“Ekonomik olarak yıpranan sanatçılar için önlem alınmalı”

Muş Milletvekili Kılıç- Koçyiğit, pandemiden etkilenen sanat emekçilerinin yaşadığı sorunların araştırılması için Meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç- Koçyiğit Covid-19 pandemisinin olumsuz koşullarından etkilenen sanatın ve sanat emekçilerinin yaşadığı sorunların araştırılması için Meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Muş Millevekili sunduğu önergenin “Gerekçe” kısmında özetle şunları dile getirdi:

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası içerisinde yer alan Sanatın ve Sanatçının Korunması başlıklı hüküm şu şekildedir. ‘Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır.’ Anayasada koruma altına alınan bu hüküm sanata ve sanatçıya herhangi bir katkının oluşmadığı bu döneme bakıldığında karşılığının olmadığı bir madde olarak durmaktadır.

“Toplumsal bir alan olan sanat alanı için devletin; vergi, borç ve kira konularında destek sunmadığı bu dönemde sanat üzerinde var olan baskı daha da yoğunlaşarak büyüyen bir hal almıştır. Bir ülkenin sanatını icra eden insanların seslerinin duyulması parlamento da tüm vekillerin sorumluluğundadır.

“Pandemi sürecinde salgınla mücadele amacıyla askıya alınan birçok faaliyet, Haziran ayı içerisinde tam kapasite olarak başlayabilmişse de sanat alanı içerisinde yer alan; tiyatro gösterimleri, konser ve sahne sanatları gibi alanlara bu imkân sağlanmamıştır. Müzik, tiyatro, sahne sanatları alanlarında sorunların daha da derinleşiyor olması hemen her gün bir haber konusu oluyorken halkın vekili olan bizlerin bu soruna çözümler bulması gerekmektedir.

“Toplumun kültürel faaliyetlerden faydalanmaları gelişmiş toplumlarda vazgeçilmez bir unsurdur. Demokratik yapılarda ise sanatın korunması en birincil görevdir. Bu konuda sanat alanlarında büyüyen sorunlarla mücadele de siyaset kurumu olarak bizlere ve her kamu kuruluşuna önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Sanatçıların yaşadığı ekonomik kaygıların hafifletilmesi ve sanatın canlanması için alınacak önlemlerin belirlenmesi elzemdir.

“Sanatın ve sanat emekçilerinin yaşadığı sorunların araştırılması, ekonomik olarak yıpranan sanat alanının yapılanması ve halk ile sanatın yeniden buluşabilmesi adına meclis araştırma komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederim.”

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir