İZENERJİ işçileri, Erdoğan’ın ‘aynı gemideyiz’ sözüne tepkili: Fedakarlık yapacak son bir dişimiz kaldı onu da söktüler mi açlıktan öleceğiz.

Ekonomideki gelişmeleri konuştuğumuz İzmir Büyükşehir Belediyesi işçileri, vergi kesintilerinin arttığını, geçim koşullarının zorlaştığını anlattı. Patronlara ise af üzerine af çıkarıldığını, teşvikler verildiğini dile getiren işçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “aynı gemideyiz” sözüne tepkili: “Erdoğan işverenlerle aynı gemide olabilir ama işçiyle aynı gemide olamaz. Fedakarlık yapacak son bir dişimiz kaldı onu da söktüler mi yemek yiyemeyeceğiz, açlıktan öleceğiz.”  İşçiler krizin faturasını ödememek için birlik olup tepki göstermek gerektiğini söyledi.

Milyonlarca insanın tatil yapmak için iple çektiği bayramı çalışarak geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait İZENERJİ şirketinin park bahçe işçileri ile gündemdeki ekonomideki kötü gidişatı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘aynı gemideyiz’ söylemini, halktan tasarruf beklemesini ve patronlar için açıklanan destek paketlerini konuştuk.

Asgari ücretin biraz üstünde ücret aldıklarını hatırlatan Ömer Özdemir “İki senede bir zam alıyoruz ve aldığımız zam enflasyon karşısında eriyor. Yedinci ayda da yüzde 20 vergi dilimine giriyoruz. Bundan dolayı daha fazla çalışmak zorunda kalıyoruz, bir şeyler yetiştirebilmek için, ne tatilimiz var ne pazarımız, bayramda da çalışıyoruz. Kirayı, faturaları verince maaştan geriye bir şey kalmıyor” dedi.

BİR AFLA MİLYONLARCA LİRA GİDİYOR

Bir çok ürünün dışarıdan alınırken TL’nin değerinin korunmasının mümkün olmadığını da ifade eden Özdemir şunları söyledi: “Hükümet kendi üreticisi desteklemezken, dışarıdan ürün getirene destek veriyor. Emekli adam bile çalışıyor. Erdoğan işverenlerle aynı gemide olabilir ama işçiyle aynı gemide olamaz. Önce benim derdimi anlaması lazım. İşverene bir af çıkıyor, milyonlarca borç gidiyor. Bizim en ufak bir borcumuzu her ay kesiyorlar. Biz de fedakarlık yapacak son bir dişimiz kaldı onu da söktüler mi yemek yiyemeyeceğiz açlıktan öleceğiz.”

‘BİZ YENİ KRİZİN İÇİNDE DEĞİLİZ’

Ekonomideki kötü gidişatın sebebinin hem hükümetin politikalarından ve dış güçlerin Türkiye üzerindeki politikalarından kaynaklı olduğunu belirten Mete Uygur da “Aldığımız para daha da eriyor. Maaşımızı yaşam standartlarının altına çekiyor. Bayram geldi işçiler ailelerine bayram için bir şey alamadı. Bizim zaten tasarruf edecek bir şeyimiz kalmadı. Biz yeni krizin içinde değiliz. Yaşananlar sadece Trump’ın bir kaç cümlesinden dolayı da yaşanmıyor. Teşviklerle, krizin yükü daha da işçiye yıkılıyor. İşverenlerle ve hükümetle aynı gemide değiliz. Herkes kendi ekonomisini yaşıyor. Bu süreçte işçilerin daha da birleşmesi gerekiyor. Aldığımız maaşların yeniden düzenlenmesi ve maaşlardaki kesintilerin düşürülmesi gerekiyor” dedi.

Kaynak: Evrensel

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…