Ensar vakfının dini temalı etkinliklerine MEB’den izin

Yargının yürütmeyi durdurma kararlarına karşın dinci vakfın etkinliklerine MEB organları tarafından izin verildiği ortaya çıktı.

Yargının okul kapısından kovduğu Ensar Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile düzenlediği çeşitli protokollerle çocuklara yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile geçen yıl imzalanan başka bir protokol kapsamında Ensar Vakfı’nın birçok ildeki okullarda, her yaştan çocuğa “Namazla diriliş” etkinliği kapsamında seminerler verdiği ortaya çıktı.

Danıştay 8. Dairesi’nin çocuk istismarı skandalı ile bilinen Ensar Vakfı ile MEB arasındaki protokolün yürütmesini durdurmasına karşın, dinci vakıf ile bakanlık arasındaki işbirliği hız kazandı. Yargı, ağustos ayında Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokolün yürütmesini anayasa ve Milli Eğitim Temel Yasası’na aykırı olduğu gerekçesi ile durdurdu. Gerekçede de ulusu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıracak iyi bireyler yetiştirilmesinin, devletin devredemeyeceği görevleri arasında olduğu vurgulandı. Ancak Ensar Vakfı’nın MEB ile benzer protokollerle çocukların eğitimlerine ortak olduğu öğrenildi.

Ahlak Ensar’a kaldı

Dinci vakfın okullardaki etkinliklerini, iptal edilen protokole karşın aynı zamanla MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Mart 2017’de imzalanan protokol kapsamında sürdürdüğü belirlendi. Bu kapsamda Ensar’ın yerel örgütlenmelerinin, valilik oluru ve il milli eğitim müdürlükleri ile ortaklaşa etkinlikler düzenlediği öğrenildi. Son olarak, Ensar Vakfı Aydın Şubesi’nin Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yaptığı başvuru 2 günde kabul edilerek valilik izni ile okul etkinliklerine dönüştü. “Namazla Diriliş” konulu seminer düzenlemek isteyen vakıf, “Öğrencilerimizin ahlaki ve kişisel gelişimlerine katkı sunmak amacıyla Mart 2017 yılında Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Ensar Vakfı arasında gerçekleştirilen protokole istinaden” diyerek 2 günde toplam 7 imam hatip okulunda etkinlik izni aldı. Okullarda olmasına karşın ‘halka açık’ olarak izni alınan ve velileri de hedefleyen etkinliklere konuşmacı olarak Ensar Vakfı, TÜGVA ve İHH gibi derneklerden isimlerin katılacağı belirtildi.

Ensar’ın etkinlik düzenlemek için izin aldığı bir diğer il ise Afyonkarahisar oldu. MEB ile imzalanan aynı protokol kapsamında “Değerler Eğitimi” adı altında okullarda “Edep ve hayâ”, “İlim”, “Sabır” konulu etkinlikler için izin verildi.

Kaynak: Cumhuriyet

İlginizi çekebilir