Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizdeki hareketlilik nedeniyle ABD’yi eleştirdi. Erdoğan, “Oyununuz gördük ve meydan okuyoruz. Teslim olmayacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Trabzon İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı.

Döviz kurlarındaki yükselişi “ekonomik savaş” olarak nitelendiren Erdoğan, “Darbeyle yapamadıklarını şimdi parayla yapmak istiyorlar. Ekonomik hiçbir sebebi yok. Bu işin bir adı var mıdır? Vardır, Türkiye’ye operasyon çekmektir. Trabzon’dan ilan ediyorum, oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz. Şunu bilmelerini istiyoruz. Teslim olmayacağız, üretmeye devam edeceğiz” dedi.

‘STRATEJİK ORTAĞINI TERÖR ÖRGÜTÜNE NASIL TERCİH EDERSİN?’

İsim vermeden ABD’yi eleştiren Erdoğan, “81 milyonluk bir ülkeyle stratejik ortaklığını terör örgütleriyle ortaklığına feda edenlere ‘Hadi güle güle’ deriz. Ben senin stratejik ortağınım Afganistan’da, Somali’de, Bosna’da beraber oldum. Böyle stratejik bir ortağını, PYD/YPG gibi terör örgütlerini sahiplenerek nasıl kenara koyarsın? Terör örgütleriyle ilişkisi olan bir papaz için Türkiye’yi feda ediyorsun” diye konuştu.

‘HUKUK DİLİNDEN ANLAMIYORLAR’

“Talimatla Türkiye’ye boyun eğdiremezsiniz” diyen Erdoğan, “Biz her şeyi hukuk içinde götürelim istedik. Ama gördük ki hukuk dilinden anlamıyorlar. Başka bir dilden anlıyorlar. Biz o dilleri de konuşmasını biliriz. Hukuk diline varsanız biz varız, yoksanız biz hukuk diliyle konuşmaya devam ederiz” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Türkiye’den alınan demir çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi uygulamasını eleştiren Erdoğan, “Tüm dünyaya ticaret savaşı açan ve bunu ülkemize açana da cevabımızı yeni ittifaklara, yeni pazarlara yönelerek veririz. Biz Dünya Ticaret Örgütü’nün üyesiyiz. Ben yaptım oldu mantığıyla böyle bir şey olamaz. Biz de ticaret hukuku neyi söylüyorsa onu söylemeye devam edeceğiz” dedi.

‘SAKALIMIZI TIRAŞ EDİYORLAR, YARIN DAHA GÜR ÇIKAR’

“Bir kez daha sinsi bir oyunla karşı karşıyayız” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Para dediğiniz bugün yoktur, yarın bulursunuz. Yatırım dediğiniz 2 gün gecikir, 3’üncü gün daha güçlü gelir. Onlar bizim sakalımızı tıraş ediyorlar. Bilmiyorlar ki yarın çok daha gür çıkacak. Her yerde söyledim. Yasık altı dövizi olanlar, dolar, avro, altın olanlar, lütfen bunları bankalarda TL’ye çevirsinler.”

‘SURİYE’DE YENİ YERLERİ DE ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ’

Suriye’de yeni askeri harekatlar düzenlenebileceğini söyleyen Erdoğan, “Suriye’de yakında yeni yerleri de özgürleştirmiş olacağız. Münbiç’i bölgenin asli halkıyla birlikte yeniden yapılandırmaya dönük çalışmalarımız devam ediyor. İdlib’de felaketin yaşanmaması için diplomatik ve askeri çalışmalarımıza hız verdik” şeklinde konuştu.

Kaynak: Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…