Enerji-Sen üyesi işçiler Fırat Aksa’yı uyardı: “Haklarımızın geri ödenmesi için 48 saat süre veriyoruz”

Dersim’de DİSK/Enerji-Sen üyesi Fırat Aksa’yı işçileri, şirketin kazanılmış haklarını gasp etmeye yönelik saldırılarına ve maaşlarındaki kesintiye karşı eylem yaptı

Dersim’de, DİSK/Enerji-Sen üyesi Fırat Aksa işçileri, kazanılmış haklarının gasp edilmesine karşı Fırat Elektrik Dağıtım AŞ’nin önünde basın açıklaması yaptı. İşçiler adına basın açıklaması metnini Murat Taşbilek okudu.

Taşbilek, 2013 yılında çalışma koşullarına ilişkin yürüttükleri 38 günlük direnişle kazanmış oldukları hakların beş yılın sonunda şirket tarafından geri alındığını kaydetti. Taşbilek, “Bu da yetmeyerek sendikalar ve toplu iş sözleşme kanununun 36. Maddeside yok sayarak vardiya tazminatımız, iş kaza riski tazminatımız gibi haklarımızın da yine Aksa şirketi ve sarı sendikalar aracılığı ile kağıt üzerinde oynanan oyunlar ile elimizden alındığını görüyoruz” dedi ve şirketin çalıştıkları süre boyunca bu hakların ödeneceği konusunda söz verdiğini anımsattı.

Taşbilek, yasalara göre toplu iş sözleşmesinde aksi belirtilmedikçe iş sözleşmeleri toplu iş sözleşmesine aykırı olamayacağını kaydederek toplu iş sözleşmesine aykırı şekilde maaşlarından yapılan kesintinin yasaya aykırı olduğunun altını çizdi. Taşbilek yürüttükleri mücadele sonucunda haklarını kazandıklarını belirterek “Şimdi ne oldu da tarafımıza ödenen haklar bir gecede elimizden alınmıştı. 38 günlük yürüttüğümüz direniş yok sayılmıştır. Bizlere verilen sözler unutulmuştur” dedi.

“Tüm kazanılmış haklarımızı geri alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” diyen Taşbilek, şirkete gasp ettikleri hakların ödenmesi için 48 saat verdiklerini belirttiği konuşmasının devamında şunları söyledi:

Unutmayın ki karşınıza aldığınız işçiler birkaç gün bağırır gider sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Dün bu haklarımızı nasıl kazandıysak bugün de aynı haklarımızı nasıl kazanacağımızı iyi biliyoruz. Haklarımızın geri ödenmesi için sizlere 48 saat süre veriyoruz. Kazanılmış haklarımız ve toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan haklarımız tarafımıza yatırılmadığı taktirde ise çarşamba günü tekrar burada olacağız. Sendikamızın yöneticileri ile burada olacağız. Dersim’in tüm kurumları ile burada olacağız. Tüm seçilmişler ile birlikte burada olacağız ve beş yıl öncesinde nasıl birlikte mücadele edip bu hakları kazandıysak tekrar mücadele ederek haklarımızı sizden tek tek geri alacağız.

Enerji işçilerinin haberlerini takip etmek için tıklayınız!

Sendika.Org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…