Özgür Denizli

Emin Alper’e üniversitede sansür

Yıldız Teknik Üniversitesi yönetimi, yönetmen Emin Alper ile yapılması planlanan söyleşiyi etkinlik programından çıkardı

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) yönetimi, film yönetmeni Emin Alper ile yapılacak olan söyleşiye izin vermedi.

YTÜ Sinema Kulübü, Emin Alper filmlerinin gösterimi ve ardından yönetmenle söyleşiden oluşan bir etkinlik planlıyordu.

Etkinlik 30 Kasım’da gerçekleştirilecekti. Ancak okul yönetimi programa müdahale etti.

Susma Platformu’nun haberine göre, yönetim Alper’in etkinliğe katılmasını engelledi, sadece film gösterimine izin verdi.

Emin Alper aynı zamanda Barış için Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenlerden biri.

İstanbul Teknik Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde öğretim görevlisi olan Alper, “Modernite Oluşumu” ve “Dünya tarihi” derslerini veriyor.

SADECE BİR FİLMİ 16 ÖDÜL ALDI

Yönetmen Alper, ilk uzun metrajlı filmi “Tepenin Ardı” (2012) ile geniş kitlelerce tanındı. Abluka (2015) filmi ise ilk gösterimini 72. Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdi.

“Tepenin Ardı” ile Berlin Film Festivali’nde Caligari Film Ödülü, Asya Pasifik Film Festivali’nde, 31. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film, Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde NETPAC ödülü, Taipei Film Festivali Uluslararası yeni yetenek yarışması büyük ödülü de dahil olmak üzere 2012 yılında ulusal ve uluslararası alanda 16 ödül aldı.

“Abluka” filmi ile 72. Venedik Film Festivali’nde ana yarışma ödüllerinden Jüri Özel Ödülü’nü, Arca CinemaGiovani ve Premio Bisato d’Oro ödüllerini kazandı. 2016 yılında Sinema Yazarları Derneği tarafından Abluka filmiyle En iyi Yönetmen Ödülü’ne layık görüldü.

 

Kaynak :Artıgerçek

Exit mobile version