Emeklilik yaşının yükseltilmesine karşı 80 kentte gösteri düzenlendi. 800 kişi gözaltında

Astana sürecinin üç aktöründen biri olan İran’daki gösterilerin bir benzeri Rusya’da yaşandı. Emeklilik yaşını yükseltilmesine karşı yüzbinlerce kişi sokaklara çıkıp, kararı protesto etti. “Yolsuzlukla Mücadele Fonu” kurucusu Rus muhalif Aleksey Navalnıy’nın çağrısıyla başta Moskova ve St. Petersburg’ta olmak üzere 80’den fazla şehirde binlerce kişi emeklilik yaşını yükselten yasal düzenlemeyi protesto etti. Çoğunluğu lise çağındaki gençlerden oluşan protestocular Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin aleyhinde dövizler taşıyıp sloganlar attı. Gösterilerin izinsiz olduğunu belirten polis protestoculara sert müdahalede bulundu. Polis cop kullanarak protestocuları dağıtmaya çalışırken direnenler karga tulumba polis araçlarına taşındı. İnsan hakları örgütü OVD-Info, ülke genelindeki gösterilerde 839 kişinin polis tarafından gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınanlar arasında Navalnıy’ın en yakın çalışma arkadaşları da bulunuyor.

İçişleri: 100 kişi…

Gözaltına alınların büyük bir bölümü St. Petersburg’daki gösteride gerçekleşti. Interfax haber ajansıİçişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde St. Petersburg’da yaklaşık 100 kişinin, Moskova’da ise “birkaç” kişinin gözaltına alındığını aktardı.

Emeklilik yaşı 55’ten 63’e

Tepki çeken yasa tasarısı emeklilik yaşını 2019’dan itibaren kademeli şekilde erkekler için 60’tan 65’e, kadınlar için 55’ten 63’e yükseltilmesini öngörüyor. Tasarı, temmuz ayında Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da kabul edilmişti. Söz konusu tasarının Putin’in halk arasındaki popülaritesinin azalmasına neden olduğu belirtiliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, emeklilik yaşlarının yükseltilmesini istiyor. Bu doğrultudaki adımın yıllardır ertelendiği dile getiren Putin, gecikme nedeniyle ülkede enflasyonun ve yoksulluğun arttığını savunuyor.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…