Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kilogram fiyatı 6 lirayı aşan patatesin Suriye’den ithal edilmesine izin verdiklerini açıkladı…

Son bir yılda yüzde 75 artışla patatesin kilogram fiyatı 6 liraya yükselmişti. Bunun üzerine açıklama yapan Tarım Bakanı Eşref Fakıbaba, patates fiyatlarındaki artışa anlam veremediğini ve ‘hayretler içerisinde kaldığını’ söylemişti.

Patates fiyatlarının vatandaşın adeta cebini yakan yükselişi karşısında, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 22 Haziran’da önlem olarak ithalatın önünü açacaklarını belirtmişti.

Bu açıklamanın ardından bugün, açıklama yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 1’ini geçmemek kaydıyla, Suriye’de Türkiye’nin kontrol altına aldığı bölgeden ithalatın serbest bırakıldığını, bu kapsamda TL bazında 4 bin ton patates ithal edildiğini söyledi.

“2 liraya geriledi”
Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlayan Zeybekci, “Hangi alanda olursa olsun spekülasyonlara izin vermeyeceğiz” derken, getirilen patatesin pazarda satışa sunulduğunu ve fiyatların 2 lira seviyesine gerilediğini söyledi.

Sektör temsilcileri: “Yüksek fiyatın sebebi arz düşüklüğü”

Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, patates ve soğanda fiyatın artmasının ana sebebinin arz düşüklüğü olduğuna işaret ederek, geçen yıl tarlada mahsulünü istediği fiyata satamayan üreticinin yeterince ekim yapmadığını söyledi.

Öte yandan, patates ve soğan fiyatlarının son bir haftada yüzde 15-20 civarında düştüğünü belirten sektör temsilcileri, fiyatların temmuz ayının ortasına doğru düşmeye başlayacağı ve sonrasında 1,5-2 liraya kadar gerileyeceği öngörüsünde bulunuyor.

Türkiye’nin, iç savaşın yaşandığı Suriye’den patates ithal etmesi sosyal medyanın gündeminde

 

https://twitter.com/kadirakyuz54/status/1011949059173703680

 

https://twitter.com/seherdilovan/status/1011963705200955398

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…