“Şu anda tüm dünyada enerji şirketleri kirlilik oranlarını sır gibi saklıyor. Biz bu sır perdesini kaldırmak üzereyiz”

Dünyadaki tüm büyük elektrik santrallerindeki zararlı sera gazı salımını gerçek zamanlı takip etme kapasitesine sahip yeni bir uydunun fırlatılmasıyla hava kirliliği takibi kökten değişiyor.

Sera gazı salımını azaltmaya yönelik yazılımlar üreten ve kar amacı gütmeyen Watt Time şirketinin geliştirdiği proje, küresel uydu ağını karbondioksit salımını ölçmek için kullanacak ve verilerini herkesin erişimine açık şekilde paylaşacak.

Proje, Google’ın sosyal sorumluluk kolu Google.org tarafından 1,7 milyon dolarlık (yaklaşık 10,3 milyon lira) bütçeyle destekleniyor.

Watt Time hedefini “hem kirliliğe sebep olan santralleri çevre standartları açısından hesap verebilir halde tutmak, hem de gelişmiş yeni salım azaltma teknolojilerinin kullanımını arttırmak için verileri kullanmak” olarak açıklıyor.

Firma verileri yorumlamak, kullanmak ve yayımlamak için diğer kar amacı gütmeyen kuruluşlarla birlikte çalışacak.

Kuruluşun yöneticisi Gavin McCormick şunları söyledi:

“Şu anda tüm dünyada enerji şirketleri kirlilik oranlarını sır gibi saklıyor. Ancak yapay zekanın artan gücü sayesinde, kar amacı gütmeyen kuruluşlarla yaptığımız küçük güç birliğimiz bu sır perdesini tüm dünyada tek seferde kaldıracak.”

Küçük bir ekibin, gelişen yapay zeka uzaktan izleme teknikleriyle dünya çapında çevreyi kirleten tüm güçleri hesap verir hale getirebilmesinin inanılmaz olduğunu söyleyen McCormic, “Ama benim daha iyi veriler konusunda daha çok hoşuma giden şey çoğu şirketi, hükümetleri ve çevrecileri aynı tarafa koyması. Bu kadar çok ileri görüşlü grubun kimse onları buna zorlamamışken gönüllü olarak gelişmiş verileri salımı azaltmak için kullanmaya başlaması bize heyecan veriyor” dedi.

Bu sistem her güç santrali için yüksek isabetli ve ayrıntılı salım verileri sunuyor, enerji üretiminin etkilerini görmenin önündeki engelleri etkili şekilde ortadan kaldırıyor, doğru salım verilerini temin ediyor ve şirketlerin sorumluluk alması için yeni fırsatlar sunuyor.

Kaynak: The Independent

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…