Meksika uyuşturucu savaşlarının önemli isimlerden olan ‘El Chapo’ lakaplı Joaquin Guzman yargılandığı mahkemede suçlu bulundu.

ABD’nin New York şehrindeki Federal Mahkeme’de jüri, 11 hafta süren duruşması sonrasında, Meksikalı “Bücür” (El Chapo) lakaplı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman’ı suçlu buldu. Ceza duruşması Haziran ayında yapılacak olan Guzman’ın ömür boyu hapis yatması bekleniyor.

İsimleri gizli tutulan jüri üyeleri, El Chapo’yu “suç örgütünü yönetmek, devam eden bir suç girişiminde bulunmak, ateşli silah kullanımı, ABD’ye yasadışı eroin ve esrar sokmak ve dağıtmak” gibi suçlamalardan mahkum etti.

14 eski yardımcısı ve 50’den fazla kovuşturma tanığı 30 dakikalık süreyle, Meksika’da iki kez hapishaneden kaçan Guzman aleyhine tanıklık yaparken, Guzman lehine sadece bir kişi tanıklık yaptı.

Brooklyn’deki New York Doğu Bölgesi Federal Mahkemesi’nde tanıklar, Guzman’ın 1990’lardaki yaşamını, otuz yıl içinde Sinaloa Kartelinin liderliğine yükselişini, dağlarda geçirdiği 10 yılı ve hapishane kaçışlarının öyküsünü anlattılar. Tanıklar, Guzman’ın eşinin kullandığı cihazlara casus dinleyici yazılım yüklediğni de ileri sürdü.

‘FBI ŞİFRELİ GÖRÜŞMELERİ ÇÖZMÜŞTÜ’

FBI ajanları Guzman’ın IT görevlisine ulaşarak sadece elemanlarıyla iletişimlerini değil, Guzman’ın kendi şifreli görüşmelerini de çözmeyi başarmıştı. Bu bilgiler sayesinde Guzman, okyanus kıyısında saklandığı köyünde bir baskınla yakalanmıştı.

Savcılar, Guzman’ın örgütünün 328 milyondan fazla kokainle nasıl büyük bir ticaret yaptığını savundu. Duruşmada, Meksika’daki yaygın yolsuzluklar, mevcut Meksika başkanını ve seleflerini ima eden milyonlarca dolarlık rüşvet iddiaları da ortaya atıldı.

Guzman’ın avukatları ise, davayı Guzman’a karşı koyan işbirlikçi tanıkların dürüstlüğünü ve karakterlerini deşifre etmeye çalıştı. Avukatlar Guzman’ı bir günah keçisi olarak seçildiğini belirtip, büyük ortağı Ismael Zambada’nın (El Mayo) serbest bırakılmasını eleştirdiler. Guzman, 2015 yılında yakalanmış, 2017 yılında da ABD’ye iade edilmişti. (DHA)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…