El Nusra İdlib’de Suriye ordusuna saldırdı

Rusya: El Nusra İdlib’de Suriye ordusuna saldırdı, Türkiye’yi bilgilendirdik

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi: El Nusra militanları İdlib’de Suriye ordusuna saldırdı. Suriye ordusu saldırıyı püskürttü, Türkiye’yi bilgilendirdik.

– Rusya, El Nusra militanlarının İdlib’de Suriye ordusu mevzilerine saldırdığını açıkladı. Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Direktörü Korgeneral Sergey Solomatin, İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde durumun kötüye gittiği konusunda Türkiye’ye bilgi verdiklerini ifade etti.

‘MİLİTANLAR KAYIPLAR VEREREK KAÇTI’

Basın toplantısı düzenleyen Solomatin, El Nusra’nın İdlib gerilimi azaltma bölgesi içinde yer alan Ebu Duhur ile Ebu Şarc yerleşimlerinde Suriye ordusuna saldırdığını belirtti. Saldırının 150-200 militanı taşıyan yüksek kalibreli silah yüklü 15-20 arazi aracıyla tüm taraflardan düzenlendiğini belirten Solomatin, Suriye ordusunun saldırıyı püskürttüğünü ve militanların kayıplar vererek çıkış noktalarına kaçtıklarını bildirdi.

‘DURUM HAKKINDA TÜRK TARAFINA BİLGİ VERİLDİ’

Solomatin, Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi olarak Türkiye’yle işbirliği yaptıklarını ve Ebu Duhur ile Ebu Şarc yerleşimlerindeki durum hakkında Türk tarafına hemen bilgi verdiklerinin altını çizdi.

Türkiye ile Rusya arasında Eylül 2018’de yapılan anlaşma, Suriye ordusunun İdlib’e askeri harekâttan vazgeçmesi karşılığında bir güvenli bölge oluşturulmasını ve militanların buradan çekilmesini öngörüyordu. Rusya Suriye ordusuna, Türkiye de silahlı militanlara garantör olmuştu.

Kaynak: Sputnik

İlginizi çekebilir