Düzce depreminin 21’inci yılında İMO’dan uyarı: Çok ağır sonuçlarla karşılaşacağız

‘Sorunlara ciddi yaklaşım sergilemek yerine popülist politikalar ve yara sarma stratejisine sığınan siyasi iktidar aynı tutumunda ısrar etmektedir.’

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Düzce Depremi’nin 21’nci yıl dönümünde, olası depreme karşı uyarıda bulunarak, “Depreme karşı alınması gereken önlemler konusunda yaptığımız uyarılar dikkate alınmadığı takdirde, çok ağır sonuçlarla karşılaşacağız” dedi.

İMO Yönetim Kurulu, bugün yaptığı yazılı açıklamada, 12 Kasım 1999 tarihinde 7,2 şiddetinde meydana gelen Düzce Depremi’nde “845” kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, son olarak İzmir Depremi ile aradan geçen 21 yılda depremle ilgili gerekli düzenlemelerin yapılmadığına dikkat çekti.

‘ÜLKEMİZ DEPREME HALA HAZIR DEĞİL’

2011 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe giren “Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı” yönetmeliğinin yerine getirilmediği belirtilen İMO açıklaması şöyle:

“Açıktır ki sıklıkla tekrar ettiğimiz gibi ülkemiz hala depreme hazır değildir ve Düzce Depreminden bu yana onlarca yılını boşa geçirmiştir. Nasıl ki Marmara ve Düzce Depremlerinden bir süre sonra yaşanan acıların yakıcılığı hafifleyip soğuması ile konuşulan konular ve verilen sözler unutulduysa, İzmir Depreminden sonra da yine öyle olacağını düşündürmektedir.

‘İKTİDAR POPÜLİST POLİTİKALARA SIĞINIYOR’

Halkın can ve mal güvenliği deprem tehlikesiyle karşı karşıyayken sorunlara ciddi yaklaşım sergilemek yerine popülist politikalar ve yara sarma stratejisine sığınan siyasi iktidar aynı tutumunda ısrar etmektedir. Depreme karşı kalıcı ve etkili çözümler beklenirken bir bakanın depremin ilk saatlerinde enkazın üzerine çıkarak kurtarma çalışmalarında boy göstermesi, kurtarılmayı bekleyen depremzedeyle telefonla görüşmesi, ekiplere müdahale etmesi bu sığ yaklaşımın açık örneğidir.

‘DEPREM GERÇEĞİ GÖZETİLEREK GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILMADI’

Hasar tespit çalışmalarında İnşaat Mühendisleri Odası’nın yok sayılmaya çalışılması ve deneyimsiz yeni mezunların ve farklı uzmanlıklardaki mühendis ve mimarların sahaya çıkarılması akıl ve mantıktan da uzaklaşıldığını göstermektedir. Aradan geçen 21 yılda toplumsal yaşamda deprem gerçeği gözetilerek gerekli düzenlemeler yapılmamıştır.

Artık yapıların depremi bile beklemeden kendi kendisine yıkıldıklarına, orta büyüklükte bir depremde bile yapılarımızın önemli hasar gördüklerine tanık oluyoruz. Mühendislik hizmeti almadan kaçak olarak yapılan yapılara af getirilerek bu yapıların deprem güvenliklerinin yapı sahiplerinin beyanlarına bırakılıyor.

‘ÇOK AĞIR SONUÇLARLA KARŞILAŞACAĞIZ’

Depreme karşı alınması gereken önlemler konusunda yaptığımız uyarılar dikkate alınmadığı takdirde, daha büyük bir depremde, özellikle ekonomik ve demografik açıdan ciddi bir yük taşıyan Doğu Marmara bölgesinde yaşanacak bir depremde, çok ağır sonuçlarla karşılaşacağımızı bir kez daha vurguluyoruz.”

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir