Duvara “HDP” ve “Selo” yazdığı için gözaltına alınan 13 yaşındaki çocuk serbest bırakıldı

Bursa’da evinin duvarına “HDP” ve “Selo” yazdığı için gözaltına alınan 13 yaşındaki çocuk serbest bırakıldı.

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde kendi evlerinin duvarına “HDP” ve “Selo” yazan 13 yaşındaki bir çocuk dün (6 Haziran) akşam saatlerinde gözaltına alınmıştı.

Bursa Çocuk Şube’ye götürülen çocuğa “Ailen senin yanında siyaset konuşuyor mu? Dikkatli ol, bunlar senin okul dosyanı etkiler” gibi sözler söylendiği belirtildi.

Çocuk yapılan konuşmanın ardından serbest bırakıldı.

Avukatlar çocuğun daha sonra tekrar ifadeye çağrılacağını söyledi.

‘Ketıl’a tutuklama

İstanbul’da 5 Haziran tarihinde Gazi Mahallesi’nde bir duvara ‘ketıl’ resmi çizip, “Umut” ve HDP” yazan iki genç tutuklanmıştı.

Hakimlik tutuklama kararında, ‘ketıl’ çizilen duvara daha önce yapılan “YPG”, “HPG”, “YDG-H” şeklindeki yazılamalar da iki gence yüklemiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

“Olayın anlatımına, şüphelilerin duvarlara PKK, APO, şeklinde yazılar yazdığına ilişkin ihbar ve yakalanmalarına ilişkin tutanaklar, duvar yazılarına ilişkin fotoğraflar ve tüm dosya kapsamında şüphelilerin duvarlara ‘DEVLİS, PKK, YDG-H, Ketildan gelen 1 Mesaj vardır’ yazılarını yazmak ve ketil resmini çizmek suretiyle üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir somut deliller bulunduğu, atılı suç için 3713 sayılı TMK’da öngörülen ceza miktarı göz önünde bulundurulduğunda şüphelilerin kaçma ihtimali bulunduğu, şüpheliler yönünden tutuklama engeli bulunmadığı, adli kontrol tedbirlerinin yeterli olmayacağı gözetilerek şüphelilerin CMK’nın 100 ve devamı maddeleri uyarınca tutuklanmasına…”

Kaynak: Gazete Karınca

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…