Ekoloji mücadelesine çağrı: ”Siyasi Ekoloji”

Özgür Üniversite’de ekoloji ve politika üzerine çalışan akademisyen Hakan Yurdanur’un derlediği “Siyasi Ekoloji” kitabı raflarda. Kitap, ekolojik yıkıma “dur” demek için herkese harekete geçme çağrısı yapıyor.

Siyasi Ekoloji kitabı, ekolojik saldırıların politik ve sınıfsal olduğunu belirtmek için yola çıkıyor. Kitapta yazıları yer alan 16 isim, kapitalizme radikal bir eleştiri yönelterek, iklim krizinin beraberinde getirdiği ekolojik yıkımı neden-sonuç ilişkileriyle ele alıyorlar.

Ekolojik yıkım ve iklim krizine dair söz söylemenin önemi kadar bu mücadele için örgütlenmenin önemine de vurgu yapılan kitapta başka bir gezegen olmadığına dikkat çekiliyor.

Kitapta yer alan yazılar; dünyanın siyasi, ekonomik ve ekolojik yapısını değiştirmenin gerekliliğine vurgu yapıyor.

Örgütlenme daveti

Kitabın tanıtım bülteninden:

“İklim krizleri ve onların toplamı anlamına gelen ekolojik yok oluşun eşiğindeyiz. Eşikten atlamaya az bir zaman kala duruşumuzu siyasal ekolojik yönleriyle dile getirmeye çalıştık.Sözü yükseltmenin örgütlenmenin en önemli adımı olduğunu bilerek sorduk: Başka bir gezegene gitmeden veya yok etmeden bu gezegenin siyasi, ekonomik ve ekolojik yapısını değiştirmek mümkün müdür?

“Siyasi Ekoloji kitabı, sistemin en ince noktalarına kadar dokunan, onu sorgulayan ve çözüm üreten bir anlayışla ekoloji hareketleri içinde tamamlayıcı ve bu amaçla tartışma zeminleri yaratıcı olmayı hedefliyor.

“Bir araya gelmenin, ortaklaşa eylemenin, harekete geçmenin aciliyetini bildiren yazılardan oluşan bu eser gerçeklerle ilgili gerçekten bir şeyler söylüyor. Bu kitap ekolojik örgütlenmenin sadece karşı çıkmaktan, itiraz etmekten ibaret olmadığını ve olamayacağını nedenleriyle anlatıyor. Sorunun çözümsüz değil irade ve eylem dahilinde olduğunu belirtiyor.”

Kitapta yazıları yer alan isimler: Fikret Başkaya, Nejla Kurul, Sibel Özbudun, Mustafa Durmuş, Gaye Yılmaz, Beyza Üstün, Temel Demirer, Serap Çakalır, Talât Ulusoy, Hakan Yurdanur, Cemil Aksu, Ali Çakıroğlu, M.Ender Öndeş, Aykut Çoban, Emet Değirmenci, Talât Ulusoy.

Künye:
Siyasi Ekoloji
Derleyen: Hakan Yurdanur
Yayınevi: İmge Kitabevi

Kaynak: Bianet

 

İlginizi çekebilir