CHP Kırıklareli Çevre Komisyonu, Trakya bölgesindeki kanser vakalarını araştırarak bir rapor hazırladı. 2017-2018 yılları arasındaki verilerin yer aldığı ‘Kırklareli Kanser Raporu’na göre Trakyalıların yüzde 90’ı kanser riski altında.

Kırklareli CHP İl Genel Meclisi Üyesi Gürcan Kırım ve CHP Kırıklareli Çevre Komisyonu, Kırıklareli’nde 2011-2018 yılları arasında görülen kanser vakalarına ilişkin rapor hazırladı. Rapor, geçtiğimiz hafta Trakya’ya giderek ‘Trakya’da tarımın sorunları ve çözüm önerileri programına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da sunuldu. Raporda, Trakya’da kanserin nedenleri, köylülerin artık üretim yapamaz hale geldiği, Ergene havzasındaki kirlilik ve daha birçok sorunu ele alıyor. Trakya için en büyük sorun haline gelen kanser vakalarının yaşanmaması için de çözüm önerileri sıralanırken Sağlık Bakanlığı’nın kanserojen kimyasallarla ilgili yaptığı çalışmaların neden açıklanmadığı da soruldu.

‘TRAKYA İNSANI NEREDE YAŞARSA YAŞASIN YÜZDE 90’I KANSER ADAYI’

Raporda ilk olarak Trakyalıların yüzde 90’ının kanser adayı olduğu vurgulandı. Ayrıca Trakya bölgesinin kalbi Ergene Nehri için de birçok araştırmaya yer verildi. Raporda Trakya’daki birkaç araştırmanın sonuçları şöyle belirtildi:

– Havzanın tek sulama nehri 4.sınıf su niteliğindedir (Hiçbir amaç için kullanılamayan su)

– Gıda ve toprakta ki ağır metaller toksit düzeydedir.

– İçme sularında istenilen değerlerin üzerinde ağır metal.

– İlimizde 365 günün 176’sında hava kirliliği değerleri, Dünya Sağlık Örgütü’nün sınır değerlerini aştı.

– 2017 TUİK raporlarına göre İlimiz Kırklareli İyi ve Kötü Huylu tümör ölümlerinde,İller sıralamasında 1.sırada yer almaktadır.Türkiye ort. %19.6 iken Kırklareli ort. %23.31 dir.

– Dolaşım sistemi, Sindirim sistemi hastalıkları Türkiye ortalamasının üzerinde. Hastalıklar ve özürlü oranımız %33 ile Türkiye ortalamasının üzerinde.

– Trakya insanı nerede yaşarsa yaşasın % 90’ı kanser adayı.

Rapor ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teslim edilirken, “Sayın Genel Başkanım sizden beklentimiz milyonlarca insanı ve çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren bu önemli konunun takipçisi olunmasını, meselenin kamuoyunun dikkatinden kaçırılmamasını sağlanması” ifadeleri de yer aldı.

BAKANLIK VERİLERİ NEDEN AÇIKLAMIYOR?

Sağlık Bakanlığı 2011-2015 yılları arasında Kocaeli ile Ergene Havzası’nda yer alan üç ilde ve Antalya’da kanserojen kimyasalların toprağa, yeraltı ve yerüstü sularına, çeşitli gıdalara ve havaya ne ölçüde karıştığını, insan sağlığı açısından bir risk olup olmadığını belirlemeye yönelik bir çalışma yapmıştı.

Bakanlığın çalışmasına ilişkin veriler aradan 3 yıl geçmesine rağmen hala açıklanmadı. Raporda bu hususa da değinerek şöyle devam edildi: “Elde edilen sonuçlar halktan gizlenmekte. Çalışma sonuçlarından elde edilen bulgulara dayalı olarak bir ara rapor yazılmak suretiyle ilgili kamu kurumları uyarılmamış. Çalışma biteli 3 yıl olmasına rağmen bakanlık yetkilileri çalışma sonuçlarını elde etmek için yapılan girişimlere olumsuz yanıt vermekte ve çalışmadan elde edilen sonuçları da açıklamamakta.”

7 YIL SONRA 1’NCİ SIRADA

TÜİK’e göre, iyi ve kötü huylu tümörler nedeniyle gerçekleşen ölümlerin oranının en yüksek olduğu ilk beş il ise sırasıyla; Tekirdağ (%24,1), İstanbul (%23,8), Kırklareli, Eskişehir ve Van (%23,3) oldu. Raporda, 2017 TÜİK verilerine göre iyi ve kötü huylu tümör ölümleri sıralamasında Kırıklareli’nin Türkiye sıralamasında 1’nci sıraya yükseldiği hatırlatılırken 2009-2017 yılında Kırıklareli’nin Türkiye sıralamasındaki oranı şöyle verildi:

-2009 Yılında Türkiye Ortalaması %20.9, Kırklareli %22.66

-2012 Yılında Türkiye Ortalaması %21.1, Kırklareli %21.8

-2013 Yılında Türkiye Ortalaması %21.3 Kırklareli %23.12

-2014 Yılında Türkiye Ortalaması %20.7 Kırklareli %23.03

-2015 Yılında Türkiye Ortalaması %20 Kırklareli % 23.79

-2016 Yılında Türkiye Ortalaması % 19.7 Kırklareli % 22.85

-2017 Yılında Türkiye Ortalaması %19.6 Kırklareli % 23.13 (Kırklareli 1.sırada)

‘LOKAL YOĞUN KİRLİ BÖLGELER VAR’

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü ve Kanser Daire Başkanı Dr. Hüseyin İlter’in ‘kanserin nedenleri nedir?’ sorusuna verdiği yanıt raporda geniş bir şekilde yer alıyor. İlter’in bu soruya verdiği yanıt şöyle: “Ergene’de lokal yoğun kirli bölgeler var. Ergene eylem planı kapsamında zaten gereği yapılıyor. Ergene Nehrinin temizlenmeye başlaması gibi. Sonuçlar önümüze gelsin inanın bizler sizlerden çok daha etkin çalışmaya başlayacağız. Belki basına yansıtmayacağız ama gereği ne ise yerine getireceğiz. Bizi de en çok rahatsız eden konulardan biridir kanser.”

SON 7 YILDA 1 HASTANEYE GELEN KANSER VAKASI…

Öte yandan kanser vakalarıyla birlikte onkoloji hastanelerine başvuru sayısı da giderek artıyor. Raporda Trakya Üniversitesi Balkan Onkoloji Hastanesi’ne son 7 yılda gelen kanser vakası sayıları ise raporda şöyle yer aldı:

2010: Bin 739.

2011: Bin 857.

2012: Bin 878.

2013: 2 bin 87.

2014: 2 bin 352.

2015: 2 bin 124 .

2016: 2 bin 164.

2017: 2 bin 150.

KÖYLÜ NEDEN ÜRETEMİYOR?

Raporda değinilen başka bir konu ise köylülerin üretim yapamaması, güvenli gıda sorunu. Raporda, “Trakya köylüsünün ve çiftçisinin güvenli gıda üretebilmesi ve üretim yapabilmek için zorunlu faktörlerin sağlanması gerekmektedir” denildi. Köylülerin neden üretim yapamadıkları ise şöyle sıralandı:

-Tohum (çok uluslu şirketlerin elinde)

-Üretim aracı (el değiştirmiş,şirketlerin kontrolünde)

-Üretici (üretimden soğutulmuş, sağlık sorunları ve ekonomik sorunlarla boğuşmakta çok uluslu şirketlerin Fason işçisi konumunda.)

-Toprak (sanayi kirliliğine bağlı kirlilik toksit düzeyinde)

-Su (4.sınıf hiç bir amaç için kullanılamayan su)

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ…

Raporunun sonuç bölümünde Kırklareli CHP Çevre Komisyonu konuya ilişkin çözüm önerilerinive beklentilerini şöyle sıraladı:

– İçme sularının kamu denetim ve kontrolünde olması ilgili yönetmeliklerle güvence altına alınması. Önerimiz Köylere Hizmet Götürme Birlikleri Bünyesinde “İçme Suyu Yönetim Birlikleri’nin kurulmasıdır.

– Toprak kirliliği ve gıdada pestisit kalıntılarıyla ilgili, noktasal tespitler yapılmalı, halkın bilinçlendirilmesi çalışmaları hız kazanmalı. İl Tarım Müdürlüğümüz bu konuda genel uygulamalar dışında ilimize özel “Kırklareli Eylem Planı” hazırlamalı…
İlimizde İyi yada kötü huylu tümörler, solunum sistemine ve dolaşım sistemine bağlı Ölüm oranı ülke ortalamasına göre yüksek seyrederken yeni kirletici sektörlere izin verilmemeli, gerekli tedbirler acilen alınmalı ve uyarılar yapılmalı. Öte yandan yeni yatırımlarda sadece ÇED bilgilendirmesi değil, İlimiz özelinde Halk Sağlığı Etkileme Değerlendirme raporları da hazırlanmalı. Kümülatif etki değerlendirmesi de mutlaka yapılmalıdır.

– Kanserle mücadele hepimizin sorumluluğu olmalıdır. Obeziteyle Mücadele, Tütün Kontrol Programı, Ulusal Kanser Tarama Programı, Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programları yerel yönetimler ve sağlık kuruluşlarıyla ortaklaşa yürütülmeli.

– Antalya, Ergene Havzası ve Kocaeli illeri odağında yapılan araştırmanın sonuç raporunun açıklaması. Komisyonumuz tüm kurum, kuruluş, sivil, yerel yönetimlerin gereğini acilen yerine getirmesi yönünde ortak görüşe sahiptir.

Kaynak: Duvar – Hacı Bişkin

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…