Almanya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Berlin’de bulunan Erdoğan, binlerce kişi tarafından protesto edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Berlin’e gerçekleştirdiği devlet ziyareti çeşitli protestolara neden oluyor.

Deutsche Welle Türkçe’den Jülide Danışman’ın haberine göre Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Cuma günü Başbakanlık Binası’nda yaptığı görüşme sırasında düzenlenen protesto gösterisinde Türkiye’de basın özgürlüğünün sağlanması ve tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması talep edildi. Başbakanlık Binası’nın yakınlarındaki Berlin Merkez Tren Garı önünde düzenlenen eyleme yaklaşık 150 kişi katıldı.

Eylemde konuşan Uluslararası Af Örgütü’nün Almanya şubesi Genel Sekreteri Markus N. Beeko Türkiye’deki insan hakları ihlallerine dikkat çekmek istediklerini belirtti.

Can Dündar’a destek

Basın özgürlüğü için mücadele örgütlerin temsilcileri, Erdoğan’ın Berlin ziyareti sırasında Almanya ile yaşanan Can Dündar krizine ilişkin açıklamalarda da bulundu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü Almanya Temsilcisi Mihr, “Almanya’nın Can Dündar gibi ünlü bir gazeteciyi konuk etmesi; bağımsız, eleştirel gazeteciliğin takdiridir” dedi. Mihr, “bağımsız haber yapan gazetecilerin varlığına katlanılmasının, bağımsız haber yapmak, Erdoğan’ın hoşuna gitmeyen şeyleri de haberleştirmek” anlamına geleceğini ve “Erdoğan’ın da buna katlanması” gerektiği söyledi.

Alman Gazeteciler Sendikası (DVJ) Başkanı Überall da “Can Dündar’a cesareti nedeniyle büyük saygı duyduğunu” söyledi. Erdoğan’ın artık Can Dündar’ı “takip etmeye son vermesi” gerektiğini belirten Überall, bunun “Erdoğan’ın sorumluluğu” olduğunu söyledi.

Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF) Müdürü Lutz Kinkel de “Almanya’da eleştirel çevrelerin hükümetin karşısına çıkıp düşündüğünü söylemesinin gayet normal” olduğunu söyleyerek “bunun engellenmesi için hiçbir neden olmadığını” belirtti.

Berlin’de on bin kişilik yürüyüş

Öğleden sonra Postdamer Meydanı’nda toplanıp yürüyüşe geçenlerin sayısı on bini buldu. Çok sayıda kitle örgütünün katıldığı yürüyüşte Almanca, Kürtçe ve Türkçe sloganlar yankılandı.

Üzerinde Alman ve Türk bayraklarının olduğu “Made in Germany” yazan bir tank maketi taşıyan eylemciler “Erdoğan ile anlaşma yapılmaz – silah ihracatını durdur” yazılı pankartla Alman hükümetine yönelik tepkilerini de dile getirdi.

Eylem uzun bir yürüyüşün ardından Großer Stern Meydanı’nda yapılan konuşmalarla sona erdi.

Kaynak: Sendika.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…