AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Mahalle Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmaya ait olduğu belirtilen video sosyal medyada gündem oldu.  Sosyal medyada paylaşılan görüntü, 9 Haziran’ı 10 Haziran’a bağlayan gece, AKP İstanbul İl Başkanlığı binasında düzenlenen sahur töreninde Erdoğan’ın katılımı ile düzenlenen “AKP Mahalle Başkanları Toplantısı”nda yapılan çekimlerden oluşuyor.

Düzenlenen toplantıya Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AKP genel başkan yardımcıları, AKP İl Başkanı Bayram Şenocak ile milletvekili adayları, mahalle başkanları ve partililer katıldı.

Basına kapalı toplantıda Erdoğan, “Onların baraj altı kalması demek bizim durumumuzun çok daha iyi bir noktaya gelmesi demektir” dedi. Videoda Erdoğan’ın “Arkadaşlar, HDP üzerinden parti teşkilatımızın çok farklı çalışma yapması lazım. Bunu dışarıda konuşmam” dediği duyuluyor.

HDP’NİN BARAJ ALTINDA BIRAKILMASINI İSTEDİ

Basına kapalı gerçekleşen programda, Erdoğan partililere yaptığı konuşmada doğrudan HDP’nin baraj altında bırakılmasını istedi. Partililerin öncelikle sandığa erken gitmesini isteyen Erdoğan, “Olur ya, diğerlerinden gelmeyen olursa, bu defa sandık kurulu başkanı kimse, oradan kimi alacak, müşahitlerden kim varsa, önce gelen kimse onun hakkıdır. O sandık kurulunun ikinci veya üçüncü üyesi olmalıdır. Burada bir defa neyi kazanırız? Sandık kurulundaki hakimiyeti biz elde etmiş oluruz. Burada çok hassas olmamız lazım” dedi.

Erdoğan, AKP mahalle başkanlarından HDP’ye dönük özel çalışma da yapmalarını istedi. Söz konusu toplantıda, “HDP üzerinde parti teşkilatımızın çok farklı çalışma yapması lazım” diyen Erdoğan, bunun nasıl yapılacağını ise partililerin yoğun alkışları altında şu sözlerle dile getirdi:

“Bunu dışarıda konuşmam. Burada sizlerle konuşurum. Niye sizlerle konuşuyorum, çünkü onların baraj altı kalması demek bizim durumumuzun çok daha iyi bir noktaya gelmesi demektir. Dolayısıyla da her ilçede arkadaşlarım, özellikle onlar üzerinde çok farklı çalışması lazım. Çünkü siz kim kimdir bunu çok iyi biliyorsunuz. Öyle mi? Çünkü mahalle temsilcilerimiz kimin kim olduğunu bilmiyorsa o zaman zaten bu görevi bıraksın. Bilmemiz lazım. Alacaksınız önünüze sandık seçmen listesini, bu sandık seçmen listesinde kim kimdir, buna göre onlar üzerinde özel bir çalışma yapmanız inanıyorum ki bize çok farklı bir netice getirecektir. Markaja alacaksınız, markaja.”

SEÇMENLERİN MARKAJA ALINMASINI İSTEDİ

Erdoğan seçmenlerin tek tek nasıl markaja alınacağını ise şu sözlerle açıklıyor:

“Bu mahallelerde, hangi ailenin konumu nedir, durumu nedir? Bunları kim tespit edecek? Mahalle yönetimi tespit edecek. Dolayısıyla bunları sandık seçmen listesinden çıkaracağız. Seçmen listesinden çıkardıktan sonrada onların üzerinden ayrıca çalışma yapmamız lazım. Kalan süre 13 gün. Fazla bir süre yok. Bire bir yapacağımız çalışmayla da bunları markaja alacağız. Seçim sandıkta kazanılır. Bu seçimlerde ortaya bir performans koyacaksınız. Bu performansla da bakalım mahallelerde sandık hakimiyetiniz nasıl, bunu çok açık net görme şansımız olacak. Tabi şimdiden, özellikle de sandık seçmen listeleri üzerinden yapacağınız çalışmalar büyük önem arz ediyor. Burada gerek kadın kollarımız, gerek gençlik kollarımız gerekse ana kademe bu çalışmayı başarılı bir şekilde sürdürmesi lazım. Özellikle bayanların yapacağı çalışmayı önemsiyorum. Zira kale içerden fethedilir.”

AKP’NİN KAMUOYU ARAŞTIRMALARINDA DURUMU İYİ GÖRÜNMÜYOR

Erdoğan, seçime 13 gün kaldığını belirttiği açıklamasında, AKP açısından seçimin ‘çantada keklik’ olmadığına ve kamuoyu araştırmalarında AKP’nin durumunun iyi görünmediğine dikkat çekerek İstanbul’un öznel durumuna değiniyor. Erdoğan, “İstanbul bu işin termometresidir. Burada olmayan vilayet var mı? Her vilayetten burada insan var. Dolayısıyla buradan çıkan netice bize neyi veriyor? Türkiye” diyerek seçimin niçin hafife alınmaması gerektiğini de şu sözlerle anlatıyor:

“Bu işi hiç hafife almamamız gerekir. Bunları geçmişte çok yaşadık. Eğer bunu sağlama alırsak, İstanbul’da başlamadan işi bitirmiş oluruz. Tabi arkadaşlar daha 13 gün var. Yani iş çantada keklik değil onu da söyleyeyim. Bakın şu anda kamuoyu araştırmalarında falan, öyle iş bitmiş falan havada değil, onu da söyleyeyim. Bu neyi gösteriyor. Son seçimlerde yaşadığımız olaylar, 7 Haziran, 1 Kasım… Bakın bir 7 Haziran yaşamamalıyız. Aynı şekilde 1 Kasım yaşamamalıyız. Yani hiç bıçak sırtı olmamalı. Şunu bilmenizi istiyorum. İstanbul; Türkiye’nin adeta 81 vilayeti burada temsil edilir. Buradan çıkacak netice Türkiye’nin neticesidir. Hiçbir yere benzemez. İstanbul bu işin temel noktasıdır.”

Videoyu HDP Genel Merkezi de resmi Twitter hesabından paylaştı. HDP videonun altına “AKP Genel Başkanı Erdoğan açıkça suça teşvik ediyor. HDP’yi baraj altında bırakmak için hile ve baskıyla oylarımızı çalmayı planlıyor. Çünkü HDP Meclis’te olmazsa 400’den fazla vekil kazanacağını biliyor. İşte bunu engellemek için 24 Haziran’da bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a” notunu düştü.

ERDOĞAN’IN MAHALLE BAŞKANLARINA YAPTIĞI KONUŞMANIN TAMAMI
https://www.youtube.com/watch?v=bjivAegasSo&feature=youtu.be
https://youtu.be/bjivAegasSo
Kaynak: Gazete Duvar, Artı Gerçek
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…