HDP İstanbul Milletvekili Erkan Baş’ın 30 Eylül’de yapılacak Türkiye İşçi Partisi (TİP) kongresinde genel başkan olmasının beklendiği ileri sürüldü.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre son seçimlerde HDP’den milletvekili seçilen Baş’ın TİP’e geçmesi durumunda, Meclis’teki siyasi parti sayısı dokuza çıkacak ve TİP, yıllar sonra tekrar parlamento çatısı altında temsil edilecek. 1 Ekim’den sonra TİP ‘in Meclis çalışmalarını HDP’yle ortaklaşa yürüteceği de belirtiliyor.

Hatay’dan seçilen Barış Atay ve İstanbul’dan seçilen Baş TİP’i tekrar kuran ekip içinde yer almış ancak HDP listelerinden Meclis’e girmişti. Söz konusu iki milletvekilinin ekim ayında TİP’e geçeceği geçen temmuzdan bu yana konuşuluyor. Ancak son kulis bilgileri Atay’ın HDP’de kalacağı yönünde.

TİP’in kısa öyküsü

Bir grup sendikacı tarafından 1961’de kurulan TİP, 1965’te 15, 1969’da iki milletvekiliyle TBMM’ye girdi. TİP, 12 Mart 1971’deki darbe sonrası kapatıldı. Parti lideri Behice Boran, dört yıl sonra TİP’i tekrar açtı. Ancak ömrü kısa oldu ve parti, 12 Eylül’de yine kapatıldı. Boran ve TİP yöneticileri, 1987’de TKP ile birleşerek, Türkiye Birleşik Komünist Partisi’ni kurdu.

Kaynak: Diken

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…