kocasından kalan parayı vermediği, bir kadına yeniden evlendiği, bir kadına kıskançlık, iki annesini / kardeşini görmek istediği bahanesiyle şiddet uyguladı. Bir erkek bir kadına sokakta sigara içtiği, bir erkek bir kadına “ablası ayrılmak istediği” bahanesiyle şiddet uyguladı. Erkeklerin 61 vakada kadınlara şiddet uygulaması bahanesi basına yansımadı.

Erkekler, en az 48 kadına darp ederek şiddet uyguladı. Bu darplardan en az üçünde erkekler, kadınları sistematik olarak şiddete maruz bırakmıştı. Erkekler, dört kadını bıçakla, üç kadını da silahla yaraladı. En az 17, şiddet vakasında erkeklerin, kadınlara uyguladığı şiddetin yöntemi basına yansımadı.

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler 12 kadına evlerinde, 15’ine sahil, kumsal, işyeri, park, sokak gibi kamusal alanlarda şiddet uyguladı. Erkeklerin, 45 kadına nerede şiddet uyguladığı basına yansımadı.

Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller

Adana (3), Aksaray (2), Ankara (1), Antalya (2), Antep (2), Ardahan (1), Aydın (2), Bursa (1), Çankırı (1), Çorum (2), Denizli (2), Diyarbakır (2), Edirne (13), Erzincan (1), İstanbul (13), İzmir (4), Konya (2), Kütahya (1), Manisa (2), Maraş (2), Mardin (1), Mersin (1), Muğla (1), Sakarya (1), Samsun (3), Trabzon (1), Urfa (4), Zonguldak (1).

Hukuki Süreç

En az 16 fail gözaltına alındı. Trans kadını darp eden erkek hakkında hiçbir işlem yapılmazken, polis trans kadını gözaltına aldı ve homofobik sözler sarf etti. En az üç fail serbest bırakıldı.

Bir vakada iki kadına şiddet uygulayan fail kendisini yaktı. Bir vakada kadın adamı yaraladığı için gözaltına alındı. Bir vakada kadın kendisine şiddet uyguladı. En az beş vakada şiddet uygulayan erkeği kadının babası/ağabeyi ve akrabaları öldürdü.

Bir vakada adama kitap okuma cezası verildi. En az beş vakada fail erkekler hakkında hiçbir yaptırım uygulanmadı. Bir failin durumu “kadın şikâyetçi oldu” diye yansıdı.

En az sekiz failin hukuki durumu basına “soruşturma sürüyor/soruşturma başlatıldı” diye yansıdı. Dört failin hukuki durumu da basına “kaçtı” olarak yansıdı. Beş fail basına “aranıyor” diye yansıdı.

En az dört vakada erkeklere uzaklaştırma kararı verildi. En az 20 failin hukuki süreci basına yansımadı.

Geçmiş yıllarda yaşanan ancak bu ay basına yansıyan şiddet vakası şöyle:

*Malatya’da hakkında uzaklaştırma kararı bulunan H.A.B., ağabeyinin baldızı A.D.’nin evine zorla girdi, A.D.’nin kız kardeşini kaçırmaya çalıştı, A.D.’yi silahla yaraladı.

Erkeğin daha önce de A.D.’ye ve kız kardeşine şiddet uyguladığı, taciz ettiği öğrenildi. Erkek hakkında bir yaptırım uygulanmadı. Mayıs ayında yaşanan olay, haziran ayında basına yansıdı.

Açıklama

bianet’in erkek şiddeti çetelesinde sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz. Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dahil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dahil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dahil etmiyoruz.

[Örneğin 11 Haziran 2017’de medya taramamıza düşen şu vakayı çeteleye dahil etmedik:

* Konya’da hayvancılık yapan A.K. (27), akrabaları Bekir Kıran (80), Mustafa Tokat (80), Meryem Tokat (79), Hamit Tokat (51) ve Mehmet Tokat’ı (64) pompalı tüfekle öldürdü. Erkek cinayetlerden sonra evine dönerken yakalandı. A.K.’nin şizofren olduğu, kalp krizinden hayatını kaybeden babasının ölümünden köydekileri sorumlu tuttuğu belirtildi.]

**

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsamaktadır. Örneğin “tecavüzcülerden biri şofördü” cümlesi, kadınların ulaşım için bindikleri aracın şoförü tarafından tecavüze uğradığını anlatmaktadır.

Kaynak: Bianet-Evrim Kepenek

İlginizi çekebilir