18 yıl daha az maaş aldığımda dikkat çekmek için erkeklerdeden ‘vergi’ alan kafe kapanıyor. Yakışıklı Her isimli kafenin oğlu gün geliri de Nepalli kadınlar için çalışan bir kuruma bağışlanacak.

‘SAYGI KARŞILIKLIDIR’

Kafenin dışında kuralların anlatıldığı kara tahta da sosyal medyada fenomen olmuştu. İlk kural ‘kadınlara yer önceliği’, ikincisi ise ülkeyi yüzde 18 olarak hesaplanan cinsiyetler arası maaş ortalaması burada erkeklerden bu oranda daha fazla hesap yapıldıydı. Üçüncü kural olarak da, kara tahtada “Saygı karşılıklıdır” yazıyordu.

ERKEKLER İSTEYİNCE KALICI HALE GELDİ

Kafenin bu kuralları hem övgü aldı, hem de onu kullanarak ‘tersine cinsiyetçilik’ iddiasıyla eleştirildi. Yakışıklı Her bu şekilde ünlenirken, sahiplerinden Alexandra O’Brien ‘ın erkek vergisi’ni ayda bir hafta boyunca almayı planladıklarını ancak ancak çok sayıda erkek müşterinin ek ödeme yapmak istemesi bekleniyor.

‘RADİKAL OLDUĞUNU DÜŞÜNMEMİŞTİK’

Başta tepki de çektiklerini belirten O’Brien, “Erkek vergisi internette patladı. Biz bunun fazla radikal olduğunu düşünmüyorduk ama dünyanın verdiği tepki, erkekliğin ne kadar kırılgan olduğunu gösterdi; ataerkillikle yüzleşip onu yıkma ihtiyacını somutlaştırdı” dedi.

SON GÜNÜN GELİRİ DE BAĞIŞLANACAK

Kadın hakları örgütleri ve LGBTİ gruplarında bir buluşma alanı olarak da kullanılan kafe şimdi kapatılıyor. Sahipleri, sivil toplum için başka şeyler yapmak istediklerimiz için böyle bir karar aldıklarını açıkladı.

28 Nisan’da kapanacak olan kafe, son yemeği, stoklarını tüketene kadar servis yapacak. Müşterilerilerden gönüllerinden ne koparsa o kadar hesap bırakmaları istenecek ve elde edilen gelir, Nepalli kadınları şiddetten, zorla seks işçisi olarak çalışmaktatan koruyan bir sivil toplum kuruluşuuna bağlanacak.

Kaynak: Gazete Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…