Ekonomist Mustafa Sönmez : ‘BMC, AKP Holding’in bir iştirakıdır. Ethem de holding elemanı’

Ethem Sancak’ın hangi fabrikayı alacağına veya kiminle ortak olacağına Erdoğan karar veriyor. Ekonomist Mustafa Sönmez bu ilişkiyi, ‘BMC, AKP Holding’in bir iştirakıdır. Ethem de holding elemanı’ diye yorumluyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen iş insanı Ethem Sancak, Türk Savunma Sanayi Zirvesi’nde BMC’yi nasıl aldığını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından ilk kez düzenlenen Türk Savunma Sanayii Zirvesi, 12-13 Aralık 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılmıştı. İki gün süren kongrede devlet ve özel kuruluşların savunma sanayi ile ilgili yaptıkları anlatıldı, konuşmalar yapıldı. Odatv’nin aktardığına göre burada BMC’nin alınması için kendisini Erdoğan’ın yönlendirdiğini söyleyen Ethem Sancak, şu ifadeleri kullandı: “Liderimiz bana dedi ki; ‘Sen o otomotiv şirketinin altından kalkabilir misin?’ Valla ne emrederseniz onu yaparım. Ama buna gücüm yetmeyebilir. Elimdeki variyetim bu. Savunma sanayine girmek o gün için bir macera. Ben de eski bir sosyalist yeni bir Müslüman olarak kardeşlerim arasında adil bölüşmüştüm serveti. 16’da bir parçası kalmıştı. Dedim; ‘Bu para var. Bununla alınabiliyorsa ihaleye gireyim. Ama diyelim ki aldım. Bunu emrettiğiniz gibi güçlü bir sanayi şirketi haline getirebilmem için güçlü bir fon olması lazım arkamda. ‘Ne yaparız’ dedi. Sizin büyük ferasetinizle Arapların onurlu bir bölümünü kendine getirttiniz. Katar’la neredeyse tek millet iki devlet haline geldik. Allah da gani gani para vermiş Katar’a. Emir de sizi kırmaz. Katar devletini ve silahlı kuvvetlerini bana ortak ederseniz bu işin altından kalkarız. Sağ olsun Sayın Emir’i aradı o da kırmadı. BMC’nin yüzde 50 eksi birini Katar ordusuna sattım. Tek başına yapmak istemiyordum. Benim gibi deli bir Laz ortak da önerdi bana Sayın Cumhurbaşkanım. Onu da yanıma aldım; Talip Öztürk, eşit bölüştük.”

Kelepir fabrika

Sancak’ın anlattıklarından anlaşılıyor ki TMSF’nin elinde olana BMC’nin ihale ile satılmamış, en hafif deyimi ile Erdoğan ve Sancak arasından konuşularak haledilmiş. Zaten ihale kimse katılmadığını, 1 milyar TL değerinde arsası olan BMC, 750 milyona Sancak’a satıldığı o zaman basında yazılıp çizilmişti. BMC en son Sakarya’daki tank fabrikasının özelleştirilmesi ile ilgili gündeme gelmişti. Özelleştirme ile ilgili eleştirileri Cumhurbaşkanı Erdoğan “Fabrika özelleştirilmedi, devredildi” diye yanıtlamıştı. Bunun üzerine Ekonomist Mustafa Sönmez “BMC, AKP holdinginin bir iştirakıdır” diye yazmıştı. Sönmez’in twitleri şöyle: “Doğru, bu bir özelleştirme değil; kamusal servetin AKP holdinge devrinin yeni bir örneğidir. BMC, AKP holding’in bir iştirakidir. Ethem de Holding elemanı. Böyle bakın, olanları daha kolay anlarsınız.”

Erdoğan ne derse oluyor

Ehtem Sancak’ın yukarda anlattıklarına bakılırsa, Sönmez’in sözlerinin hiçte yabana atılacak bir belirleme olmadığın görürüz. Kendi anlatımına göre Sancak, Erdoğan BMC ile ilgili her isteğini anıda yerine getiriyor. ‘Katarlıları ortak et’ diyor ortak ediyor. ‘Öztürk ailesini ortak et’ diyor, yapıyor. Bunlar da gösteriyor ki “BMC, AKP holdinginin bir iştirakidir” BMC’ye devredilen kamu mallar bu fabrika ile sınırlı değil. Geçtiğimiz yıl yine Sakarya’da büyük bir arasa BMC’ye tahsis edilmiş, milyarlarca lira teşvik kredisi sağlanmıştı.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir