Enerji sektörü borçlanıyor haberi kötü kokular yayıyor. Bir yandan döviz kuru ile bağlantı kurulurken diğer yandan enerjide fiyat sınırlamalarından yakınıyor sektör temsilcileri. Her an elektriğe zam geldi haberi duyabiliriz.

Enerjide kara tablo: Sektörün borcu 50 milyar doları geçti

Enerji sektöründeki şirketlerin 51 milyar dolar borcu olduğu belirtildi. Türkiye’de finans sektörü dışındaki şirketlerin toplam borcu 340 milyar dolar. Bu borcun yüzde 15’iyse enerji şirketlerine ait.

Türkiye piyasasında 1 birim elektriğin 2010 yılında 81 dolarken, 2018 yılında 45 dolara gerilediği, bu durumun liradaki değer kaybıyla da birleşmesiyle, şirketlerin borçlarını yapılandırmak için bankalarla görüşmeye başladığı bildirildi.

TÜSİAD’ın baş ekonomisti Zümrüt İmamoğlu enerji şirketlerinin borçlarının ödeme güçlüğünde tek ölçütün yükselen kurlar olmadığı görüşünde. İmamoğlu, “Enerjide fiyat sınırlamaları olduğu için şirketler yükselen kurlara göre fiyatlarını ayarlayamıyorlar” diye konuştu.

Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Cem Aşık ise “Her yıl sektörün 3 milyar dolar bankalara borç ödemesi var. Bu yaratılan hacimden 2.5 milyar dolar fazla. Yatırımcılar ya para koyacaklar ya da borçlarını finanse edecekler” dedi.

ABD’li danışmanlık şirketi Boston Consulting Group’un araştırmasına göre, elektrik üreten şirketlerin yılda 4.3 milyar dolar borç ödemesi gerekiyor. Bu borcun 2.6 milyar dolarınınsa faiz ödemesi olduğu belirtildi. Türkiye’de enerji sektörü inşaattan sonra bankalara en borçlu dördüncü sektör konumunda.

Kaynak: Diken

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…