Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Ekonomi tıkır tıkır’ dedi; halkın sofrasını vuran krizden dış güçleri sorumlu tuttu. ABD elektronik ürünlerine boykot uygulanacağını söyleyen Erdoğan, ABD silahları ve F-16 uçaklarına değinmedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, artık kriz olarak nitelendirilen ekonomideki gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan ekonominin tıkır tıkır işlediğini söyledi bir yandan da “Türkiye’ye yönelik açık bir ekonomik saldırı var. Bodoslama şekilde üzerimize geliyorlar” dedi. Yaşananlardan ABD ve dış güçleri sorumlu tutan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çıkış yolu olarak tekçiliğin ve milliyetçiliğin etrafında buluşmayı gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca ABD’nin elektronik ürünlerine boykot uygulanacağını söyledi. Boykotun yaptırım kapsamında ürünlerin Türkiye’ye girişine ek vergi koyularak mı uygulanacağı belirtilmezken, boykotun ekonomi ve siyasette yaşanan krize karşı iktidarın kitleyi mobilize etmek için yürüttüğü kampanyanın bir parçası olduğu yorumları yapılıyor.

Bodoslama vuruyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İktidarının 16. Yılında AK Parti Sempozyumu”nda konuştu. Erdoğan, “Türkiye’ye yönelik açık bir ekonomik saldırı var. Eskiden bu işler daha örtülü dolaylı yollardan yapılırdı. Şimdi bodoslama şekilde üzerimize geliyorlar” dedi. Erdoğan, doların 7 TL’ye çıkmasının anlamsız olduğunu söyleyerek, “Son döviz olayına bakalım. 4.8 seviyesinden nasıl oldu da 7’ye fırladı. 15 Temmuz sabahı 2.8 seviyesinde olan kurun 2 yılda 4.8 seviyesine çıkmış olması dahi anlamsızken bunu nasıl izah edeceğiz? Ortada bir anormallik var mı diye baktığımızda gördüğümüz manzara şudur. Türkiye’nin 1994 ve 2001 krizinde, ülkemizde veya 10 yıl önceki mortgage krizinde olduğu gibi bankaları mı battı? Hayır. Bugün ülkemiz dünyadaki en sağlam bankacılık sistemlerinden birine sahiptir. Borçlarımızı tıkır tıkır ödediğimiz gibi, kamu borç stokunun ödemesi konusunda Avrupa’nın en iyisiyiz. Hamd olsun ekonomimiz tıkır tıkır çalışıyor. İstihdamda, turizmde rekorlar kırdığımız bir dönemden geçiyoruz. Turizmde adeta patlama yaşıyoruz. Savaşa mı girdik, işgale mi uğradık, sosyal ve siyasal bir kaos mu yaşıyoruz? Hayır. Güvenliğin ve istikrarın teminatı bir ülke durumundayız” iddiasında bulundu.

ABD’yi boykot çağrısı

ABD’ye serzenişte bulunan Erdoğan, “Ya biz sizinle stratejik ortak değil miyiz? Somali’de beraber olmadık mı? Afganistan’da herkes bir tarafa dağılırken orada beraber olmadık mı? Kosova’da beraber olmadık mı? Peki bu yaptığınız nedir? Ne yapmak istiyorsunuz? Nereye varmak istiyorsunuz? Ama şunu bilmeniz lazım. Bu milletin karakteri sağa sola savrulan bir karakter değildir” dedi. Erdoğan, “Amerika’nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung (Güney Kore) var. Kendi ülkemize Venüs Vestel var. Biz bunları uygulayacağız” dedi.

İşte tıkırında tablosu Enflasyon:

Resmi rakamlara göre enflasyon 15,85. Ekonomi uzmanlarına göre ise enflasyon yıl sonu yüzde 20 civarında olacak.

İşsizlik: Verileri konusunda şüphe bulunan TÜİK’in istatistiklerine göre bile işsizlik yüzde 10’un üzerinde. Yine konunun uzmanlarına göre işsizlik oranları çok daha yüksek.

Gıda Fiyatları: Yaşanan kriz en çok halkın sofrasını vuruyor. Temel gıda maddelerinde zam rekorları kırılıyor. Patates, ekmek, soğan, sebze, et ve birçok temel gıda fiyatında yüzde yüzü aşkın zam görüldü. Elektrik, su , doğalgaz ve benzinde de zam yağmuru var.

Maaşlar: Yükselen döviz kuru ve zamlar, maaşları da eritti. 1603 TL olan asgari ücret resmen eridi.İşçi ve memur maaşları da aynı oranda olumsuz etkilenirken, kayıplar oranında maaşlara zam yapılmaması yurttaşın yükünü arttırıyor.

Döviz: 2016 yılının Temmuz ayında 2,80 olan dolar, iki yılda yaklaşık üç kat artarak 7 TL sınırına dayandı. TL, dolar karşısında sadece bu yıl yaklaşık yüzde 50 kayıp yaşadı.

Biri uçak alıyor bir Apple satıyor

ABD ile yaşanan kriz nedeniyle ABD merkezli kuruluşlara reklam vermeyeceğini açıklayan THY, henüz 5 ay önce Amerikan uçak üreticisi Boeing şirketi ile 7 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı. Yine ABD’ye boykot açıklaması yapan Türk Telekom da, ABD’li teknoloji firması Apple’ın iphone’larını pazarlamaya devam ediyor.

F-16’lara da boykot var mı?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD elektonik ürünlerine boykot uygulanacağını açıklarken, yüksek teknolojili ABD silahlarına boykot uygulanıp uygulanmayacağı konusunda bir açıklamada bulunmadı. Türkiye’nin silah teknolojisinin önemli bölümünü ABD silahları oluştururken, ABD yapımı F-16 savaş uçakları da Türkiye’nin hava gücünü oluşturuyor.

Cumhurbaşkanlığı Erdoğan’ı sansürledi

ABD ile Türkiye arasında başlayan gerginlik devam ederken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan dün ‘boykot’ çağrısı geldi. Ancak Erdoğan’ın “Amerika’nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız” kısmı, Cumhurbaşkanlığı sitesinde sansürlendi. Bu bölümün sitede yer alması dikkat çekti.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…