Edirne’de ‘Baba Marta’ kutlandı

Baba Marta kutlamalarında bileklik hediye edildi: Gelenek leyleği görene kadar…

Bulgaristan geleneği Baba Marta (Marta Nine) kutlandı. Etkinliklerde Bulgaristan Başkonsolosluğu Edirneliler’e martaniçka adı verilen kırmızı-beyaz renklerde orlon bileklikler hediye etti.

BAHARIN GELDİĞİ İLK GÜN… 

Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosluğu’nda görevli konsolos Radoslava Kafedjiyska, Sveti Georgi Rahibi Aleksandır Çıkırık ve konsolosluk görevlileri Mimar Sinan heykeli önünde “martaniçka” bilekliklerini huzurlu ve sağlıklı günler dilekleriyle vatandaşların bileğine taktı. Konsolos Kafedzhiyska, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bulgaristan geleneğini Edirne’de de yaşattıklarını söyledi. Rahip Çıkırık da 1 Mart’ın Bulgaristan’da “Baba Marta” baharın geldiği ilk gün olarak kutlandığını belirtti.

Geleneğin her yıl 1 Mart’ta başlayıp leyleği görene kadar sürdüğünü ifade eden Kafedzhiysa, “Kırmızı ve beyaz ip, sağlık, mutluluk ve kısmetin sembolüdür. İnşallah hepimizi birleştirecek şekilde bunu kutlamaya devam ederiz. Bu gelenek 1 Mart’ta başlıyor ve martaniçkaları leyleği görene kadar takmaya devam ediyoruz. Leylek gördüğümüz zaman kolumuzdan çıkartıp meyve veren bir ağaca asıyoruz ve dileklerimiz gerçekleşiyor” dedi.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir