Eğitim Sen: Bakanlık, pahalılığın çaresini çocuk emeğinde arıyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in meslek liselerine ekmek fırını açılmasıyla ilgili olarak Eğitim Sen açıklama yaptı.

Eğitim Sen, meslek liselerine ekmek fabrikası kurularak düşük fiyatlı ekmek satılacağının duyurulması üzerine “Ucuz ekmeğin yolu çocuk işçiliğinden değil, izlenen politikaların terk edilmesinden geçiyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Türkiye’de 81 ilde 100 noktadaki meslek lisemize ekmek fabrikası kuracağız. Günlük 1 milyon ekmek üretim kapasitesiyle, o liselerin satış büfelerinde vatandaşlarımızı düşük fiyatlı ekmekle buluşturacağız” demişti.

Eğitim Sen konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Yıllardır yoksul ve emekçi ailelerin çocuklarını meslek liselerine yönlendirenler, şimdi de pahalılığın, enflasyonun ve ekonomik krizin çaresini çocuk emeği sömürüsünde, ucuz işçilikte aramaktadır.

“Pandemi sürecinde de meslek liselerini fabrika olarak kullanan, meslek liselerindeki öğrencilerin can güvenliklerini yok sayarak ve ağır sömürü koşullarında işçileştiren siyasi iktidarın toplumun sorunlarına sunabileceği bir çözüm kalmamıştır.

“Tarım politikalarındaki yanlışlarda yıllardır ısrarcı olan, ekonomi politikasının toplumun geniş kesimleri üzerindeki yoksullaştırıcı etkisini görmezden gelen, ancak yandaş sermaye çevrelerine her türlü kaynağı seferber eden siyasi iktidar artık yanlış politikalarını ve bu politikaların yarattığı tahribatı kabul etmek zorundadır. Aksi halde Milli Eğitim Bakanı Özer’in bir ülkenin gençlerini ucuz iş gücü olarak gören sözleri skandal sözler olmanın ötesine geçecektir.

“Evet, toplumun ucuz ekmeğe ihtiyacı vardır. Ancak bunun çözümü meslek liselerindeki gençlerin işçileştirilmesi değildir. Kaldı ki belediyelerin bu konudaki çabalarını sırf muhalif diye engelleyen bir siyasi iktidar gerçeği de karşımızda durmaktadır. Bu nedenle çözüm, bugüne kadar izlenen mevcut sosyal ve ekonomik politikaları terk etmek ve hayat pahalılığını ortadan kaldıracak planlı politikalar üretmektir.

“Eğitim Sen olarak, Milli Eğitim Bakanı’nın gençlerimize ve öğrencilerimize verebildiği tek vaat olan işçileştirme vaadini kabul etmiyoruz. Gençlerimizin, öğrencilerimizin ucuz çocuk emeği sömürüsüne tabii tutulmasını ve bu yolla hayatlarına ipotek konulmasını kabul etmiyoruz.”

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir