Özgür Denizli

Enflasyon Ağustos’ta %17,90 ile son 14 yılın yeni zirvesine yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos ayı enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon yıllık yüzde 17,9 oldu. Enflasyon Ağustos ayında %17,90 ile son 14 yılın yeni zirvesine yükseldi.

Temmuz ayında yüzde 15,85 ile son 14 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonda yükseliş Ağustos’ta da devam etti. Türk Lirası, Ağustos ayı süresince ABD Doları karşısında yüzde 31 değer yitirmiş durumda

ÜFE Ağustos’ta ayrıca, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 25.32, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32.13 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18.78 arttığını ortaya koydu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun ( TÜİK) açıkladığı verilere göre yıllık enflasyon Ağustos ayında yüzde 17,90’a çıktı. TL’deki değer kaybı enflasyondaki artışın başlıca nedeni olarak görülüyor.

Türkiye’de tüketici fiyatlarındaki aylık artış ise Ağustos’ta yüzde 2,30 oldu.

Bugün açıklanan verilerle, Türkiye en yüksek enflasyona sahip gelişen ülkeler arasında Arjantin’in ardından ikinci sırada kalmaya devam etti.

Merkez Bankası ise 2018 sonu enflasyon tahminini geçen ay yüzde 13,4’e yükseltmişti. Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon hedefi ise hâlâ yüzde 5 seviyesinde bulunuyor.

Merkez Bankası’ndan ağustos ayı enflasyon rakamları sonrası yapılan açıklamada, “Son dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmektedir. Fiyat istikrarı için gerekli tepki verilecektir.” denildi.

Exit mobile version