Emperyalistlere ok atılan 68 sergisi – Melishan Devrim

Moskova Modern Sanat Müzesi’nde ‘Il est interdit d’interdire!’ (Yasaklamak Yasaktır!) başlıklı sergi 10 Şubat 2019’a kadar devam ediyor.

Sergide 1968-1970 arası üretilmiş original posterler, gazete ve dergilerden örnekler, belgeseller ve filmler yer alıyor. Fransız Enstitüsü ve Fransız Konsolosluğu’nun desteğiyle açılan sergide Fransa’nın yanı sıra, Vietnam ve Doğu Avrupa’daki olayların ve grevlerin kronolojisi de bulunuyor.

Mayıs 1968’de öğrenci ayaklanması olarak başlayan sokak hareketi, iktidarın gösterdiği tepkiyle giderek büyüdü. Her gün yeni bir slogan üretildi. Sloganların çoğu Аtelier populaire (Popüler Atölye) işiydi. Kalkanında SS sembolü olan polis görseli, hareketin en bilinen imgelerinden biri oldu.

1968’de ana akım medya De Gaulle hükümetinin emrindeydi. Sokaklardaki graffitti’ler ve posterler o zamanın alternatif medyasını oluşturdu. De Gaulle kendi destekçilerini de sokağa döktü.

Mayıs 1968’in sloganlarından bazıları şunlardı: Gerçekçi ol, imkansızı iste. / Asla çalışma. / Patronun sana muhtaç. Sen ona muhtaç değilsin. / Mutluluğunuzu satın alıyorlar. Onu geri alın. / Hayal et: Bir savaş var ama kimse gitmiyor! / Seçimler, ahmakların düştüğü tuzaktır. / Ben Marksistim, komedyen olanından. / Yeter bu kadar sosyalist realizm. Yaşasın sürrealizm.

Moskova’daki sergide yer alan kronoloji, Guy Debord’un Gösteri Toplumu kitabının yayınlanmasıyla başlıyor. Sergide Vietnam Savaşı’na ayrı bir bölüm ayrılmış. Sergide küratör Natalia Smolianskaya’nın Fransa’daki 68 hareketinin protestocularıyla yaptığı söyleşilerin videoları da yer alıyor.

Sergide, kinetik sanatın öncülerinden Julio Le Parc’ın 1970’te yaptığı “Düşmanını Seç” adlı interaktif oyunu da yer alıyor. “Düşmanını Seç”, üzerinde farklı sosyal sınıfların bulunduğu bir dart tahtası. Oyuncular, istedikleri sosyal sınıfa ok atabiliyor. Dartın üzerindekiler: Emperyalist, kapitalist, asker, tarafsız entelektüel, polis ve umursamaz.

Kaynak: Gazete Duvar  (Melishan Devrim)

İlginizi çekebilir