Ek ödemeler de yapılmıyor

SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, sağlık emekçilerinin verilen ücretlerle geçinemediklerini belirtti. Ücreti artırma adına düzenlenen ek ödemelerin de yapılmadığını söyledi

KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri, 3600 ek gösterge, insanca yaşamayı sağlayacak temel ücret ve fiili hizmet süre zammı (yıpranma payı) taleplerinde ısrarlı.

Hükümete, 24 Haziran seçimlerinden önce verdiği sözü hatırlatarak ek göstergelerinin 3600’den başlayarak kademeli olarak arttırılması için geçtiğimiz aylarda bir kampanya yürüten sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, 27 ilde topladıkları 18 bin imzayı Mart ayı başında Meclis Başkanlığı’na ve Meclis’te grubu bulunan partilere gönderdi. Ancak bu talebe dair hükümetten doğru atılmış bir adım yok. SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, insanca yaşamayı sağlayacak bir ücret politikasının uygulanması konusundaki beklediklerini dile getirdi.

Yüksel, ücretlerinin enflasyon karşısında eridiğini ve iyileştirme taleplerinin ise reddedildiğini belirtti. “Çalışırken ve emeklilikte açlığa mahkum ediliyoruz” diyen Yüksel, ek ödeme ve performans ücretlerinin yükseltildiği söylemlerinin ise büyük bir yalan olduğunu vurguladı. Yüksel, “Çok küçük miktarlarda ve belirsiz olan ek ödemeler ise son yıllarda birçok gerekçe ile ödenmiyor. Maaş bordromuz çok farklı kalemlerle karmaşıklaştırılıyor, anlaşılmaz hale getiriliyor. Aldığımız ücretler yetersiz. Ekonomik kriz ve yükselen enflasyon nedeniyle artık geçinemiyoruz” dedi.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir