Erdoğan’ın aile planlaması karşıtı söylemleri devam ediyor…

Erdoğan: Doğum Kontrolü Dediler, Neslimizi Kurutma Yoluna Gittiler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “en az 3 çocuk” ısrarını yineledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal’de forma giyen Alman Milli Futbolcu Mesut Özil ile Türkiye güzeli Amine Gülşe’nin nikah şahitliğini yaptı.

İstanbul’daki düğün töreninde konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

“Benim evli çiftlere hep bir tavsiyem var. Bunu da herkes biliyor. Bir olur garip olur, iki olur rakip olur, üç olur denge olur, dört olur bereket olur, gerisi Allah kerim. Nitelikli nesillere ihtiyacımız var, milletler ailelerden oluşur. Yıllarca bu ülkede maalesef doğum kontrolü dediler, neslimizi kurutma yoluna gittiler. Ama inşallah bu vasıflı nesil, bu dengeyi bozacak.”

Erdoğan daha önce de benzer açıklamalar yapmıştı

2014’te bir düğüne katılan Erdoğan, şöyle demişti:

“Bunu ihmal etmeyeceğiz ve muhasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak istiyorsak bu milletin güçlü olması lazım. Ekonomide bir kaide vardır, ‘genç, dinamik demek’. Bu ülkede yıllarca bir doğum kontrolü ihaneti yaptılar ve neslimizi kurutma yoluna gittiler. Neslin önemi, gücü ekonomide olduğu gibi manen de çok önemli.”

Erdoğan, 30 Mayıs 2016’da da şöyle konuşmuştu:

“Çünkü önümüzde 79 milyonluk bir Türkiye ile birlikte medeniyet ve tarih ortaklığı içinde olduğumuz milyarlarca insan bulunuyor ve açık söylüyorum, zürriyetimizi artıracağız, neslimizi çoğaltacağız diyorum.

“Nüfus planlamasıymış, doğum kontrolüymüş, hiçbir Müslüman aile böyle bir anlayışın içerisinde olamaz. Rabbim ne diyorsa, Sevgili Peygamberimiz ne diyorsa biz o yolda gideceğiz. Buna bakacağız.

“Bunun içinde birinci derecede görev annelerindir. Neslin asıl sahibi annedir. Anne olduğu için cennet annelerin ayaklarının altındadır, babalarının ayakları altında değil. Onun için annelerin ayaklarının altı öpülür, orada cennetin kokusu var, orada cennet var. Babanın değil. Onun için ben siz anne adaylarından hele hele yetişmiş, kaliteli anne adaylarından ayrıca bunu da bekliyoruz.”

Erdoğan, 2 Mayıs 2019’da da konuşmasında da şunları söylemişti:

“Evlilik dışı ilişkilerin normal sayıldığı, boşanmaların teşvik edildiği bir dönemle karşı karşıyayız. Doğum kontrolü, aile planlaması dediler, nüfusumuz azaltıldı. Bu gidişi doğru bulmuyorum’ sözleri dikkat çekmişti.

Erdoğan, 3 çocuk yapma tavsiyelerine gelen eleştirilere de “Her doğan rızkıyla doğar” diye yanıt vermişti.

* Fotoğraf: Cumhuriyet gazetesi

İlginizi çekebilir