Yörsan Gıda’nın konkordato ilan etmesiyle Ekim’in ilk 11 gününde konkordato ilan eden şirket sayısı 53’e yükseldi.

Ağustos 2018’deki döviz dalgalanmalarının ardından konkordato (iflas antlaşması) ilan eden şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Uzmanların “domino taşı” olarak adlandırdığı bu durumdan en çok ayakkabı ve inşaat sektörlerinin etkilendiği biliniyor.

Üstelik, iflas eden şirketlerin çalışanlarının ücretlerini ödememesi nedeni ile konkordato sonucu yüzlerce mağdur işçi ortaya çıkmış durumda.

Peki, konkordato nedir?

Konkordato, şirketlerin borçlarının yeniden yapılandırılması için başvurdukları hukuki bir yöntem.

Mali durumu bozulmuş olan borçlunun, borçlarını belli bir oranda ve vadede ödemesine ilişkin alacaklıları ile yaptığı ve mahkemece onaylanan bir anlaşma niteliği taşıyor.

Uzmanlara göre, Türkiye’de önceki yıllarda ayda 300 şirket konkordato ilan ederken, son dönemde bu sayının binlere ulaştığı söyleniyor.

Son olarak, Yörsan Süt Ürünleri de konkordato ilan ettiğini açıkladı. Şirkete yönelik bazı alacaklıların ise icra takibine geçtiği öğrenilirken, şirkete süt veren bir alacaklı da 400 bin liralık alacağı nedeni ile Yörsan’a yönelik ihtiyati haciz kararı aldı.

Yükselen kredi maliyetleri de konkordato nedeni

Konkordato başvurusunu Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yapan şirketin, zincir marketlere satılan ürünlerin kâr marjındaki düşüş, akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle yükselen lojistik giderleri, yükselen kredi maliyetleri nedeniyle konkordato başvurusunda bulunduğu belirtiliyor.

Şirket daha önce de boykot edilmişti

Balıkesir, Susurluk’ta süt ve süt ürünleri üreten Yörsan fabrikasında 5 Aralık 2007’den başlayarak kısa sürede 400 işçi sendikalı oldukları için işten çıkarılmıştı.

Sendika Mayıs 2007’de örgütlenme çalışmalarına başlamış, 481 işçi sendikada örgütlenmişti.

İşlerine son verilen Yörsan işçilerinin sayısı 400’e ulaşınca işçiler, durumu kabullenmek yerine 5 Aralık 2007’de itibaren fabrika önünde direniş başlatmıştı.

Direniş sonuç vermiş ve işçileri işe iade davasını kazanmıştı. Mahkeme, işverenin işçileri derhal işe amasına ya da 400 işçiye en az 18’er aylıktan başlayan tazminatları ödemesine karar vermişti. Yörsan Gıda ile birlikte Ekim 2018’de en az 53 şirket konkordato ilan etmiş durumda.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…