Erdoğan: 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak

Yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldıklarını açıklayan, ancak zaman vermeyen Erdoğan, ihtiyacı olan öğrencilere 500 bin tablet dağıtılacağını söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede başarılı olduğunu savunan Erdoğan, yapılan sosyal yardımlar ve yatırımlardan bahsetti.

Okul öncesi eğitim ve ilkokul 1. sınıflar için yüz yüze eğitime geçildiğini, diğer öğrencilerin uzaktan eğitim aldığını hatırlatan Erdoğan, bugün yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldıklarını açıkladı.

İlkokul 2., 3. ve 4. sınıflar ile ortaokul 8. ve lise 12. sınıflarda da yüz yüze eğitime geçileceğini belirten Erdoğan, uzaktan eğitim gören ve ihtiyacı olan öğrencilere 500 bin tablet dağıtılacağını söyledi.

Erdoğan, 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflarda ne zamandan itibaren yüz yüze eğitime geçileceğini ise açıklamadı.

Türkiye’nin yararına olan her çabayı değersizleştirmeye çalışan bir kesim olduğunu savunan Erdoğan, özetle şunları dedi:

“Karşımızdakilerle birlikte olmayı tek gaye haline getirmiş olan kesim…”

“Salgın sürecinde hem sağlık altyapısı, hem sağlık sistemi, hem de geliştirdiğimiz teşhis ve tedavi protokolleriyle takdire şayan bir farklılık ortaya koyduk.

“Ülkemizde milletimizin faydasına ve çıkarına olan her çabayı değersiz hale getirme gayretinde olanlar daha da önemlisi muarızlarımıza malzeme sağlamayı misyon edinmiş bir güruh bu konuda da hemen meydana çıktı.

“Ülkemiz teröristlerle mücadele eder bunlar teröristlerin yanında yer alır, ülkemiz Akdeniz’de haklarını savunmanın mücadelesine girişir bunlar rakiplerimizin yanında saf tutar.

“Ülkemiz pek çok alanda çifte standarda maruz kalır bunlar hep karşımızdakilerle birlikte hareket eder. Ülkemiz ekonomisine tuzaklar kurulur bunlar felaket tellallığıyla hasımlarımızın değirmenine su taşır. Ülkemiz pek çok bölgede hakkın, hukukun, adaletin, insani değerlerin kavgasını verirken bunları hep zalimlerin yanında görürüz.

“Türkiye’nin karşısında kim varsa onunla birlikte olmayı hayatlarının tek gayesi haline getirmiş olan bu kesimin başka yerde örneği yok.

“Dünyanın sağlık krizi yanında siyasi ve ekonomik sorunlarla adeta yoğun bakıma girdiği son dönemde bunların kirli yüzleri daha açık şekilde gözükmeye başladı.

“Hastane açarız beğenmezler, fabrika açarız kulp takarlar, yol, otoyol, metro açarız burun kıvırırlar, ihracatta rekorlar kırarız inkar ederler, sanayiyi, ticareti, tarımı ayakta tutacak politikalar geliştiririz binbir yalan ve iftira ile çarpıtırlar.

“Halbuki böyle bir dönemde dünyanın her yerinde meslek kuruluşları, medya, sivil toplum örgütleri gibi yapılar ülkelerinin ve halklarının yanında yer almıştır. Sağlık ve güvenlik gibi konuların günlük siyasi tartışmaların üzerinde tutulduğu bu anlayışın ülkemizde de bir an önce tesisini umut ediyoruz.

“Tıpkı diğer eserlerimiz gibi ardı ardına açtığımız hastaneleri, oralardaki modern altyapıyı ve hizmet kalitesini görmeyenler aslına bakarsanız bu imkanlardan en çok da faydalananlardır.

“Yüz yüze eğitimin kapsamını genişletiyoruz”

“Eğitimde daha önce okul öncesi ve birinci sınıflarda yüz yüze eğitimi sınırlı şekilde başlatmıştık. Diğer sınıflarda da uzaktan eğitim yoluyla eğitim öğretime geçilmesini temin etmiştik.

“Bugün yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldık. İlkokul 1. sınıfların yanı sıra 2, 3, ve 4. sınıflarda da yüz yüze eğitimi belirlenen kurallar çerçevesinde başlatıyoruz. Bunlara ilave olarak ortaokul 8. ve lise 12. sınıflarda da yine belirlenen kurallar dahilinde yüz yüze eğitime geçilecek.

“Ayrıca özel eğitim okulları ile İl Hıfzıssıhha Kurullarının uygun bulduğu köy okullarında da yüz yüze eğitimin önünde herhangi bir engel olmadığı görülmüştür.

“Diğer sınıflarla ilgili kararı gelişmelere bakarak önümüzdeki haftalarda vereceğiz.

“500 bin tablet vereceğiz”

“Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim öğrencilerinden bilgisayar ihtiyacı olanlar için bir çalışma yürütüyor.

“İlk etapta 500 bin öğrencimize ücretsiz tablet bilgisayar vereceğimiz süreci başlattık. Önümüzdeki haftadan itibaren peyderpey bu tabletleri öğrencilerimize Milli Eğitim Bakanlığı olarak dağıtmaya başlıyoruz.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da internet altyapısını bu ihtiyaca uygun seviyeye çıkartmak için ayrı bir çalışma yürütüyor.

“Bu konuyu ilgili kuruluşlarla yürütmek suretiyle hızla mesafe almanın gayreti içerisinde olacağız.

“Aşı çalışmalarında ilerledik”

“Yerli aşı geliştirme çalışmalarında oldukça ileri bir düzeye gelindi. Ülkemizde 13 ayrı aşı geliştirme çalışması başlatılmıştı. Bunlardan iki ayrı kategorideki 5 tanesi insan çalışmaları safhasına yaklaştı.

“Sadece bu tablo dahi ülkemizin sağlık altyapısına yapılan yatırımların ne kadar stratejik olduğunu göstermeye yeterlidir.

“Üretim konusunda da altyapısı uygun bir firmamızın ayda 20 milyon doz kapasitesi bulunuyor. İkinci bir firmamızın da üretim altyapısını tamamlamasıyla bu rakam ayda 50 milyon dozun üzerine çıkabilecektir.

“İnsan çalışmalarından biri için önümüzdeki hafta 1000 doz aşı üretilmiş olacaktır. Ayrıca kuduz, su çiçeği, Kırım Kongo ve verem aşılarının geliştirilmesinde de oldukça ileri bir safhaya ulaştığımızı belirtmek istiyorum.”

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir