Eğitim Sen: “Önlemler alınsın, her çocuk için nitelikli yüz yüze eğitim!”

Eğitim Sen, MEB’in lise sınavlarına ilişkin yaptığı düzenlemeyi, pandemi sürecinde eğitim politiakasındaki çarpıklığı eleştirdiği ve nitelikli bir eğitimin gerekliliklerini belirttiği bir açıklama yayımladı

Eğitim Sen: “Önlemler alınsın, her çocuk için nitelikli yüz yüze eğitim!”

Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın lise sınavlarına ilişkin yaptığı son düzenlemeyi eleştirerek bir açıklama yayımladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre hazırlık, 9., 10. ve 11. sınıf öğrencilerine bu sınavlara katılıp katılmama konusunda tercih hakkı sunulacak. Eğitim Sen, pandemi sürecinde eğitim sistemi üzerinde verilen yanlış ve antidemokratik kararların velilere ve öğrencilere “çok seçenekle” üstünün örtülmesini eleştiriyor.

“Eğitim yap-boz tahtasına çevrildi”

Açıklamada eğitimin nasıl ilerleyeceğinin 17 Mayıs’ta duyurulacağının MEB’in de bu konudaki öngörüsüzlüğü olarak nitelendirilirken aç-kapa politikalarının eğitimin yap-boz tahtasına çevrildiği, öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin ne ile karşılaşacaklarına dair bir bilgisinin olmadığı belirtildi. Açıklamada bu nedenlerle Ziya Selçuk’un eğitim ve bilim emekçilerinden, öğrencilerden ve velilerden özür dilemesi gerektiği vurgulandı.

“Aşı, maske, mesafe, hijyen”

Açıklamada eğitim emekçileri aşılanmadan, maskeler temin edilmeden ve okulların mesafe ve hijyen kurallarına uygun hale getirilmeden açılması eleştirilirken COVID-19 salgını nedeniyle kaybettiğimiz eğitim emekçilerinin MEB tarafından açıklanmaması hatırlatıldı.

Açıklama, yeni dönemde her öğrencinin yüz yüze eğitim hakkının nitelikli şekilde sağlanabilmesi için öğretmenlerin aşılanması ve okulların pandemi koşullarına uygun hale getirilmesi gerekliliğinin vurgulanmasıyla bitirildi.

Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir