Emeklilikte Yaşa Takılanlar: Hakkımızı istiyoruz

Kamuoyunda EYT’liler olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlar Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirdikleri buluşmaların sonuncusunu bugün Ankara’da gerçekleştirecek. Ankara Yenimahalle’deki Nâzım Hikmet Kültür Merkezinde bir araya gelecek olan binlerce EYT’li 1999 yılında yasallaşan ve geriye doğru da işleyen 4447 sayılı Yasa’nın iptal edilmesini isteyecek.

Türkiye’nin dört bir yanından emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) bugün Ankara’da toplanacak. Başkentte yapacakları büyük buluşma öncesi konuşan EYT’liler, yaşlarından dolayı işe alınmayıp işsiz kaldıklarını belirterek, “Çift dikiş değil, emekli olmak istiyoruz” diyor.

4447 sayılı Yasa’yla daha öncesinde geçerli olan 5 bin prim günü ve erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl çalışma şartı değiştirilerek emekli aylığı bağlanması için sigortalılık süresi 10 yıldan az olan kadınların 20 yıllık  sigortalılık süresini ve 52 yaşını doldurmaları, sigortalılık süresi 15 yıldan az erkeklerin 25 yıllık sigortalılık süresini ve 56 yaşını doldurmaları ve en az 6 bin gün prim yatırmaları şartı getirilmişti.

Evrensel’e konuşan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak, emeklilikte yaşa takılanların sorununun tüm ülke çapında bir sorun olduğunu dile getirdi. 1999 yılında çıkan 4447 sayılı Yasa ile emekliliğe yaş şartının getirildiğini ve 2008 yılında çıkartılan 5510 sayılı Yasa ile de aylık bağlanma oranlarının değiştirildiğini ifade eden Özüpak, bu iki yasa nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını söyledi. 5510 sayılı Yasa ile aylık bağlanma oranlarının yüzde 70’lerden yüzde 28’lere kadar düştüğüne dikkat çeken Özüpak, söz konusu yasa nedeniyle gün sayısının artması durumunda daha düşük emekli maaşı alındığını belirtti. Özüpak, aylık bağlanma oranlarında yapılan değişiklik sonucunda asgari ücret üzerinden primi yatan kişilerin emekli aylığı olarak 750 – 1000 lira arasında emekli aylığı almak durumunda kaldığını da dile getirdi. Yaşadıkları en büyük sorunlardan birinin de işsizlik olduğunu belirten Özüpak, birçok EYT’linin “Verimsiz olduğu” gerekçesiyle işten çıkartıldığını ve “yaşlı” bulundukları için yeni işlere alınmadıklarını söyledi. Ayrıca, işsiz kalan EYT’lilerin emeklilik için gerekli prim ücretini tamamlamalarına rağmen sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için 77 lira olan Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kaldıklarını da belirten Özüpak, yaşadıkları mağduriyetlere son vermek istediklerini söyledi.

Özüpak, kendilerinin isteklerinin meşru olduğunu belirterek, “Geçmişe dönük olarak işletilen yasalardan kaynaklı mağduriyetlerimizi sona erdirmek istiyoruz” dedi. Kendilerinin erken emeklilik değil, haklarını istediklerini vurgulayan Özüpak, yerel seçimleri hatırlatarak “Bizler, bizi sahiplenenlerle yol alacağız” diye konuştu. Siyasi partiler içerisinde kendilerinin yaşadıkları sorunları benimseyip bu sorunları çözmek için çabalayan partiler olduğunu da belirten Özüpak, “Yaşadığımız mağduriyetin artık giderilmesini istiyoruz” dedi.

‘İŞ VERMİYORSANIZ EMEKLİ EDİN’

Şu anda işsiz olan Cengiz Gökmen, 24 yıl çalışıp 8 binin üzerinde prim günü doldurduğunu belirterek “Bizi emekli etmeyenler bunu nasıl kendilerine hak görüyor, geceleri nasıl rahat uyuyorlar ben anlamış değilim” diye konuştu. EYT’lilerin amacının yan gelip yatmak olmadığını vurgulayan Gökmen, çalışmak istediklerini ama iş bulamadıkları için emekli olmak istediklerini söyledi. “Verebiliyorsa bize iş versin, veremiyorlarsa da emekli etsinler” diyen Gökmen, çift dikiş söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını, çift maaş almak bir yana eve ekmek götürmekte zorlandıklarını belirtti. EYT’liler arasında çok sayıda mevcut hükümete oy veren insanların da olduğunu ifade eden Gökmen, “Gene oy vermek istiyorlar ama oy verince aç kalacaklar” diyerek yasa değişmezse mevcut hükümete oy vermeyeceklerini belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetinin giderilmesi için Meclise kanun teklifi verdi. Yaklaşık 3 milyon kişinin 1999 yılında çıkarılan yasa nedeniyle emekli olamadığını hatırlatan Tanrıkulu, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenecek tek bir madde ile bu mağduriyetin giderilebileceğini belirtti.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir