Özgür Denizli

Elektrik zamları Denizlili sanayicilerin belini büktü

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, elektriğe yapılan zammın sanayicinin belini iyice büktüğünü söyledi.

Denizli sanayicinin 3 büyük maliyeti bulunduğunu belirterek, “Bunlardan bir tanesi işçi, bir tanesi kredi diğeri enerji. Kredi ve enerji sanayicinin belini büküyor. Daha fazla üretim ve ihracat isteniyorsa, hükümet bu iki konuda çözüm üretmeli” dedi.

Yılbaşından bu yana sanayicinin sırtına çok büyük yük yüklendiğini ve artık bu yükün üretimi ve ihracatı aksatacak duruma geldiğini söyleyen Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Ürküyoruz” dedi.

2018 yılına girerken elektriğe yüzde 30 ile 40 arasında zam yapıldığını belirten Başkan Keçeci, “Böyle nereye kadar gidecek bilmiyorum. Yılbaşından bu yana yüzde 30 yüzde 40 civarında elektriğe zam yapıldı. Bankaların yaptıkları zaten ortada. Mevduatlı krediler bile yüzde 20 civarında faiz uygulanıyor. Ticari kredilerde bu oran yüzde 30’u buldu. Organize Sanayi Bölgeleri’nde elektrik zamları daha farklı uygulanıyor. Denizli bir tekstil kenti. Ana maliyet girdileri, işçilik, kredi ve elektrik. Yapılan bu zam ve faizlerle birlikte, tekstilcinin mal üretim satması imkansız hale geliyor. Artık iş bizi ürkütecek noktaya geldi. İşin en kötü tarafı da çözümün ne olacağını da bilmiyoruz. Alternatif geliştirmekte zorlanıyoruz. Bu konuların bir an önce çözülmeli. Aksi taktirde üretimde ihracatta büyük kayıplar olacak. Hükümet tarafından sanayicilerin sorunları çözülmeli” dedi.

Exit mobile version