Edremit Çevre Platformu: ‘İleri arıtma tesisi’ için eylem yaptı

Edremit Çevre Platformu üyeleri geçtiğimiz gün Edremit Körfezi “hassas su alanı” özelliği taşıyan bir deniz olduğu ve bu nedenle de İleri Arıtma Tesisleri kurulması gerektiğini belirten kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada,

“Yeşil dağlar ile mavi deniz arasında uzanan güzelim Edremit’in doğal kaynakları hızla tükeniyor. Uzun tatillerde, ilçemizin nüfusu neredeyse 1.000.000 kişiyi buluyor. Ancak altyapı yatırımları, sürekli oturan nüfusa yani 154 bin kişiye göre yapılıyor. Kanalizasyon, arıtma, trafik ve sahiller artık yetemiyor. Denizimiz can çekişiyor.

Diğer önemli kirletici faktör ise derelerimizdir. Ne yazık ki, derelerimizi yoğun bir şekilde kirletiliyorlar. Çöplüklerin içinden geçen, kentsel alanda kanalizasyon karışan, besi çiftliklerinden ve tarımsal alanda kullanılan kimyasallardan nasibini alan, kırsal yerleşimlerdeki kanalizasyon ve piknik-kamp alanları atıklarına bulanan derelerimiz, sanki bu kirlikleri taşıyan bir kanal işlevini görüyor günümüzde. Nihayetinde de kirliliklerin hepsini bu denize boşaltıyor.

Bu kirletici unsurları ortadan kaldırmadan, sadece arıtma tesislerini yeterli hale getirmek, Körfez’i kurtarmak asla mümkün olmayacaktır. Körfez elden gitmeden herkesin görevini yapmasını istiyoruz. Kaybedecek bir saatimiz bile kalmamıştır”

ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir