DurDe Platformu: Hepimiz Kürdüz, ırkçılığa hayır!

Kürtçe konuştukları gerekçesiyle silahlı saldırıya uğrayan Kadir Sakçı’nın yaşamını yitirmesi ve oğlu Burhan Sakçı’nın yaralamasına ilişkin açıklama yapan DurDe Platformu, tüm siyasetçileri ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı tavır almaya çağırarak, “Hepimiz Kürdüz, ırkçılığa hayır!” dedi.

Sakarya’da Kürtçe konuştukları gerekçesiyle silahlı saldırıya uğrayan Kadir Sakçı’nın (43) yaşamını yitirmesi ve oğlu Burhan Sakçı’nın (16) yaralamasına ilişkin DurDe Platformu yazılı bir açıklama yaptı. Tüm dünyada otoriterleşmenin, aşırı sağcılığın ve milliyetçi akımların yükselişte olduğu vurgulanan açıklamada, “Batı’da İslamofobik ve antisemit saldırılar, ‘beyaz üstünlükçüsü’ grupların eylemleri tüm ezilenleri tehdit ediyor. Türkiye’de ise ülkenin tüm ötekileri, Kürtler, Ermeniler, Yahudiler, LGBTİ+ bireyler, Aleviler ve Suriyeli mülteciler ırkçılık tehdidiyle karşı karşıya” denildi.

Irkçılık ve milliyetçiliğin toplumu böldüğünü ve düşmanlaştırdığının altı çizilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Nefrete karşı hoşgörünün ve birlikte yaşamın, ırkçılığa karşı kardeşliğin ve dayanışmanın tarafındayız. Sakarya’da öldürülenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Tüm siyasetçileri, nefretin ve ırkçılığın yeşerdiği zemini kurutmak için ayrımcılığa karşı koşulsuz tavır almaya çağırıyoruz. Hepimiz Kürdüz, ırkçılığa hayır!”

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir