Erdoğan ‘son derece feminist’miş!

Her fırsata kadın ve erkeklerin eşit olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ilişkin konuşan Alarko Yenetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton’dan kadınların tepkisini çekecek bir açıklama geldi. Alaton, Erdoğan’ı “Son derece feminist” bulduğunu söyledi. Havuz medyasından Tuba Kılıç’a konuşan Alaton, Erdoğan’ı feminist bulduğunu söylerken şöyle dedi: “Bunu çevresindeki kadınlara bakarak da görebilirsiniz. Eşi Emine Hanım; son derece güçlü, ne istediğini bilen, kararlı bir rol model kadınlarımız için. Kızları da öyle. Hepsi çok iyi eğitimli, güçlü, çalışan ve üreten kadınlar” dedi. Konuşmasının devamında şunları dile getirdi: “Baba olarak böyle güçlü kadınlar yetiştirmiş olması bile, bu sözümü doğruluyor.

Erdoğan’ın çevresine bakınca da görüyorsunuz; danışman kadrosunda çok değerli, bilgili kadınlar yer alıyor. Hem ailesindeki, hem danışman kadrosundaki kadınların sözlerine bu kadar değer veren biri nasıl başka türlü olabilir ki! Yine tekrarlıyorum; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son derece feminist olduğunu düşünüyorum. Erdoğan’ın ‘Kadın ve erkek farklıdır’ açıklamasının, bazıları tarafından çarpıtıldığını düşünüyorum. Kadın ve erkek yaratılış olarak farklıdır tabii ki. Farklı olduğumuz için zaten birbirimizi tamamlıyoruz. Bu yüzden Erdoğan’ın bu sözüne katılıyorum. Erdoğan, kadına çok değer veren bir lider. Haklar açısından, kadın ve erkeğin eşitliğini savunuyor; bu çok önemli. Külliye’deki kadrolara bakınca bile görebilirsiniz bunu. Külliye’deki kadrolarda, erkekler kadar kadınlar da görev alıyor. Böyle eğitimli, güçlü kadınları Külliye’de görmek beni mutlu ediyor açıkçası. Anadolu kadınlarını gördükçe umudum artıyor.”

Şiddet yüzde bin 400 arttı

Alaton’un bu değerlendirmeleri yaptığı Erdoğan döneminde, durumun hiç de öyle olmadığını veriler ortaya koyuyor. AKP iktidarı süresince kadına yönelik şiddetle mücadele edemediği gibi istatistikler kadına yönelik şiddette yüzde bin 400 artış olduğunu söylüyor. Avrupa Konseyi’nin kadına yönelik şiddetle mücadele çağrısına “Kadına şiddetle mücadele sözleşmesi”ni imzalayarak cevap veren Türkiye’de yaşananlar AKP’nin bu konuda hassas bir politika yürütmediğini gösteriyor. Erdoğan da kadına yönelik şiddet olaylarının muhalefetin ve medyanın istismarıyla artıyormuş gibi bir havada takdim edildiğini söyleyerek konuyu yok saymaya devam ediyor. Ancak veriler durumun vahametini ortaya koyuyor.

Kadının adı çıkarıldı

Erdoğan’ın başbakanlığı ve ardından cumhurbaşkanlığı döneminde Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’ndan “kadın” kelimesi çıkarılarak yerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurulmuştu. Son olarak da bakanlık, Çalışma Bakanlığı ile birleştirilerek Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı adını aldı. Kadın örgütleri ise başlangıçtan bugüne Kadın Bakanığı kurulmasını istiyor, bunun için kampanyalar düzenliyor.

Ya davulcuya ya zurnacıya

Erdoğan başbakan olduğu dönemde, İstanbul’da öldürülen Münevver Karabulut’a ilişkin anne ve babasına seslenerek, “Çocuğumuz öyle nereye giderse gitsin olmaz. Yalnız bırakılan ya davulcuya ya zurnacıya…” ifadelerini kullanmıştı.

‘Kız mıdır kadın mıdır?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakan olduğu dönemde Konya’da yaptığı bir mitingde Hopa’daki olayları protesto etmek için tank üzerine çıkan ve polis müdahalesi sonucu kalçası kırılan Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Dilşat Aktaş’ı “O kadın, kız mıdır kadın mıdır?” diye nitelemişti. Erdoğan’ın bu sözleri sosyal medyada ve kadın örgütlerinin büyük tepkisine neden olmuştu.

‘Eşitlik fıtrata ters’

Cumhurbaşkanı Erdoğan I. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde yaptığı konuşmasında, “Kadınların ihtiyacı olan şey nedir? Burada bazen erkek kadın eşitliği diyorlar. Kadın kadına eşitlik doğru olandır. Erkek erkeğe eşitlik doğru olandır. Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir. Tabiatları bünyeleri fıtratları farklıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir