Erkek Şiddeti Ocak 2019

Ocak’ta basına yansıyan erkek şiddeti, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakalarının gün gün tam listesi…

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler 2019’un ilk ayında en az 23 ve kadınların yanında olan dört erkeği de öldürdü. Erkekler, dört kadına tecavüz etti, beş kadını zorla seks işçiliğine zorladı, yedi kadını taciz etti. Erkekler, on kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu ve en az 27 kadına şiddet uyguladı, yaraladı.

1 Ocak

Cinayet

* Düzce’de 18 Aralık 2018’de Ö.D. sevgilisi Dilek Dağdelen’i (34) öldürdü. Erkek cinayetten sonra intihar etti. Cinayet, Dilek Dağdelen’in cesedinin ormanlık alanda bulunmasıyla ortaya çıktı. Cinayetle ilgili soruşturma devam ediyor.

2 Ocak

Şiddet/Yaralama

* Yozgat’ta polis A.E. noterde memur eşi ile tartışan A.E.’yi (66) darp etti. A.E. darp raporu alarak erkekten şikayetçi oldu.

3 Ocak

Cinayet

* Ankara’da bir üniversitede öğrenci H.İ.H. (23) sınav esnasında kopya çektiği gerekçesiyle hakkında tutanak tutan araştırma görevlisi Ceren Damar’ı (34) tabancayla vurdu, defalarca bıçakladı. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı. H.İ.H.’nin sınavdan sonra birkaç kez Ceren Damar’ın odasını bastığı, daha sonra eve gidip babasının tabancasını aldığı ve dönüp cinayeti işlediği ifade edildi.

* Burdur’da H.A. (24) sevgilisi Azerbaycan uyruklu Ganıra Cabbarova’yı (24) birlikte bindikleri taksiden indikten sonra defalarca bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı.

Tecavüz

* Ardahan’da M.G. aynı köyde yaşayan komşusu görme engelli 82 yaşında kadına evinde tecavüz etti. Olaydan sonra kaçan M.G. başka bir ülkeye kaçarken sınırda yakalandı. M.G. tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* Konya’da M.K. yedi aylık bebeklerine küfür etmesine müdahale eden karısı F.K.’yi ve bebeği darp etti. Bebekle birlikte bir komşusunun evine giden F.K., M.K.’dan şikayetçi oldu. Gözaltına alınan erkek adli kontrolle serbest bırakıldı. M.K.’nin darp olayından tüfeğini almaya yöneldiği, almadan evden ayrıldığı ifade edildi.

* Kilis’te H.İ. annesi D.K. ile birlikte karısı D.İ.’yi darp etti.

* Ankara’da araç sürücüsü F.C. (36) yolda kornaya bastığı bahanesiyle araç sürücüsü erkek U.Ö. (43) ve yanındaki kadın B.Ö.’ye (31) saldırdı, sopayla darp etti. Gözaltına alınan erkek ifadesinin ardından serbest bırakıldı. F.C.’nin hamile olduğunu öğrenince B.Ö.’nün karnına vurduğu ifade edildi.

Şüpheli Ölüm / İntihar

* Adana’da S.Ç.’nin kocası İ.A. ile tartıştıktan sonra kendini odaya kilitlediği ve beşinci kattaki evlerinden atlayarak intihar ettiği öne sürüldü. Haberlere kadının İ.A.’nın boynunu tırmaladığı bilgisi yansıdı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

4 Ocak

Cinayet

* İzmir’de O.B. kayınvalidesi Kader Erenuluğ’u (50) evinin önünde tabancayla öldürdü. Erkek cinayetten sonra kaçtı.

Şiddet/Yaralama

* Zonguldak’ta K.G. evden ayrılan dini nikahlı karısı D.B.’nin teyzesiyle birlikte yaşadığı evi bastı, iki yaşındaki çocuğunu kaçırdı, kendi evinde bir saat rehin tuttu. D.B., balkondan atlayarak erkekten kaçtı. Erkek gözaltına alındı. G.K.’nin bir ay önce, hakkındaki uzaklaştırma kararını ihlal ettiği için tutuklandığı, iki ay önce cezaevinden çıktığı ifade edildi.

Taciz

* Samsun’da bir mağazada müşteri gibi davranan M.Ç. (24) çalışan S.Ç.’yi sarkıntılık yaparak taciz etti, sarılmaya çalıştı, direnen kadını yere düşürdü. Gözaltına alınan erkek tutuklandı.

5 Ocak

Cinayet

* Manisa’da M.İ. karısı H.İ.’yi evde bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı.

6 Ocak

Şiddet/Yaralama

* Maraş’ta xxxxx kızı Z.A.’yı (14) darp etti. Ailesi tarafından sistematik olarak şiddet gören Z.A. evden kaçtı. Z.A.’nın şikayetiyle polis soruşturma başlattı.

* İstanbul’da A.G. aracında Ukraynalı Y.C.’yi darp etti, kadın aracın anahtarını kırdı ve araçtan atladı. Olay yerine gelen polis erkeği gözaltına aldı.

7 Ocak

Şüpheli Ölüm

* Aydın’da Ö.S. (44) baş ağrısı şikayetiyle yakınlarının yardımıyla gittiği hastanede hayatını kaybetti. Ö.S.’nin beyin kanaması geçirdiği ifade edildi.

Çocuk İstismarı

* Kütahya’da 18, 19 ve 21 yaşlarındaki üç erkek arkadaşları olduğu öne sürülen yaşı küçük kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Erkekler gözaltına alındı.

Cinayet

* Ankara’da H.K. (50) tanıdığı Emine Çakır’ı (39) araç içinde darp etti, kaçmaya çalışan kadını tabancayla birkaç ateş ederek öldürdü. H.K., ağır yaralı halde Emine Çakır’ı evin otoparkında rehin aldı, olay yerine gelen polis ekiplerince gözaltına alınan erkek tutuklandı.

8 Ocak

Cinayet

* Mersin’de A.Y. (35) annesi Menekşe Ay’ı (59) ve Murat Ay’ı (56) av tüfeğiyle öldürdü. Cinayetten sonra kaçan ve intihar etmeye çalışan erkek yakalandı. Cinayetin motivasyonu haberlere yansımadı.

9 Ocak

Ortaya Yeni Çıkmış Cinayet

* Edirne’de 14 Aralık 2018’de H.U.’nun kızı Didem Uslu’yu boğarak öldürdüğü ortaya çıktı. H.U.’nun cinayetten sonra cesedi parçalayarak ormanlık alana gömdüğü ifade edildi. H.U. ve kadının annesi S.U. tutuklandı.

Çocuk İstismarı

* İzmir’de A.Ç. (40) tanımadığı yaşları 7-10 olan üç kız çocuğuna farklı zamanlarda öğrencileri olduğu okul önünde cinsel istismarda bulundu. A.Ç. tutuklandı. A.Ç.’nin iki çocuğa yönelik çocuğun cinsel istismarı suçundan 2015 açılan davada tutuksuz yargılandığı ifade edildi.

10 Ocak

Faili Yeni Belirlenmiş Cinayet

* Ankara’da Aralık 2015’te öldürülen Şehriban Tokuştepe’nin (64) cinayet zanlısının oğlusnun arkadaşı D.S. olduğu ortaya çıktı. Suçlamaları kabul etmeyen ve hakkında birçok suçtan kaydı bulunan erkek tutuklandı.

Taciz – Siber Taciz

* İzmir’de doktor E.B.Ç. kadın hastalarının muayene sırasında çektiği görüntüleri bir arkadaşlık sitesinde paylaştı. En son 18 Aralık’ta E.B.Ç.bir hastanın memesinin fotoğrafını uzmanına göstermek için çektiği ve paylaştığı ifade edildi. Gözaltına alınan erkek adli kontrolle serbest bırakılırken, hastane tarafından açığa alındığı ve hakkında yasal ve idari soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Cinayet

* İzmir’de polis memuru A.D. (23) arkadaşı A.T.K. ile birlikte evin gittiği seks işçisi trans kadın Hande Buse Şeker’i beylik tabancasıyla öldürdü, kadının arkadaşı trans kadın N.’yi yaraladı. Olay günü izinli olan A.D.’nin bütün evi gezmek istediği, reddedilince cinayeti işlediği ifade edildi. Gözaltına alınan erkeklerden A.T.K. serbest bırakılırken A.D. tutuklandı.

Tecavüz

* Trabzon’da E.A. bir süredir evinde kaldığı erkeğe evinden gitmesini söyledikten darp etti, bıçakla tehdit ve tecavüz etti. Gözaltına alınan E.A. serbest bırakıldı. E.A.’nın bir süredir kadın düşmanı ve homofobik sözlerle erkeği taciz ettiği  ifade edildi. Evden kaçarak kurtulan erkek E.A.’dan şikayetçi oldu, polis eşliğinde hastaneye götürülen erkek cinsel saldırı olduğunu söylemesine rağmen muayene edilmediği ve sadece darp raporu verildiği belirtildi. Polisin ifade sırasında şiddete maruz bırakılan kişiye ‘Bu pasif mi, ibne mi?’ gibi homofobik hakarette bulunduğu ifade edildi.

Seks İşçiliğine Zorlama

* Tekirdağ’da M.A. genç kadınlara zorla seks işçiliği yaptırdığı gerekçesiyle tutuklandı. Erkeğin kaç kadını seks işçiliğine zorladığı haberlere yansımadı.

11 Ocak

Cinayet

* Kütahya’da İ.S. (40) birlikte yaşadığı eski karısı Serpil Erdoğan’ı (35) sokakta tabancayla defalarca el ateş ederek öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı.

* Malatya’da Ü.G. (38) boşanmak isteyen ve evden ayrılan karısı Sibel G.’yi (30), kayınvalidesi Fatma Özdemir’i (55) konuşmak için gittiği evinde av tüfeğiyle öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı.

12 Ocak

Taciz / Çocuk İstismarı

* Muğla’da S.A. adres sorma bahanesiyle yanına yaklaştığı 17 yaşında bir kız çocuğuna teşhircilik yaparak cinsel istismarda bulundu. Gözaltına alınan erkek tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* Antalya’da  birden fazla sayıda bekçi sokakta evine giden trans kadına ceza yazmaya çalıştı, kadının karşı çıkması üzerine kadını darp etti. Götürüldüğü karakolda bayılan kadın darp raporu alarak şikayetçi oldu.

13 Ocak

Cinayet

* Bartın’da Ş.K. (46) karısı Gül K.’yı (42) kıskançlık bahanesiyle evde bıçaklayarak öldürdü. Erkek tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* Balıkesir’de G.E. (28) kendisinden ayrılmak isteyen, sürekli şiddet uyguladığı ve tehdit ettiği nişanlısı C.M.’yi (25) kadının ailesinin evinde darp etti. C.M., babasına ait tüfekle kendisini sürekli şiddete maruz bırakan erkeği öldürdü. G.E.’nin kadına sistematik olarak şiddet uyguladığı, ısrarla takip ettiği ve öldürmekle tehdit ettiği ifade edildi. C.M. tutuklandı.

* Bursa’da İ.K. halk otobüsü şoförü İ.K. durakta inmek isteyen ancak düğmeye basmayan yolcu A.G.’yi (68) ve kocası H.G.’yi (73) darp etti.

Çocuk İstismarı

* Edirne’de okul servisi şoförü S.Y. öğrenci üç kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Çocukların olayı anlattığı ailelerinin şikayetiyle gözaltına alınan erkek tutuklandı.

14 Ocak

 Cinayet

* Kocaeli’nde A.O.G. kızı Suzan Keleş’i (28) borcu olduğu için tabancayla öldürdü. Cinayetten sonra A.O.G.’nin oğlu suç aletini alarak teslim oldu, ancak çelişkili ifadeleri yüzünden alesinin diğer üyeleri gözaltına alındı. A.O.G. suçunu itiraf etti.

* İstanbul’da mülteci A.K. (25) ablası Rava Kallajo’yu seks işçiliği yaptığı bahanesiyle bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra evi ateşe veren ve yanındaki arkadaşı M.D. ile kaçan A.K. yakalandı. Erkekler tutuklandı.

Cinayete Teşebbüs – Şiddet/Yaralama

* Kocaeli’nde A.T. eski karısı A.D.’yi ve yanındaki kadın arkadaşı H.G.’yi kırmızı ışıkta duran araç içinde tabancayla defalarca el ateş ederek yaraladı. Erkek olaydan sonra kaçtı.

Şüpheli Ölüm / İntihar

* Adana’da M.B.’nin (45) cesedi bir apartmanın bahçesinde bulundu. M.B.’nin bir hastalık tanısını aldıktan sonra intihar ettiği öne sürüldü, kadının aracında kocasına, ailesine ve polise yazılmış üç mektup bulundu.

Şiddet/Yaralama

* İstanbul’da yüzleri kapalı erkekler cerrah S.S.’yi aracının önünü kestiler, aracın camlarını beysbol sopasıyla kırdılar, S.S.’nin ellerini ve kollarını darp ettiler. Erkekler olaydan sonra kaçtı. S.S. saldırının işinin engellenmesi için yapıldığını söyledi.

* Edirne’de S.B. karısı M.B.’yi evde darp etti.

* Edirne’de K.O. karısı F.O.’yu darp ve tehdit etti.

* Malatya’da hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Ö.Ö. eski karısı S.O.’yu darp etti ve öldürmekle tehdit etti. Ö.Ö. kararı ihlal ettiği için tutuklandı, sanığa 10 gün zorlama hapsi verildi, bu ceza 40 güne çıkartıldı. Ö.Ö.’nün, S.O.’nun ailesinin evini kurşunlama ve evini yakma, darp, tehdit suçlarından tutuksuz yargılandığı ifade edildi.

* Kilis’te H.K. boşanmak isteyen ve evden ayrılan karısı H.K.’yi ve kayınvalidesi Ş.K.’yi evlerinde bıçakla yaraladı, kayınpederi Duran Karadaş’ı öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı.

15 Ocak

Şiddet/Yaralama

* Konya’da A.G. (21) karısı D.G.’yi (21) annesiyle görüştüğü için bıçakla yaraladı, D.G. kaçarak komşularına gitti. Olay yerine gelen polislere teslim olmak istemeyen erkek yedi aylık bebeğini rehin aldı. Gözaltına alınan A.G.’nin zorunlu asker olduğu, izinle evine geldiği ifade edildi.

16 Ocak

Seks İşçiliğine Zorlama / Çocuk İstismarı

* Adıyaman’da V.Ç. ve T.A. sosyal medyada tanıştıkları Z.S.’ye (17) günlük kiralanan evde zorla seks işçiliği yaptırdı. İhbar üzerine gözaltına alınan erkekler tutuklandı.

Cinayet

* Hatay’da A.B. eski karısı Rabia Ezer (21) bıçaklayarak öldürdü. Kadının cesedi dere yatağında bulundu. Cinayetten sonra kaçan ve hakkında dört yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan erkek yakalandı.

Şiddet/Yaralama

* İstanbul’da şarkıcı Y.G. bir süre önce tanıştığı sevgilisi D.Ç.’yi gittikle mekanda hesabı ödediği için takside darp etti. D.Ç. kendisine saldıran erkeğe karşılık verdi. Y.G.’nin gittikleri eğlence mekanında bulunan ve tanımadığı kadınlar hakkında olumsuz şekilde konuştuğu, D.Ç.’nin bundan rahatsız olduğu ve ‘tanımadığın kadınlar hakkında böyle konuşuyorsa benim hakkımda da konuşursun’ diyerek hesabı ödediği ifade edildi. Erkekten şikayetçi olan D.Ç. bir süre sonra şikayetini geri çekti.

17 Ocak

Şiddet/Yaralama

* Samsun’da Ö.Y. (25) karısı T.Y.’yi (22) darp ederek ağır yaraladı. Gözaltına alınan ve suçlamaları reddeden erkek ‘kasten yaralama, tehdit ve hakaret’ suçlarından tutuklandı.

* Hatay’da bir erkek B.Ö.’yü (19) sokakta yüzüne asitli madde atarak ağır yaraladı.  Erkeğin kadının telefonunu çalmak istediği ifade edildi.

Çocuk İstismarı

* Malatya’da M.D. (43), B.D. (21), M. B. ve O.B. (20) tanıdıkları N.’ye (9) dokuz ay boyunca sistematik olarak cinsel istismarda bulundular. Olay, öğretmeninin N.’deki davranış değişikliğini fark etmesiyle ortaya çıktı. M.D., B.D. ve M.B. tutuklanırken, zorunlu asker O.B. birliğinden alındı. Dosyaya gizlilik kararı kondu. N.’nin ailesinin faillerin yakınları tarafından tehdit edildiği ifade edildi.

18 Ocak

Cinayet

* Edirne’de E.Ş. (22) evden ayrılan ve boşanma davası açan karısı Kübra Olgun Şahin’i (21) barışma teklifini reddettiği için av tüfeğiyle öldürdü. Erkek cinayetten sonra intihar etti. Kübra Olgun’un erkekle bir ay önce evlendiği, sistematik şiddete maruz bırakıldığı için boşanma davası açtığı ifade edildi.

* Sakarya’da Alzheimer hastası M.H. (75) annesi Lütfiye Harbacı’yı (100) darp etti, darp sonucu düşen kadın hayatını kaybetti. M.H. gözaltına alındı.

Seks İşçiliğine Zorlama

* Samsun’da S.K. (32) 17 yaşındaki bir kız çocuğuna zorla seks işçiliği yaptırdı. İhbar üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.

19 Ocak

Cinayet

* İstanbul’da bir erkek  trans Esra A.’yı evinin önünde bıçakla öldürdü. Erkeğin kadını gasp etmeye çalıştığı ifade edildi.

Şiddet/Yaralama

* Tokat’ta üniversite öğrencisi H.A. ders çalışmasını söylediği annesi F.A.’yı bıçakla yaraladı, kendisine engel olmak isteyen kardeşi Sefa Atılır’ı öldürdü. H.A. tutuklandı.

20 Ocak

Cinayete Teşebbüs

* İstanbul’da M.G. (51) boşanmak isteyen ve evden ayrılan karısı E.G.’yi (42) ailesinin evinde darp etti, önce kayınvalidesi S.D.’ye ardından evden çıkarken karşılaştığı kayınpederine tabanca doğrulttu, ancak tabanca iki seferde de tutukluk yaptı. Olaydan sonra kaçan erkek yakalandı. M.G. ifadesinin ardından adli kontrolle serbest bırakıldı. E.G.’nin darp sebebiyle 10 gün hastanede tedavi gördüğü ifade edildi.

21 Ocak

Cinayet

* Osmaniye’de H.A. (60) karısı Hürü Açık’ı (59) evde bıçakla öldürdü. Erkek cinayetten sonra teslim oldu.

Tecavüz

* İstanbul’da E.O. evsiz olduğu ifade edilen bir kadına parkta uyuşturucu madde verdikten sonra tecavüz etti, kadının kıyafetlerini yakarak kaçtı. Erkek olaydan birkaç gün sonra yakalandı.

Taciz

* Tekirdağ’da C.K. tanımadığı iki kadını farklı zamanlarda taciz etti. Kadınların şikayeti üzerine yakalanan erkek tutuklandı.

22 Ocak

Cinayet

* Adana’da Y.A. (54) karısı Leyla Avcı’yı (50) kıskançlık bahanesiyle bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek başka bir şehirde yakalandı. Cinayete çiftin 13 yaşındaki çocukları tanık oldu. Y.A.’nın evlilikleri süresince kadına kıskançlık bahanesiyle şiddet uyguladığı ifade edildi.

* Bursa’da M.A. eski sevgilisi Sibel Dudaklı’yı ve kardeşi Mehmet Ali Duraklı’yı gittiği evlerinde barışma teklifini reddettiği için öldürdü. Cinayetten sonra başka bir ülkeye kaçmaya çalışan erkek yakalandı.

Çocuk İstismarı

* Adana’da O.G. (21) sosyal medyadan tanıştığı E.Ç.’ye (14) metruk bir binada cinsel istismarda bulundu. İhbar üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.

23 Ocak

Şiddet/Yaralama

* Bursa’da M.A.S. (65) kızı A.Y.S.’yi (32) kendisini dolandırdığı bahanesiyle dört yerinden bıçaklayarak yaraladı. Psikolojik sorunları olduğu öne sürülen M.A.S.’nin kızı tarafından dolandırıldığını iddia ettiği ifade edildi.

Çocuk İstismarı – Kaçırmaya Teşebbüs

* Samsun’da bir erkek takip ettiği kız çocuğunu kaçırmaya çalıştı, direnen ve elinden kurtulan kızı bir süre takip ettikten sonra kaçtı. Erkek aranıyor.

24 Ocak

Çocuk İstismarı – Şiddet/Yaralama

* Hatay’da M.Z. (40) 13 yaşındaki üvey kızına cinsel istismarda bulundu, olayı öğrenen annesi H.Z.’yi (35) darp etti. H.Z. kendisine sistematik olarak şiddet uygulayan erkeği bıçaklayarak öldürdü. H.Z. tutuklandı.

* Kilis’te göçmen H.H. ve erken yaşta evlendiği karısı S.M.’yi (17) darp etti. Erkeğe uzaklaştırma kararı verildi.

Seks İşçiliğine Zorlama

* Edirne’de C.E. zihinsel engelli Ö.Ç.’yi seks işçiliğine zorladı, zorla müzikholde çalıştırdı. Ö.Ç.’nin ablası olayı bir televizyon programında anlattı, program ekibinin araştırmasında Ö.Ç.’nin bahsi edilen mekanda olduğunu belirlediği, programa çok sayıda C.E. hakkında şikayet geldiği ifade edildi.

Taciz

* Antalya’da Y.E.K. tanımadığı bir kadını sokakta taviz etti. Kadının şikayeti üzerine yakalanan erkek tutuklandı.

25 Ocak

Cinayet

* Kırşehir’de P.M. karısı Afganistanlı Parwin M.’yi (31) kıskançlık bahanesiyle öldürdü. P.M. erkek kardeşi A.F.A. ve arkadaşı erkek S.M. ile cinayete intihar süsü vermeye çalıştı. Gözaltına alınan P.M. ve A.F.A. tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* Ankara’da E.K. 1,5 yıldır ayrı yaşadığı ve boşanma aşamasındaki karısı N.K.’yi çalıştığı markette cam bardakla yüzünden ağır yaraladı. Olaydan sonra kaçmaya çalışan erkek N.K.’nin iş arkadaşları tarafından yakalandı. E.K. tutuklandı.

26 Ocak

Şiddet/Yaralama

* Tekirdağ’da M.Ş. karısı H.Ş.’yi (18) evde darp etti. Olaydan sonra H.Ş. evden ayrılarak ailesinin yanında yerleşti. H.Ş.’nin babası V.E. ve kardeşi T.E., M.Ş.’nin ailesinin evine gitti, çıkan kavgada V.E, damadı Mahsun Şengül’ü ve babası Ömer Şengülü tüfekle öldürdü. öldürdü. V.E. ve T.E. gözaltına alındı.

Çocuk İstismarı

* İzmir’de lise müdürü T.O. açık lise konusunda yardım etme bahanesiyle buluştuğu öğrencisi S.T.’ye (17) aracında cinsel istismarda bulundu. S.T. kardeşinin aramasını gizlice açarak polise ihbar etmesini sağladı. Gözaltına alınan erkek ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Şüpheli Ölüm

* Manisa’da yalnız yaşayan Ümmü İnci (81) evinde çıkan yangında hayatını kaybetti.

27 Ocak

Cinayete Teşebbüs

* Aydın’da A.Ö. (37) ailesiyle birlikte yaşadığı barakayı karısı U.Ö. (23), çocukları F.Ö. (9) ve Gökhan Ö. (11) içindeyken benzinle yaktı. Gökhan Ö. hayatını kaybederken U.Ö. ve F.Ö. ağır yaralandı. Olaydan sonra kaçan erkek, olay yerine döndü, oğlunun öldüğünü görünce tüfekle intihar etti.

28 Ocak

Cinayet

* Urfa’da M.K.   karısı Esma Kurt’u kıskançlık bahanesiyle evde boğazını sıkarak öldürdü. M.K. cinayete intihar süsü vermeye çalıştı. Polis sorgusunda çelişkili ifade veren erkek suçu itiraf etti. Esma Kurt’un iki aylık hamile olduğu ifade edildi.

Faili Belirlenememiş Cinayet

* Konya’da Afganistanlı bir kadın ve iki çocuğu av tüfeğiyle bir evde öldürüldü. Cinayetle ilgili soruşturma başlatıldı.

Çocuk İstismarı

* Bursa’da H.A. (65) bir markette Suriyeli 10 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Olayın görüntülerinin sosyal medyada paylaşılması üzerine, kimliği belirlenen H.A. gözaltına alındı. H.A.  tutuklandı.

29 Ocak

Şiddet/Yaralama

* Diyarbakır’da bir erkek tanımadığı bir kadını sokakta taciz etti, kadının bağırması üzerine erkek kadını elindeki kalemle gözünden yaralamaya çalıştı. Çevredekilerin yakaladığı erkek gözaltına alındı.

30 Ocak

Cinayet

* Adana’da Suriyeli H.E.K. kardeşi İbite Sem El K.’yı (30) işkence ederek öldürdü. H.E.K., kadının cesedini gömdükten sonra kaçtı. Erkek aranıyor.

Seks İşçiliğine Zorlama

* Samsun’da T.K. yeni tanıştığı C.C.’ye tehdit ve şantajla zorla seks işçiliği yaptırdı. T.K. tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* Diyarbakır’da bir erkek tanımadığı trans D.S.’yi sokakta taciz etti ve saldırdı. Çevredekiler D.S.’ye transfobik saldırıda bulundu. Kaçarak bir kafeye giden D.S. polisi aradı. D.S. darp raporu alarak erkeklerden şikayetçi oldu.

* Antalya’da yaşları 15-20 arası olan beş erkek ormanlık bir alanda bir kadın dakikalarca işkence yaptı, parasını gasp etti. Olayın görüntülerinin medyaya yansımasının ardından soruşturma başlatıldı.

Taciz

* Tekirdağ’da S.T. (18) bir hastanenin enjeksiyon odasında A.K.’nin görüntülerini kaydetti.  Kadının durumu bildirdiği güvenlik görevlileri S.T.’yi yakaladı. İfadesinde suçu kabul eden, paylaşım yapmadığını söyleyen erkek tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

31 Ocak

Cinayet

* Muğla’da S.İ. (44) Fatma Tangaz’ı (20) arkadaşıyla gittiği barda tabancayla defalarca el ataş ederek öldürdü. Erkek cinayetten sonra intihar etti. Kadın ve erkeğin tanışıklık derecesi haberlere yansımadı.

Faili Belirlenememiş Cinayet

* Hatay’da bir kadının çuval içerisinde cesedi bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Tecavüz

* Muğla’da R.G. (30) tanımadığı ve evine zorla girdiği T.İ.’ye (30) bıçak tehdidiyle tecavüz etmeye çalıştı, direnen kadın erkeği elinden yaraladı. Kaçan erkek yakalandı.

Şiddet/Yaralama

* İstanbul’da L.B. aracıyla karısı D.B.’nin kullandığı aracı takip etti, araca çarparak kadını kaza yapmaya zorladı. Kaza yapan araçtan başka bir erkeğin kaçtığı, L.B.’nin bir süre onu kovaladığı öne sürüldü. L.B., olay yerine geri dönerek D.B.’yi girdiği dükkandan zorla çıkartıp  darp etmeye çalıştı. Çevredekilerin müdahale ettiği erkek gözaltına alındı.

Taciz

* Bursa’da beş erkek tanımadıkları B.A.’ya (24) sözlü tacizde bulundu. Erkekler kendilerine tepki gösteren B.A. ve sevgilisi B.G.’yi darp etti. B.G.’nin vücudunda çok sayıda kırık olduğu ifade edildi. Gözaltına alınan beş erkek ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Kaynak: Bianet-Begüm Baki – Evrim Kepenek

 

İlginizi çekebilir