Erbil’deki saldırıda ölü sayısı 3’e yükseldi

Irak’ın Erbil kentinde, silahlı saldırıda hayatını kaybeden Türk diplomatın Osman Köse olduğu açıklandı. Ayrıca, saldırıda ölü sayısının 3’e yükseldiği bilgisi verildi.

Erbil’de bir Türk diplomat Osman Köse’nin ve bir Irak vatandaşının hayatını kaybettiği saldırıda yaralanan diğer Iraklı vatandaş da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Konsoloslukta görevli Diplomat Osman Köse’nin (36) memleketi Mersin’deki baba evine acı haber ulaştı.

Köse’nin ölüm haberi, Toroslar ilçesindeki Ayvagediği Yaylası’nda bulunan Sıdıka-Ramazan Köse çiftine, askeri yetkililer ve sağlık görevlileri nezaretinde verildi. Acı haber ile büyük üzüntü yaşayan Köse çifti, cenazeyi teslim almaları için askeri yetkililer tarafından Ankara’ya götürüldü.

Evli olan şehit Osman Köse’nin 1 çocuk babası olduğu ve eşinin Ankara’da oturduğu öğrenildi. Köse için yarın Ankara’da tören düzenleneceği belirtilerken, cenazenin ise nerede toprağa verileceği konusunda henüz bir bilgi verilmedi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, saldırıda yaralanan bir diğer Iraklı vatandaş da kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Saldırıda ağır yaralanarak hastaneye kaldırılan vatandaşın kimliği Beşdar Ramazan (26) olarak aktarılırken saldırı sonrası yaşamını yitiren vatandaşın ise evli ve 3 çocuk babası olan Neriman Osman olduğu belirtildi. Ramazan’ın da hastanede hayatını kaybetmesi sonucu saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e yükseldi.

Öte yandan IKBY parlamentosu ile Irak parlamentosu yayınladıkları açıklamada saldırıyı sert bir dille kınadı. IKBY hükümeti yayınladığı açıklamada saldırganların yakalanması için tüm güvenlik birimlerin seferber edildiğini duyurmuştu.

İBRAHİM KALIN: GEREKEN CEVAP VERİLECEKTİR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise “Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı.  Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir” açıklaması yaptı.

Türkiye’den bir heyetin Erbil’e gideceği de açıklandı.

SALDIRI NASIL DÜZENLENDİ?

Başkonsolosluk çalışanlarının bir taziye ziyareti dönüşünde yemek yemek için restorana girdiği, bu sırada sivil giyimli bir kişinin içeri girerek ateş açtığı belirtiliyor. Saldırganın kendisini dışarıda bekleyen bir kişi ile birlikte arabayla kaçtığı, bu sırada diplomatik güvenlik yetkilileri ile saldırganlar arasında çatışma çıktığı da aktarıldı.

Saldırının düzenlendiği HuQQabaz isimli Türk restoranı, Erbil’in yeni inşa edilen ve en lüks mahallelerinden biri sayılan bir noktada bulunuyor. Kentin bu bölgesinin birçok otele ve yabancı şirkete ev sahipliği yaptığı belirtiliyor.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir