DW: SETA raporu itibarsızlaştırma çabası

Deutsche Welle (DW), SETA’nın raporuna sert tepki gösterdi. DW Basın Sözcüsü Christoph Jumpelt, “Burada sözde bilimsel araştırma adı altında yapılan, gazetecilerin ismini kötüye çıkarma ve toplum önünde itibarsızlaştırma çabasıdır. Bu kabul edilemez. Söz konusu iddiaları reddediyoruz. DW, Türkiye’deki gelişmelerle ilgili tarafsız ve nesnel habercilik anlayışını sürdürmeye devam edecektir” dedi.

SETA’nın basın kuruluşlarını ve gazetecileri fişlediği ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ başlıklı raporuna tepkiler sürüyor. Raporda yer alan Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle (DW) de raporun gazetecilerin ismini kötüye çıkarma ve toplum önünde itibarsızlaştırma çabası olduğunu belirterek, tarafsız ve nesnel habercilik anlayışını sürdürmeye devam edeceklerini ifade etti.

Deutsche Welle Türkçe’nin sitesinde yer alan haberde, SETA raporunda bünyesinde çalışan gazetecilerle ilgili ifadelere sert tepki gösterildi. Kurum adına açıklama yapan DW Basın Sözcüsü Christoph Jumpelt’in “Deutsche Welle gibi uluslararası bir medya kurumu tabii ki hakkındaki eleştirilerle yaşamak zorundadır. Ancak burada sözde bilimsel araştırma adı altında yapılan, gazetecilerin ismini kötüye çıkarma ve toplum önünde itibarsızlaştırma çabasıdır. Bu kabul edilemez. Söz konusu iddiaları reddediyoruz. DW, Türkiye’deki gelişmelerle ilgili tarafsız ve nesnel habercilik anlayışını sürdürmeye devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

‘SALDIRILARDAN RAPORU HAZIRLAYANLAR SORUMLUDUR’

DW Türkçe’de yer alan haberde, çok sayıda gazeteci örgütünün gazeteciliği hedef aldığı ve fişleme amacı taşıdığı gerekçesiyle rapora gösterdikleri tepkiler aktarıldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda raporun hedef gösterdiği belirtilerek, “SETA’nın fişleme belgesi tarihimizde kara lekelerden biri olarak anılacaktır” deniliyor.

DİSK Basın-İş’den yapılan açıklamada da , “SETA tarafından hazırlanan ‘raporda’ adı geçen tek bir meslektaşımızın başına gelecek olumsuzluktani raporu hazırlayan, talimat veren ve yayınan sunanlar sorumludur” ifadelerine yer veriliyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün sosyal medya hesabında da “Bu raporu hazırlayanlar hedef gösterdikleri meslektaşlarımıza yönelik her türlü saldırıdan sorumlu olduklarını unutmamalıdır. Raporda fişlenen/hedef gösterilen tüm meslektaşlarımızın yanındayız…” denildi.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir