Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesi, Twitter’da bir kullanıcının Kılıçdaroğlu’nun montajlı videosunu içeren paylaşımına erişim engeli kararı verdi. Söz konusu montaj video, Erdoğan tarafından seçim mitinglerinde izletilmişti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim mitinglerinde izlettiği ve montaj olduğunu kabul ettiği videoyu içeren bir Twitter paylaşımı mahkeme kararıyla erişime engellendi.

Ankara Gazetecisi’nin haberine göre, Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesi, Twitter kullanıcısının söz konusu paylaşımının, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğu gerekçesiyle erişime engellenmesine karar verdi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi mitinglerinde ve gençlerle buluştuğu programlarda gösterdiği, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun montajlı videosu 22 Mayıs’ta tekrar gündeme geldi.

TRT ortak yayınında konuşan Erdoğan, Abdülkadir Selvi tarafından kendisine sorulan soru üzerine, “Kılıçdaroğlu’nun Kandil’dekilerle video çekimleri var. Ama montaj ama şu ama bu” dedi.

Erdoğan’ın bahsettiği görüntünün orijinali, Millet İttifakı’nın 14 Mayıs seçimleri için yayımladığı kampanya filminden. Montajlı videoda ise Kılıçdaroğlu’nun arkasına aralarında Murat Karayılan’ın da olduğu PKK’liler yerleştirildi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın yanıtını “itiraf” olarak değerlendirerek “Montajcı sahtekâr” dedi. CHP il örgütleri de Erdoğan’ın ‘montaj video’ açıklamasını AKP il örgütlerinin önüne siyah çelenk bırakarak protesto etti.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik ise Erdoğan’a 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtıklarını duyurdu.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…