Eczanelerde İlaç Sıkıntısı Tehlikeli Boyuta Ulaştı: ‘Her Gün 30-40 Kişi, Olmayan İlaçları Soruyor’

DW Türkçe’nin haberine göre, eczacılar, son iki yıldır döviz fiyatlarındaki dalgalanmadan ötürü ciddi bir ilaç sıkıntısının yaşandığını ifade ediyor.

Bazı ilaçların uzun süredir raflarında bulunmadığını söyleyen eczacılara göre, özellikle muadili olmayan ilaçlardaki sıkıntı ciddi bir boyuta ulaştı.

Dr. Sude Çetin, muadili olan ilaçların eksik olması durumunda değiştirebildiklerini ve doktorla konuşarak, hastaya farklı ilaçları verebildiklerini söyledi. Muadili olmayan ilaçlar için ise, ‘Her gün 30-40 kişi bize olmayan ilaçları soruyor’ dedi.

Piyasada muadilleri olmayan ilaçların yavaş yavaş piyasada tükenmeye başladığını söyleyen Çetin, bu durumun hastalar için tehlike yarattığını söyledi.

Hangi ilaçlarda sıkıntı yaşanıyor?

Eczane teknisyeni Kadir Düzgün, piyasada bulunması zor olan ilaçların hangi ilaçlar olduğu sorusuna, “şeker ilaçları, antidepresan ilaçlar ve göz damlaları’ şeklinde yanıt verdi.

İthal ilaçlarda sıkıntı yaşandığını söyleyen Düzgün, ilaçların yüzde 25’inin olmadığını ifade etti.

Türkiye, ilaç üreten ülkelerden bir tanesi. Ancak üretici firmalar hammaddelerinin büyük bir kısmını yurtdışından sağlıyor. Bunun yanında, birçok ilaç da yurtdışından ithal ediliyor.

TÜİK verilerine göre, 2018’in ilk on ayındaki ilaç ithalatı 3 milyar Euro değerinde. Kurdaki ciddi dalgalanmalar, ilaç üreticilerinin elini kolunu bağlamış durumda.

İlaç krizinde geçici çözüm: Eczaneler arası stok paylaşımı

İlaç sıkıntısına karşı eczaneler, kendi aralarında stok paylaşımı yapıyor ve olmayan ilaçları, hastalara ulaştırmaya çalışıyorlar.

Bu geçici çözüm ise, hastaların mağduriyetlerini gidermekte yetersiz kalıyor. Bazı hastalar, kullanmaları gereken ilaçlar için günlerce beklemek zorunda kalıyor.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Sarıalioğlu: ‘Onkoloji ilaçlarında sıkıntı olduğunda, hayatını kaybeden hastalarımız oluyor’

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, eczanelerin ilaç sıkıntısı ile ilgili olarak hayati öneme sahip ilaçların bulunamadığı durumlarda insan hayatının risk altına girdiğini belirterek, “Onkoloji ilaçlarında sıkıntı olduğunda, maalesef hayatını kaybeden hastalarımız oluyor’ ifadesini kullandı.

Kaynak: DW Türkçe

İlginizi çekebilir