Eğitim Sen, TYS, HDP ve Sanatçılardan Ahmet Telli’ye destek

Eğitim Sen, TYS, HDP ve Sanatçılardan Ahmet Telli’ye destek mesajları geldi.

Eğitim Sen: Özgür düşünce ortamını sarsan saldırılara karşı yönetimleri göreve çağırıyoruz

Eğitim Sen, Hacettepe Üniversitesi’nde şair Ahmet Telli’nin tehdit edilmesine tepki gösterildi. Açıklamada, “”Eğitim Sen olarak üniversite yönetimlerinin toplantıların engellenmesine yönelik bu tutumunu kınıyor, öğrenci topluluklarının kapatılmasını kabul etmiyor, özgür düşünce ortamını kökten sarsan saldırılara karşı yönetimleri acil göreve çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi, şair Ahmet Telli’nin Hacettepe Üniversitesi’nde bir grup öğrenci tarafından tehdit edilmesine tepki gösterdi.

Eğitim Sen’den yapılan yazılı açıklamada, Ankara Üniversitesi ve ODTÜ’de Fransa’daki Sarı Yelekliler eylemleri ile ekonomik kriz konferanslarının yasaklandığını hatırlattı.

Konferansların yasaklanmasının eleştirdiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Eğitim Sen olarak üniversite yönetimlerinin toplantıların engellenmesine yönelik bu tutumunu kınıyor, öğrenci topluluklarının kapatılmasını kabul etmiyor, özgür düşünce ortamını kökten sarsan saldırılara karşı yönetimleri acil göreve çağırıyoruz.

Üniversiteye, mesleğimize ve onurumuza sahip çıkmak için gerçek bilim ve eğitimin özgür ve eleştirel düşünce olmadan mümkün olmayacağını her fırsatta tekrar hatırlatacağımızı, bilimsel özgürlük, kurumsal özerklik, eşitlikçi özgürlükçü demokratik özyönetim, güvenceli çalışma ve kamusal finansmana dayalı üniversite modelimizi ve “ortak yaşam ilkelerimiz”i üniversitelerimizde hâkim kılmak için mücadele etmeye devam edeceğimizi bildiriyoruz.”

Hacettepe Üniversitesi Kitap Topluluğu’nun düzenlediği söyleşiye katılan şair Ahmet Telli’nin tehdit edildiği belirtilen açıklamada, “Üniversiteler, bilme arzusunun önünde engellerin olmadığı, elde edilen bilginin toplumla özgürce paylaşıldığı yerler olmalıdır. Üniversiteler, fikirlerin özgürce açıklanmasını teşvik etmeli, bunun için gerekli tüm araçları ve ortamı sağlamalıdır” denildi.

TYS: Ahmet Telli’nin yanındayız

Türkiye Yazarlar Sendikası, katıldığı bir konferansta tehdit edilen şair Ahmet Telli için destek mesajı yayınladı. Mesajda, “Saldırganları ve onları koruyup gözetenleri kınıyoruz” denildi.

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Hacettepe Üniversitesi’nde bir grup tarafından tehdit edilen şair Ahmet Telli’ye destek mesajı yayınladı.

“Biz diyoruz ki bir şairin vicdanı, ‘örgütlenmiş iyilik’tir. Biz yazarlar, ülkemizde iyiliğin, vicdanın kine ve öfkeye karşı örgütlenmesi için sevgili şairimiz Ahmet Telli’nin yanındayız” denilen açıklamada, sözlü saldırı kınandı.

TYS’nin destek mesajı şöyle: “Sevgili şairimiz, üyemiz Ahmet Telli Hacettepe Üniversitesi Kitap Kulübü’nün çağrısıyla gittiği söyleşide ‘Toplumların vicdanları yoktur, linç kültürleri vardır; vicdan bireyseldir.’ dediği ve barışçı düşüncelerini öğrencilerle paylaştığı için ‘linç kültürünün tetikçileri’nin saldırısına uğradı.

Biz biliyoruz ki vicdansız saldırganların ruhlarındaki o boşlukları linç histerisi, kin ve öfke doldurur. Vicdan, iktidarların, onların yoz sürülerinin kanlı ruhlarında değil, şairlerin ışıltılı söz damarlarındadır. Biz diyoruz ki bir şairin vicdanı, ‘örgütlenmiş iyilik’tir. Biz yazarlar, ülkemizde iyiliğin, vicdanın kine ve öfkeye karşı örgütlenmesi için sevgili şairimiz Ahmet Telli’nin yanındayız. Saldırganları ve onları koruyup gözetenleri kınıyoruz.”

HDP: Ahmet Telli bu toprakların yüz akıdır

Hacettepe Üniversitesi’nde bir grup tarafından tehdit edilen şair Ahmet Telli’ye destek açıklaması yapan HDP Ankara İl Örgütü sorumluların üniversite yönetimi ve savcılık tarafından tespit edilmesini istedi.

Hacettepe Üniversitesi’nde katıldığı edebiyat söyleşisi sırasında “Hacettepe sana mezar olacak” sözleriyle tehdit edilen şair Ahmet Telli’ye HDP Ankara İl Örgütü’nden destek geldi. Üniversite yönetimi ve savcılık tarafından soruşturma açılmasını ve Telli’yi tehdit edenlerin tespit edilmesini talep eden il yönetiminin açıklamasında, “Bilinmelidir ki, Ahmet Telli bu toprakların yüz akıdır. Geleceğidir. Sözüdür, şiiridir. Ahmet Telli’ye yapılan bu saldırı halklarımıza yapılmıştır. Bu saldırı, özgürlük, eşitlik, demokrasi isteyenlere yapılmıştır” denildi.

Ahmet Telli’nin “Zulme Direnmektir Hayat” şiirinden alıntıyla başlayan yazılı açıklama şu şekilde:

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNİN GÖSTERMESİ GEREKEN TUTUMU AHMET TELLİ GÖSTERDİ: Tek adam rejiminin kurumsallaşma çabaları sadece devletin yapısının değiştirilmesi ile değil, gündelik hayatımızın baskı, itaat ettirme, teslim alma çabaları ile de kendini gösteriyor. Güvenlik güçlerinin baskı aygıtının bir parçası olması, yargının git gide bağımsızlığını yitirmesinin yanı sıra üniversitelerin bu çemberin içine girdiği dün Hacettepe Üniversitesi’nde görüldü. Şair Ahmet Telli bir söyleşi için gittiği Hacettepe Üniversitesi’nde kendini bilmez bir güruhun “konuşturmayacağız”, “kan çıkar” gibi söylemlerle saldırısına maruz kalmıştır. Ahmet Telli soğukkanlı ve sağduyulu bir tavırla kendisine yönelik bu saldırgan tavra cevap vermeyerek saldırının başka mecralara taşınmasının önüne geçmiştir. Aslında Hacettepe Üniversitesi yönetiminin yapması gereken tavır ve tutumu Ahmet Telli göstermiştir. Üniversite yönetimi bu tutumuyla özgürlüğün, bilimsel üniversitenin yanında olmadığını, biat kültürünün bir parçası olduğunu, baskı aygıtının kanatları altına girdiğini göstermiştir.

TÜRKİYE HALKLARI BU KARANLIĞI YIRTACAK: Bu tutum ve tavır tek adam rejiminin ve AKP-MHP faşist blokunun kurmak istedikleri düzenin, nasıl bir toplum istediklerinin açık bir göstergesidir. Türkiye halkları bu karanlığı yırtacaktır. Ahmet Telli’ye gösterilen bu tutum aslında bütün bir ülkeye gösterilmeye çalışılmakta, bütün toplumu biat ettirmeye zorlamaktadır. Biat etmeyeceğiz… İtaat etmeyeceğiz… Teslim olmayacağız…

SORUŞTURMA AÇILMASINI İSTİYORUZ: Bilinmelidir ki, Ahmet Telli bu toprakların yüz akıdır. Geleceğidir. Sözüdür, şiiridir. Ahmet Telli’ye yapılan bu saldırı halklarımıza yapılmıştır. Bu saldırı, özgürlük, eşitlik, demokrasi isteyenlere yapılmıştır. Üniversite yönetimi ve savcılık makamının bir an önce soruşturma başlatıp, saldırganları tespit etmesi ve soruşturma açmasını istiyor ve bekliyoruz. Ahmet Telli’nin yalnız olmadığını bir kez daha belirterek, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz.

Sanatçılardan şair Ahmet Telli ile dayanışma imzası: Şair, şiir ve vicdan teslim alınamaz.

Hacettepe Kitap Topluluğu’nun davetiyle Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde, ‘Cumhuriyet Döneminde Edebiyat’ konulu söyleşinin konuğu olan şair Ahmet Telli, bir grup öğrenci tarafından tehdit edildi. Telli, bölüm sekreterinin içeriye girerek, “Salonu boşaltın tutamıyoruz kapıdakileri” demesinin ardından karşıt gruplu öğrenciler arasında tartışma yaşanmaması için salondan tek başına ayrıldı. Yaşanan bu saldırının ardından, sanat ve edebiyat camiasından aralarında Akif Kurtuluş, Asuman Susam, Betül Dünder, Fergun Özelli, İlkay Akkaya, Lal Laleş gibi isimlerin de bulunduğu birçok insandan tepki geldi.

Telli ile dayanışma amacıyla imza toplayan sanatçılar, “‘Saldırganların tavrı sözümün kanıtıydı, linç etmeye gelmişlerdi. Yine çağırsalar, yine giderim’ diyen Ahmet Telli’nin yanındayız. Şair, şiir ve vicdan teslim alınamaz.” ifadesinde bulundular.

İmzacıların tam listesi 

A. Galip Kabasakaloğlu-Felsefeci-Şair
Adnan Gül-Yazar
Ahmet Aziz Nesin- Gazeteci
Ahmet Bozkurt-Şair
Ahmet Can Akyol-Şair
Akın Yanardağ-Şair
Akif Kurtuluş-Şair-Yazar
Ali Duran Topuz- Yazar
Altay Ömer Erdoğan-Şair
Armağan Kargılı-Gazeteci
Asuman Susam-Şair
Ataol Behramoğlu-Şair
Atilla Yüceak-Şair
Aydemir Çimen-Yazar
Aydın Öztürk-Şair
Aydın Şimşek-Şair-Yazar
Ayşe Batumlu Kaya-Yazar
Berivan Burkay Kaya-Şair
Betül Dünder-Şair
Binali Duman-Şair
Burhan Gündoğan-Şair
Burhan Sönmez-Şair
C. Hakkı Zariç-Şair
Can Ceylan-Şair
Celal Başlangıç–Gazeteci
Celal Çimen-Şair
Celal Erciyes -Şair
Cenk Gündoğdu-Şair
Cezmi Ersöz-Şair-Yazar
Coşkun Şimşekli-Şair
Dedocan Luvi-Şair
Deniz Bayrak-Müzisyen
Deniz Durukan-Şair
Devrim Tekinoğlu-Yayıncı-Yönetmen
Dicle Anter-Aktivist
Emir Ali Yağan- Şair-Yazar
Eren Aysan-Şair
Erol Özkoray-Yazar
Fadıl Öztürk-Şair-Yazar
Faruk Balıkçı-Gazeteci-Yazar
Fehim Işık–Gazeteci
Fergun Özelli-Şair-Yazar
Ferhat Tunç-Sanatçı
Gülümser Çankaya-Şair
Hakan Kuyumcu-Fotoğraf Sanatçısı
Hakan Tahmaz-Yazar
Halide Yıldırım-Şair
Hasan Özkılıç-Yazar
Hasan Sağlam- Sanatçı
Haydar Doğan-Yazar
Haydar Egülen-Şair
Hayri K. Yitik-Şair
Hıdır Işık-Şair
Hicri İzgören-Şair
Hidayet Karakuş-Şair
Hülya Deniz Ünal-Şair
Hüsam Kurt-Şair
Hüseyin Cengiz-Yazar
Hüseyin Şahin-Şair
Hüseyin Yurttaş-Şair-Yazar
İkbal Kaynar-Yazar
İlkay Akkaya-Sanatçı
İshak Karakaş-Gazeteci
İsmet Alıcı-Şair
Kemal Yurtbay-Yazar
Koray Düzgören-Gazeteci
Lal Laleş-Şair
Leyla Onomay-Şair
M. Mahsun Doğan-Şair
Mahmut Temizyürek-Şair
Mazlum Çetinkaya-Şair
Mehmet Çetin-Şair
Mehmet Özer-Fotoğraf Sanatçısı
Mehtap Meral-Şair
Mesut Aşkın-Şair
Muharrem Akgün-Sanatçı
Muharrem Erbey-Yazar
Mustafa Işık-Yazar
Mutlucan Güvendir-Şair
Namık Kuyumcu-Şair, Yazar
Nesimi Aday-Şair
Neslihan Yalman-Şair
Neşe Özgen-Yazar
Nevzat Çelik-Şair
Nihat Behram-Şair
Nurhan Yıldırım Obuz-Ressam
Önder Birol-Şair
Önder Kızılkaya-Şair
Özgün E. Bulut- Şair
Pelin Batu-Şair
Ragıp Zarakolu- Yayıncı, Yazar
Rahmi Emeç-Şair
Sebahattin Umutlu-Şair
Semih Çelenk-Şair, Yazar
Serap Erdoğan-Şair
Sercihan Alioğlu-Heykeltıraş
Suat Çelebi-Avukat
Suavi-Sanatçı
Şaban Ol-Şair
Şenel Gökçe-Şair
Şenol Akdağ-Sanatçı
Şükrü Erbaş-Şair
Tahir Şilkan-Yazar
Tuğrul Keskin-Şair
Tunay Bozyiğit-Sanatçı
Uğur Sümer-Yazar
Umay Umay-Şair, Yazar
Umur Hozatlı- Yönetmen-Yazar
Ümit Yaşar Işıkhan-Şair
Ünal Ersözlü-Şair-Yazar
Vecdi Erbay-Şair,Gazeteci
Yıldız İlhan-Yazar
Yusuf Alper-Şair

Kaynak: Gazete Duvar

İlginizi çekebilir